Před rokem bylo předem vše jasné. „Postoupí Přední Kopanina, nebo Dukla B,“ tipovali všichni účastníci pražského fotbalového přeboru. Nakonec se do divize dostaly oba dva jmenované týmy.

Po jejich odchodu směrem výš je však velmi obtížné tipovat, kdo vyhraje tentokrát, soutěž slibuje být daleko vyrovnanější. Další velkou neznámou je exdruholigový tým Sparty Krč, který vkročí do nejvyšší metropolitní soutěže po totální personální obměně jak hráčské, tak i funkcionářské.

Přebor by měl proto přitahovat víc pozornosti než v uplynulém ročníku.

Jaká je situace a nálada v jednotlivých týmech dva týdny před startem nejvyšší metropolitní soutěže, to už prozradí následující řádky.

SK MOTORLET PRAHA B

Tým s již tradičně s nejnižším věkovým průměrem v soutěži (okolo 21 let) skončil v uplynulé sezoně třetí hned za dvojicí Přední Kopanina – Dukla B. To byl posun o devět příček výš oproti ročníku 2007/08, a tak se stal Motorlet B „skokanem roku“.

„Rádi bychom se pohybovali vysoko i nadcházející sezoně. Otázkou však je, jak se adaptují v týmu noví hráči. Je to vše postavené na mládeži,“ uvedl trenér Jaroslav Šturma. Z dorostu by mělo přijít pět až šest nových hráčů, dvě až tři posily z jiných klubů.

Naopak do kádru áčka, jež postoupilo do ČFL, se snaží probojo-vat kvarteto Zamazal, Zmeškal, Majerčin a Glasnovič.

FC ZLIČÍN

Smělé cíle, ale nezůstane jen u nich. „Chceme minimálně zopakovat čtvrté místo z posledního ročníku,“ prozradil ředitel klubu Lubor Mírek.

To ale nebude snadné, odcházejí totiž dva nejlepší střelci. Merta (14 gólů) má namířeno do Motorletu, Signa (10) si hledá nové angažmá. Kromě toho do Písku se vrátil Řezáč a do Chýnova Krump. „Je to oslabení, ale na druhou stranu jsme chtěli kádr omladit,“ řekl Mírek.

Trenér Daniel Drahokoupil, bývalý reprezentant a stoper Sparty, dává svým svěřencům opět řádně do těla. Zličín začal s přípravou už 13. července, jako vůbec první v přeboru, trénuje se navíc denně. A to by se mohlo na podzim příznivě projevit.

ČECHIE UHŘÍNĚVES

Na 5. místo Uhříněvsi hledí řada soupeřů z přeboru s jistým despektem, prý bylo nad možnosti týmu z Prahy 22. Čechie se ale pokusí tyto pochyby vyvrátit: „Pokud budou hráči zodpovědní, můžeme to zopakovat i letos. V první polovině tabulky bychom měli být,“ myslí si trenér Petr Königsmark, jehož cílem je opět získat víc bodů (letos jich bylo 45).

Zatím sbírá úspěchy, Uhříněves skončila v posledních třech letech postupně na 10., 7. a 5. místě tabulky.

Nyní však odchází do Přední Kopaniny brankář Jeřábek, jenž vychytal deset zápasů s čistým kontem. Naopak přichází kanonýr Junioru Praha Sarichev, od něhož so kouč slibuje zlepšení střelecké potence svého týmu.

SC RADOTÍN

close zoom_in

Trio špičkových futsalistů Dlouhý, Pleyer a Stejskal nahání soupeřům strach. „Měli by za nás pravidelně nastupovat i v nadcházející sezoně,“ věří trenér Richard Bogdanov.

Radotín získal v červnu Pohár Pražského fotbalového svazu.

Po čtyřech letech se vrací do týmu obránce Neumann, z Moravy přichází útočník Popelka a ze Sparty gólman Machynek. Odešli Brych (Real Praha) a brankář Peták (Kladno).

ČAFC

Rozporuplnou nováčkovskou sezonu má za sebou v přeboru populární záběhlická Čafka. Po podzimu, kdy ji koučoval Milan Závodský, byla třetí v tabulce s 28 body, na jaře jich získala pod vedením trenéra Oty Hrádka jen polovinu a skončila osmá. Teď bude trenérem dosavadní asistent obou jmenovaných Zdeněk Herink.

A jeho představy? „Navázat na první polovinu sezony,“ uvedl. K tomu by mohl pomoci fakt, že z Velké Dobré se vrací střelec Fliegel, jenž dal právě loni na podzim v dresu ČAFC 11 branek. Do hry se po zdravotní pauze zapojí stoper Fiala.

Naopak hostování z jiných oddílů ukončili v ČAFC Kutnohorský, Janík, Fitzel a Ahizan Dieudonné.

FSC LIBUŠ

Třikrát za sebou osmé místo v přeboru, jak tomu bude tentokrát? „Těžko odhadnout, záleží na tom, jak se nám ještě podaří tým doplnit. Ale chceme skončit výš, hrát pokud možno nahoře,“ uvedl trenér Libuše, bývalý reprezentační gólman Zdeněk Hruška.

Dobře však ví, že tohle plnit nebude ani trochu snadné, už v zimě odešly opory Vlček s noskem do Vyšehradu a nyní v létě odcházejí další tři důležití hráči, Šafránek (Kostelec u Křížků), Medek a jarní střelec Laušman, kteří se vrátili do Roudnice nad Labem. A Medek dal hned v prvním přípravném zápase čtyři góly právě Libuši…

„V přípravě máme sedm dorostenců, z nich někteří mužstvo doplní,“ upřesnil Hruška.

SK UHELNÉ SKLADY

Tým z Košíř skončil v uplynulé sezoně devátý, nejhůř za poslední čtyři roky v přeboru. „S tím jsme byli velmi nespokojeni,“ řekl trenér zelenočerných František Mysliveček. „Chceme být nejhůř do pátého místa, pohybovat se v popředí tabulky, ale musí se zlepšit herní disciplína. Ne že si půjdeme jen zahrát fotbal. Navíc nemáme béčko, a tak potřebujeme dvacetičlenný kádr hráčů.“

Střelecky produktivní útočník Zilvar zkoušel štěstí v Motorletu, ale při tréninku se vážně zranil a dost možná celou sezonu si nezahraje. Zraněn je i zkušený stoper Trusina.

„Potřebujeme posílit o hráče do každé řady a především zvýšit konkurenci v útoku,“ sdělil Mysliveček. Na lavičce „uhlířů“ vstoupí do své už deváté sezony.

SK ARITMA

Mohla by být „černým koněm“ soutěže. „Hlavně jde o to navázat na letošní povedené jaro a dobře sezonu rozehrát, abychom neopakovali loňský mizerný podzim. Tentokrát chceme rozhodně skončit v první polovině tabulky, přestože nám v celé první polovině sezony budou chybět dvě opory,“ uvedl trenér Tomáš Kubr.

Aritmu totiž na půl roku opouštějí dva studenti FTVS, obránce Novák s útočníkem Marouskem, kteří se už potřetí vydávají na studijní pobyt do Kanady. Ze zahraničí se naopak vrací centrhalf Červený, jenž hrál za Aritmu už v jejích divizních dobách.

„Časem bychom chtěli náš klub znovu posunout výš,“ řekl Kubr, jenž zkouší i sedm dorostenců z vlastní líhně.

UNION VRŠOVICE

„Vyhnuli jsme se boji o záchranu, jedenácté místo jsem bral. Byli jsme nováčky, i když s kádrem zkušených hráčů,“ zhodnotil uplynulou sezonu trenér Přemysl Renský.

Teď ale zkušenosti trochu ubude, končí Procházka. „Zase chce-me působit v klidných vodách tabulky, vyhnout se boji o záchranu a tudíž mít i možnost zapracovat nové hráče, do každé řady po jednom. Z I. A třídy teď ale postoupily kvalitní týmy,“ uvědomil si trenér týmu z Edenu, kde je doma nejen Slavia.

FK ÚJEZD NAD LESY

Po 6. místě v předloňské nováčkovské sezoně přišlo vystřízlivění a 12. místo. Tým zelenožlutých nechce mít hlavně starosti se záchranou. „Máme oslabený kádr,“ přiznal trenér Pavel Loukota.

Do Újezdu Praha 4 se vrátil Škoda, další bývalý prvoligový hráč Časko si teprve hledá angažmá. Autora sedmi gólů Matouška si vyhlédly divizní Čelákovice. Naopak na zkoušce jsou v Praze 21 brankáři Vacek (Úvaly) a Dedko (Poříčí n. S.), Švertšál (Cholupice) a dorostenci Císař s Moudrým. Po herní pauze způsobené zraněním se vrací útočník Pavel Svoboda.

„Sháníme ještě dalšího útočníka jako náhradu za Matouška,“ sdělil obránce Bohemians z panenkovské éry Loukota.

BOHEMIANS PRAHA B

Kuriozita – rezerva prvoligového týmu až v přeboru, navíc bez zřetelných postupových ambic.

„Pokud budou chodit na naše zápasy hráči z áčka, neexistuje, abychom i s nimi ztráceli body, tak jako v minulé sezoně. Třinácté místo z minulé sezony je trestuhodné,“ uvedl trenér Jan Trousil, jenž povede béčko společně s Františkem Kopačem, asistentem Roberta Žáka u áčka.

Přípravu s béčkem absolvuje na Střížkově 25 hráčů, odchody nejsou žádné, pouze útočník Šebela přerušil kariéru (bolesti zad). Z Dukly se vrátil Kovář a ze Staré Boleslavi Rýdl. Z dorostenců se jeví velmi dobře útočník Laitl i záložník Petrovič. Tým by mělo doplnit pět hráčů ročník 1990. close zoom_in

HÁJE JIŽNÍ MĚSTO

Betonová džungle bez vzdušných zámků. Jižní Město a jeho fotbaloví reprezentanti si nereálné cíle před sebe nekladou. „Nejspíš budeme hrát jen o záchranu,“ řekl trenér Zdeněk Slabý.

O to víc se pak mohou Háje radovat, překročí-li svůj záchranářský stin. To ale bude složité, posily nejsou.

„Ani je nesháníme, protože jsme ekonomicky nejslabší v pražském přeboru. Nejenže hráči nedostávají odměny, ale naopak sami platí oddílové příspěvky. A jejich motivace? Aby se fotbalem bavili,“ prozradil kouč.

Na druhou stranu by neměli hráči ani odcházet, a tak by modrobílí mohli vsadit na sehranost. „Stavíme tým jen na odchovancích, to je v přeboru rarita,“ dodal Slabý.

SLAVOJ VYŠEHRAD B

Kdo měl ruce, nohy a chuť, šel si zahrát fotbal. Tak živelně vypadala předešlá sezona rezevy „šemíků“ podle jejího nového kouče Milana Kopřivy, jenž na jaře vedl dorost Vyšehradu. Béčko skončilo v přeboru předposlední, nicméně uniklo sestupu (spadly jen poslední Královice).

Na podzim by to prý mělo být daleko lepší. „Tréninková morálka i přístup k fotbalu je teď někde jinde, než byla ještě na jaře,“ uvedl Kopřiva.

Na zkoušce má hned sedm hráčů z dosavadního kádru Dukly B, jež postoupila do divize. Z „jeho“ dorostu si pak vybral čtyři posily. Naopak do Teplic se vrátil nejlepší střelec Vyšehradu Smola a odešla i další opora, Ghaňan Musa.

LOKO VLTAVÍN B

Před osmi lety postoupila „Lokáda“ z I. A třídy do přeboru, nyní se podařilo totéž jejímu vlastnímu béčko. A-tým už je mezitím v ČFL. „V přípravě dám šanci všem, co vybojovali postup,“ oznámil trenér holešovického B-týmu Milan Šafr.

Z áčka k němu přejde velezkušený stoper Dohnal, který před lety hrával za Spartu B právě se Šafrem. Ten by chtěl zkušeného borce do každé řady, aby vedle nich mohli růst mladí. „Růst pro áčko, to by mi udělalo radost,“ přiznal kouč, současně jim však vzkázal: „Hodlám z nich vymačkat maximum, aby i letos ve vyšší soutěži obstáli.“

Cíle Šafra v nováčkovské sezoně je umístění do 10. příčky. close zoom_in

SOKOL CHOLUPICE

Do přeboru se vrací po třech letech a s vizitkou, jež budí respekt: na jaře vyhráli bíločerní v I. A třídě všech 13 zápasů při skóre 48:9.

„Proto ani nemáme důvod toho moc měnit, tím myslím i náš styl hry,“ řekl na rovinu trenér Roman Truneček.

Přesto – do Újezda nad Lesy zamířil Švertšál, naopak z hostování se vracejí Janoušek (Bohemians 1905) a Habart (Dukla), zatímco z Králova Dvora přichází Z. Srba a z Vyšehradu 35letý gólman Válek. Takže Cholupice dokonce ještě posílily.

„Soutěž bude vyrovnaná, budu spokojen s umístěním do sedmé příčky,“ odtajnil cíl nováčka jeho trenér. Tahle pozice je ale podle jeho představ minimem, jehož by měl Sokol docílit.

SK SPARTA KRČ

Obrovský otazník stále visí nad tím, co předvede zbrusu nová Sparta Krč, která ještě v sezoně 2007/08 hrála II. ligu a v uplynulém ročníku skončila třetí v ČFL. Tu ale opustila kvůli nedostatku financí a naopak ji opustili prakticky všichni hráči.

Z těch, co na jaře nastoupili v ČFL (jen sporadicky), zůstávají jen dva náhradníci: brankář Nigoš a útočník Kolačný. Ti hráli také za béčko, z něhož je nyní v přípravě tucet hráčů. B-tým, jenž hrál I. A třídu, zanikl.

„Chci sem přivést na hostování mladé hráče, hlavně ze Slavie, kteří se tu otrkají na své cestě výš,“ uvedl nový šéf klubu Pavel Brož. Kádr hráčů je tedy teprve ve stavu zrodu.

Trenérem bude asistent Mário Buzka u akademické reprezentace ČR Pavel Frýbort.