„Samozřejmě to není věc, na kterou by člověk rychle zapomněl, ale já nejsem typ člověka, který by si z něčeho dělal těžkou hlavu. Všechny ohlasy, které jsem měl, byly pozitivní," říká s odstupem.

Jste mladý rozhodčí a určitě to tehdy v Braníku nebyla jednoduchá situace. Byly to nejtěžší chvíle, co jste v kariéře sudího zažil?

Obecně se dají zápasy rozdělit na snadnější a obtížnější, co se rozhodování týče. Tento zápas se zprvu nejevil jako obtížný na řízení. Prvních přibližně 65 minut nedoprovázely žádné závažnější provinění nebo sporné a kontroverzní situace. Od nařízené penalty se situace zcela změnila a utkání se stalo obtížným. Nejsem si jist, zda to bylo nejtěžší utkání, jelikož se vlastně vše odvíjelo od jednoho rozhodnutí. U některých zápasů můžete takových rozhodnutí dělat několik.

Jak dlouho vám to celé leželo v hlavě?

Samozřejmě to není věc, na kterou by člověk rychle zapomněl, ale já nejsem typ člověka, který by si z něčeho dělal těžkou hlavu. Jelikož se celá situace několikrát objevila v médiích, na sociálních sítích se postupně objevovaly reakce hráčů, klubů, kolegů a dalších lidí, točících se kolem fotbalu, tak jsem si to tak nějak pořád připomínal.

Ukončit zápas není jen tak, v Praze se to dlouho nestalo.

To máte pravdu, asi si ani nevzpomenu, kdy se něco podobného v Praze stalo. Za mého působení ve funkci rozhodčího to asi nebylo.

Měl jste hodně ohlasů?

Samozřejmě jsem řešil celou situaci se spoustou známých, jak z řad rozhodčích, hráčů nebo funkcionářů, ale i s lidmi, kteří se přímo o fotbal nezajímají. Dá se říct, že všechny ohlasy byly pozitivní a podporující.

Když se na vše zpětně podíváte, šlo něco vyřešit jinak?

To je velmi složitá otázka, ideální odpovědí pro mě je „možná ano." Velkou výhodou nejvyšší pražské soutěže je, že z každého zápasu je pořizován videozáznam, který samozřejmě sledujeme i my rozhodčí, a řešíme, co šlo a nešlo udělat jinak. Vlastně asi stejně, jako rozebírají zápas trenéři. Já jsem si pustil ze záznamu druhý poločas, ve kterém pro mě byla důležitá především penaltová situace, kterou jsem viděl snad osmnáctkrát. Já osobně jsem toho názoru, že penalta být nařízena asi neměla, nicméně podle videozáznamu se to možná nedá zcela objektivně posoudit. 

(PFS)

Damková: Rozhodnutí ukončit zápas není jednoduché a nese řadu rizikJe to už tři roky zpět, co v Edenu proběhlo jedno z nejdivočejších derby mezi Slavií a Spartou posledních let. Oba kotle neustále odpalovaly dýmovnice a zápas byl několikrát přerušován. Řada fanoušků si pomyslela, co by se muselo stát, aby rozhodčí našel odvahu ukončit ligový zápas.
„To rozhodnutí není jednoduché a nese s sebou řadu rizik. Především se důkladně zkoumá, jestli rozhodčí vyčerpal skutečně všechny možnosti
k dohrání utkání," komentovala tehdy šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková v exkluzivním rozhovoru pro Pražský deník. „Ukončení utkání nespočívá pouze v odvaze rozhodčího. Fotbalové normy a předpisy jasně určují, kdy rozhodčí musí utkání ukončit a kdy má právo ho ukončit. Mezi sedmi případy, v nichž se hovoří o právu na ukončení utkání, jsou dva, jež se týkají diváků. Jedná se o vniknutí obecenstva do prostoru hřiště a o hrubé nesportovní projevy obecenstva," dodala.

Čtěte také: Jihlava doma podlehla Bohemians 0:2 a dál čeká na první výhru