„Moc jsem si to užil. Takové zahájení se mi velmi líbí. Je to velmi příjemná akce," řekl kouč.

Slavnostní otevření sezóny Pražského fotbalového svazu proběhlo už potřetí. Tentokrát na hřišti SK Viktoria Štěrboholy. Kromě Michala Bílka se na akci objevily takové fotbalové osobnosti jako Martin Frýdek, Ivo Knoflíček, Josef Pešice, Günter Bittengel či Daniel Zítka.

V rámci večera byla představena i nová tipovací soutěž PFS, která poběží na webu www.goldentip.cz. Svého prvního vítěze se dočkala Cena Fair play Václava Drobného. Získal jí klub FC Zličín za pomoc ostatním celkům při povodních.

Svoboda: Snažím se popřít rozdíly ve fotbalovém prostředí

Už potřetí měl tu čest zahájit novou sezónu metropolitní kopané předseda výkonného výboru Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda, který Deníku poskytl exkluzivní rozhovor.

Pane předsedo, jak byste nám představil akci?
Je to akce, jejímž cílem je setkání. Fotbal v Praze se rozebíhá. Mužstva se spolu budou setkávat při mistrovských utkáních. Zápas je ale vždycky poznamenán emocemi, často není nálada vyměnit si názory a zkušenosti. Což je škoda, jelikož v pražských klubech najdeme v drtivé většině lidi, kteří fotbalem žijí. My jim proto chceme zprostředkovat takové odlehčené a milé shledání. A to napříč kategoriemi, od profesionálního fotbalu, až po ten výkonnostní.

Kdo je nejvýznamnějším hostem akce?
Nemohu říct, že by pro mě byl nějaký host důležitější, než ten druhý. Zveme zástupce všech klubů a rádi vidíme všechny z nich. Samozřejmě se vše snažíme okořenit osobnostmi fotbalového života. Proto zde vidíte zástupce reprezentačních realizačních týmů, realizačních týmů profesionálních klubů. Zveme i zástupce Magistrátu, politických reprezentací jednotlivých městských částí. Fotbal bereme jako významnou část společenského života.

Před časem jste byl znovu zvolen do čela Pražského fotbalového svazu. Co chcete ve funkci dokázat?
Moje vize je jednoduchá a zůstává stále stejná. Snažím se popřít rozdíly ve fotbalovém prostředí, které bylo v poslední době, nejen v Praze, nejednotné. Nemyslím si, že by teď byla v rámci Prahy nějaká výrazná opozice. Tím nechci říct, že by všichni lidé měli na všechno stejný názor. Nyní se pokoušíme dostat fotbal opět na výsluní. Maximálním způsobem zlepšit péči o mládež. O to, aby rodiče dávali děti na fotbal, protože je to sport, který rozvíjí všestrannost a není ani příliš finančně náročný. V Praze je 115 oddílů, z nich má 90 mládežnická družstva.

Pražský fotbalový svaz získal významný grant. Jak je vysoký a jak ho chcete rozdělit?
Grant by měl pomoci k rozvoji fotbalu. Je orientován na kluby, které mají mládežnické celky. Chceme, aby měly trenéry s licencí, zázemí… Stejná kritéria se budou uplatňovat na profesionální i amatérské týmy. Do fotbalu se rozdělí zhruba 52 miliónů korun.

Jste i významným představitelem Sparty. Jak se tento slavný oddíl dívá na výkonnostní fotbal?
Není důležité, že já jsem ze Sparty. Otázka je spíš o tom, jak se profesionální fotbal dívá na výkonnostní. Odpověď na ní je jednoduchá. Profesionální kluby tvoří vrcholek pyramidy. Nemohou a nechtějí fungovat bez základny. Drtivá většina slavných hráčů udělala první fotbalový krůček v malém oddíle. Bez podhoubí plného nadšenců to prostě nejde.

Výkladní skříní Pražského fotbalového svazu je přebor. Co očekáváte od jeho nového ročníku?
Správně jste řekl, že je Pražská teplárenská přebor mužů nejvyšší pražskou soutěží. Myslím si, že je hodně zajímavá a atraktivní. A to už jenom tím, že se v ní odehrávají permanentně derby zápasy. Někdy se soutěži říká také tramvajová liga, díky dobré dostupnosti zápasů.

Pražský fanoušek je zhýčkaný. Proč by měl přijít právě na přebor?
Jednak díky jeho úrovni. V Pražské teplárenské přeboru mužů nastupuje celá řada bývalých profesionálních hráčů, ale i talentovaných mladíků. Řada lidí v ní najde své kamarády, známé, kolegy z práce a podobně. I my na svazu se snažíme dát všemu další impuls. Například vysíláním utkání na internetu.

Kdo je vaším favoritem přeboru?
(směje se) Jméno klubu ze mě samozřejmě nedostanete. Jako předseda nemohu nikoho favorizovat. Přál bych si ale, aby se o titul hrálo do posledního kola.