Historie ČAFC1899 - založen na Královských Vinohradech
1901 - zakládající člen Českého svazu footballového
1902 - první neoficiální český mistr
1903 - dva hráči ČAFC ve výběru Prahy proti Civil Service FC
1910 - ČAFC dodává dva hráče do výběru Prahy, který prohrává 1:2 s mužstvem anglické FA (jediný gól vstřelil F. Schiefner z ČAFC)
1914 - ČAFC poprvé poráží Slavii
1916 - 1918 ČAFC z vlasteneckých důvodů přerušuje činnost, aby se nemusel stát členem Rakouského fotbalového svazu
1930 - ČAFC naposledy hraje nejvyšší soutěž
1934 - odchovanec ČAFC Ladislav Ženíšek nastupuje ve finále mistrovství světa
1935 - ČAFC se stává amatérským klubem
1942 - dorost ČAFC mistrem Protektorátu Čechy a Morava
1962 - odchovanec ČAFC Josef Jelínek nastupuje ve finále mistrovství světa
1986 - ČAFC otevírá své současné hřiště v Záběhlicích
2008 - Roman Bednář jako první odchovanec ČAFC nastupuje v anglické Premier League

Jedním z otců fotbalu, je londýnský Civil Service FC, založený už v roce 1863. Ve své nesmírně bohaté 151 leté historii mají Londýnaně skalp slavných klubů jako například Real Madrid nebo FC Barcelona. A jsou také prvním týmem, který sehrál fotbalový zápas na půdě královského Buckinghamského paláce, přímo na pozvání prince Williama.

„Moje babička dala k tomuto zápasu zvláštní svolení. Bude se hrát na jejím trávníku, ale běda, jestli někdo rozbije okno, bude se jí zodpovídat,“ žertoval 7. října 2013 princ William. A teď tento tým, který je už jediným stále hrajícím zakládajícím členem anglické fotbalové asociace (1863) míří do Záběhlic k exhibičnímu utkání s ČAFC. A jejich odměna? Věrni svému amatérismu to odehrají za prase a pivo! Do Prahy se CS FC vrací po více než sto letech.

A na programu je také odveta! Za tři měsíce se poprvé v historii vydá ČAFC do Anglie, odvetné zápasy proti Civil Service FC budou hrát A tým a stará garda ČAFC na Duke´s Meadow v Londýně v sobotu 2. srpna!

„Čafka“, jak se klubu přezdívá, vychovala například vicemistry světa (Ladislav Ženíšek či Josef Jelínek), hráč z její líhně nastoupil i v prestižní anglické Premier League (Roman Bednář).

Kde je dnes Jižní spojka, byla půlící čára

„Podél cesty tu stál dřevěný plot, vcházelo se kolem pokladny od dnešní Spořilovské ulice, hřiště lemovalo deset nebo jedenáct vysokých topolů a za brankou jich bylo dalších osm. Přibližně tam, co dnes vede Jižní spojka, byla půlící čára. Škvára se tu a tam i zelenala, jak prorůstala jitrocelem a plazivým plevelem, až se o to hráčům kolikrát zadrhla noha. Kolik jen my jsme toho s tátou správcem vytrhali,“ vypráví pětinásobný mistr Československa o poetice starého čafáckého areálu ve zpravodaji, který je připraven k zítřejší oslavě.

Z ČAFC až do Premier League

V historii ČAFC najdeme i hráče, který se z „Čafky“ dostal až do jedné z nejlepších soutěží světa, do anglické Premier League. A nejde o historii, ale o současnost, protože tím hráčem je současný člen pražské Sparty Roman Bednář.

„Dělal jsem postupné kroky. Devět let v Čafce, čtyři v Bohemce, pak dva roky druhá liga a jeden rok první liga v Boleslavi, přes Skotsko do Anglie. Myslím, že to mělo nádherně stoupající tendenci, žadné nesmyslné skoky, po kterych se lidi vracejí za půl roku zpatky bez angažmá. Myslím, že jsem to zvládnul dobře,“ usmívá se Roman Bednář při ohlédnutí za svou dosavadní kariérou. Tu v sobotu večer může vyšperkovat mistrovským titulem, pokud Sparta vyhraje v Teplicích.

Bohatý a pestrý doprovodný program

Ve sportovní areálu Čafky se návštěvníci nebudou nudit už od samého rána. To mají totiž na programu své mistrovské zápasy mládežnické týmy ČAFC. A po poledni pak začne zlatý hřeb programu. Od 13 hodin se utkají staré gardy ČAFC s londýnským Civil Service FC a po skončení zápasu se do nejrůznějších soutěží o ceny zapojí i sami návštěvníci.

Od 15.30 hodin pak dojde na hlavní bod programu, exhibiční zápas pražského a londýnského A týmu. Poté budou následovat autogramiády všech účastníků a také posezení s nimi. Přijďte se i vy podívat na oslavu klubu, který psal dějiny českého fotbalu. Bude to stát určitě za to!

Znak fotbalového klubu ČAFC Praha.Program oslav 115 let ČAFC Praha
dopoledne - soutěžní utkání mládežnických týmů ČAFC

13.00 - zápas starých gard: ČAFC Praha - Civil Service FC

14.45 - dovednostní soutěže, soutěže o ceny pro návštěvníky, dobročinná dražba

15.30 - zápas A týmů: ČAFC Praha - Civil Service FC

17.15 - 
autogramiáda a posezení s hosty

ČAFC VINOHRADY na snímku ze 7. srpna roku 1935. Populární „Čafka“ v sobotu 3. května 2014 oslaví 115. výročí svého vzniku.

ČAFC Vinohrady na snímku ze 7. srpna roku 1935. Foto: ČTK