To je absolutní změna a je potřeba pořád pracovat,“ říká v rozhovoru trenér Jaroslav Hynek, jehož svěřenci o uplynulém víkendu výhrou 3:2 nad Karvinou ukončili pětizápasové čekaní na vítězství.

Trenére, oddechli jste si?

Naše hra se už před Karvinou v některých aspektech zlepšovala. O tomto soupeři jsme však věděli, že je silný, že si umí vytvořit hodně šancí, a to se potvrdilo. Průběh nenapovídal tomu, že bychom mohli být klidní. A otočení z 0:2 na 3:2? To bylo naprosto skvělé a ano, oddychli jsme si. Vítězství jsme už potřebovali. 

Povedla se vám střídání, všichni tři noví hráči se na zvratu významně podíleli.

S Djuranovičem to bylo nucené střídání, ale už předchozí zápasy nám hodně pomohl a i tentokrát jeho nasazení ve finále pomohlo. A to platí i o dalších hráčích, Brandnerovi s Holíkem. Střídání se nám dařila už v minulých zápasech. V Brně jsme hráli 0:0, ale v závěru jsme to mohli strhnout na naši stranu a v Liberci jsme za stavu 0:2 mohli díky spoustě našich šancí výsledek otočit nebo pak za stavu 0:3 minimálně srovnat, kdybychom využili všechny vypracované příležitosti. Závěry zápasů ale máme docela zajímavé, aktivní a jsem rád, že se nám to konečně povedlo zužitkovat.

Liga teď má reprezentační přestávku. Uvítali jste ji?

Trápila nás zranění a virózy, takže nám určitě vyhovuje. Oddychneme si a pak nás čeká Slavia. Kdybychom to nezvládli s Karvinou, tak by to bylo těžší. Věřím, že nám přestávka pomůže, abychom se srovnali. V uplynulých čtyřech zápasech jsme chtěli bodovat, náš předpoklad jsme víc jak z poloviny splnili.

Dukla hraje o pauzách pravidelně přípravné zápasy. Sedí vám to víc, než jen trénovat?

Snažíme se mít všechny hráče rovnoměrně vytížené. Nyní ale některé necháme pouze v tréninkovém procesu, jiní si zahrají. Radši pauzu vyplňujeme přípravným zápasem než volnem s tréninky. Tedy já, otázka je, co na to sami hráči. (směje se) V zajímavých zahraničních zápasech zkusíme ty, co nedostávají tolik prostoru v lize, mladíky, kteří mohou po boku starších a v kvalitních zápasech sbírat zkušenosti. 

Duklu soupeři často chválí, že hraje pěkný fotbal. Ovšem nenese to tolik bodů…

No, nevím, zda nás chválí zrovna teď. Po změnách, které v týmu proběhly, není hra tak líbivá jako loni či za Luboše Kozla. Aby-chom se k takové hře znovu dostali, bude to ještě nějaký měsíc trvat. Obměnili jsme 70 procent kádru. Když se ohlédnu zpět, tak ze základního kádru na hřišti z minulého léta zůstali jen Filip Rada s Braňou Miloševičem. To je absolutní změna a k tomu bylo do kádru zařazeno několik mladých odchovanců. Je třeba pracovat. Líbí se mi, že hrajeme až do poslední minuty a snažíme se. Vytváříme si diametrálně méně šancí než na jaře, ale chceme s výsledkem až do konce utkání něco udělat. 

Váš tým doma neprohrál, ale naopak venku ještě nevyhrál. Kde je zakopaný pes?

Samozřejmě se zpětně díváme a hledáme, kde je asi zakopaný. (usmívá se) Všimli jsme si, že venku vypadáváme častěji z koncentrace, u těch branek to bylo silně vidět. Doma je koncentrace na maximum, známé prostředí dodává více sebedůvěry. Venku jsme měli také „těžší“ soupeře Plzeň, Teplice, Liberec, Olomouc. A teprve budujeme ofenzivní sílu, abychom takové týmy více zaměstnaly v defenzivě jako na jaře.

Do obrany se po zranění zapojil stoper Mario Holek. Jeho zkušenosti ze Sparty a reprezentace jsou jistě velkým přínosem, že?

Mario zná naši ligu, má obrovské zkušenosti a je to technický hráč, který se do naší hry opravdu hodí. Zatím odehrál jen tři zápasy, sám nevěděl, jak na tom bude. Odehrál poločas přáteláku proti Aue, které nás nezatlačilo, avšak potrestalo z brejků. Ale proti Slovácku a Brnu to pak zvládl v pohodě. Proti Karviné udělal jednu chybu při druhém gólu soupeře, vzal to sebekriticky, ovšem nebyl v tom sám. Na té brance mělo podíl více hráčů. Jeho přístup a podněty například u videa jsou na nejvyšší úrovni a je pro nás trenéry i hráče velikým přínosem.

Na Julisce hostuje jen do konce podzimu. Co dál?

Domluvili jsme se, že se postaráme o to, aby se u nás dostal do herní praxe a že se pak pobavíme. On sám nevyloučil, že by zůstal, ale má určitě i další ambice. Je to otevřené na obě strany. Důležité je, co bude chtít Mario, Sparta a co si také bude moci dovolit Dukla. 

Závěr podzimu máte náročný. Hrajete na Slavii a doma máte Boleslav a Teplice.

Všechny zápasy do konce sezony budou těžké je toho ještě hodně před námi.

Můžete být konkrétnější? S jakou taktikou půjdete na jednotlivé soupeře?

Slávisté hrají poháry, prohráli s Plzní, mají v hlavě spoustu věcí. A i proto není od věci se je pokusit překvapit. Vnímáme jejich obrovskou sílu, tu vidí všichni, ale proč to nezkusit? Každý zápas začíná za stavu 0:0 a zkusit musíme všechno. Boleslav na svoje výkony začala navazovat až v posledních kolech. Teplice teď nehrají tak perfektně jako na začátku sezony, ale mají stabilizovaný kádr, bodují a nejsou úplně pod tlakem. Budeme se snažit všechny zápasy zvládnout. Věřím, že necháme na hřišti všechno.