Sice své soutěže zakončily už před necelým měsícem, přesto se fotbalovým klidem zase tolik „nenudí“. Řeč je o amatérských klubech pražské divize.

Ve dvou skupinách nastupuje celkem šest týmů, každý se svými starostmi, každý se svými ambicemi. Poohlédněte se s Deníkem, jak si šestice Pražanů vedla na podzim, co se po dobu volna změnilo, nebo co se teprve změní.

Příprava na jarní část se totiž blíží mílovými kroky. „S nějakými příchody a odchody počítáme a plánujeme je,“ zní z Meteoru, Motorletu nebo Admiry.

Čtyři celky hrají ve skupině A, kde nejvýraznější změny přišly po potrestání Příbrami. Disciplinární komise svazu ji totiž sankcionovala odečtem 17 bodů vinou chybné registrace hráče. Tabulka se měnila téměř pro dobro všech! Ve skupině C jdou ruku v ruce Měcholupy a rezerva Bohemians 1905.

Tlačí se do ČFL. Po 25 letech

Osmého ledna vstoupí do přípravy a zároveň se postaví na startovní čáru druhého kola sezony – v nejlepší pozici ze všech Pražanů. Motorlet po podzimu drží 2. místo, o skóre za vedoucími Prachaticemi. A právě s těmi hraje druhé jarní kolo – utkání roku. Pokud by Motorlet postoupil do ČFL, hrál by třetí nejvyšší soutěž skoro po 25 letech…

„Nemůžu ale říct, jestli se u nás mluví o postupu. Dnes je fotbal hlavně o financích, záleží na tom, jestli nám naši sponzoři zůstanou věrní. Bez nich na postup pomýšlet nemůžeme,“ řekl pragmaticky sekretář klubu Vladimír Kubert. A přestože je postup více než blízko, o výraznějším posilování se nemluví. „Pokud se podaří udržet kádr, máme tu totiž pár kluků na hostování, posílíme jen o nějakého dorostence a možná o někoho na zkoušku,“ řekl Kubert.

Motorlet bude startovat na dvou turnajích – ve Štěrboholích a na Meteoru. „Budeme se střídat s béčkem a nastupovat podle obtížnosti zápasů,“ upřesnil Kubert.

Nováčkovská daň je minula

Meteor do divize vstoupil po 13 letech, ale levou nohou. Špatný vstup, nevyhýbala se zranění, sedm hráčů bylo z kraje soutěže mimo hru. Na nepropustnost obrany z přeboru se vzpomínalo jako na zlaté časy. Pět kol = jeden bod, skóre: 7:13…

„Pak ale vedení přivedlo Jirku Birhanzla, vrátil se uzdravený stoper Daňhel, udělali jsme první tři body a spadlo to z nás,“ připomněl zlom útočník Meteoru Jan Fíček, který se za poslední dva roky prosadil nesčetněkrát. „Teď jen osmkrát. Ale letos mi nejde o fůru branek, jde mi hlavně o body.“

Meteor přezimuje na samé hraně první poloviny tabulky, hlavně díky úspěšné druhé části podzimu. Série neporazitelnosti se zastavila na číslovce osm. Přesto všechno, nebo právě proto, klub není ani přehnaně nespokojený, ani výrazně spokojený.

„A asi přijdou změny. Potřebujeme útočníka. Navíc trenér Peřina bude asi chtít posílit i jiné posty. Nebylo by od věci jít ještě nahoru. Ke konci jsme šlapali, utvořili jsme silný tým. A chceme výš,“ přiznal Fíček.

Přišli o trenéra. Ten posílí Brno

Deset kol. Tak dlouho čekali v Horních Měcholupech na první výhru. „Byl jsem šťastný, když podzim skončil, přestože závěr byl úplný balzám,“ prohlásil Pavel Trávník, kouč Měcholup.

V řeči čísel se balzám vyznačuje 22 body, klidným středem tabulky a třetí nejlepší obranou. Měcholupy začnou přípravu 8. ledna krátkým soustředěním.

Ale to všechno už bude bez dlouholetého kouče Trávníka, který kývl na nabídku Miroslava Beránka coby asistenta kouče Brna. S ním spolupracoval už před lety, ještě na lavičce Slavie. „Už se těším na práci, na ligové zápasy, ale ze všeho nejvíc na souboj se Slavií,“ přiznal. Jednání Brna a Trávníka neměla dlouhého trvání. „Ano, bylo to všechno tak rychlé. Když končil podzim, ani mě nenapadlo, že by se podobná věc mohla stát. Ale po předložení nabídky jsem neváhal,“ svěřil se Trávník.

„Opouštím Měcholupy s pocitem snad dobře odvedené práce, s pocitem, že jsem tu strávil kus života. A s tím, že je kádr v laufu a s budoucností. Samozřejmě budu Horní Měcholupy sledovat i dál a držet klukům palce,“ slíbil.

Klokánci vévodí 79 týmům

Tahle statistická zajímavost je těžko dohledatelná. Rezerva Bohemians 1905 je ze všech divizních celků Čech (3 skupiny) a Moravy (2 skupiny) ta nejmladší. Nikdo z dalších 79 klubů tak na nedávno narozené vačnatce nemá.

Skoro každý zápas hrají dvě třetiny dorostenců, zbytek hráči z áčka. I přesto se mladí klokani usadili v horní polovině tabulky divize skupiny C. Svěřenci trenéra Medynského z patnácti zápasů sedm vyhráli a uhráli skóre 20:19.

Béčko Bohemians 1905 se může těšit i na výraznou posilu, nikoli však hráčskou. Od 1. prosince klub získal na post sportovního ředitele mládeže David Vavruška. Šestatřicetiletou uznávanou autoritu v mládežnickém fotbale. Vavruška prošel angažmá v Teplicích nebo ve Spartě. Naposledy působil v Příbrami, odkud ho přetáhla Bohemka.

„Bohemce jsem odmalička fandil, je to pro mě velká výzva. Byla to již její třetí nabídka, a to jsem už nemohl odmítnout. Navíc jednání ze strany Petra Svobody (ředitel mládeže) bylo velmi korektní,“ řekl David Vavruška pro klubový web.

Když se mašina rozpomene

Jako na houpačce. Fotbalisté Loko Vltavín loni hráli do posledních kol o postup, drželi neuvěřitelné série neporazitelnosti a čistá konta.

Snad právě proto se jim letos věřilo. Ale začátek by radši vymazali z paměti. V sedmi kolech posbírali pouhé 4 body. Po prohraném derby na Meteoru dokonce trenér Radek Kronďák uvažoval o odchodu.

Pak si ale hráči vzpomněli na loňskou sérii a začaly se dít věci. Z následujících šesti duelů hráči z „Lokády“ urvali plný počet osmnácti bodů a skóre si vyšperkovali v poměru 20:1… V předposledním utkání na podzim sice prohráli v dalším derby s Admirou 0:4, ale konec patřil zase Vltavínu, který vypráskal Klatovy 6:0.

A aby toho nebylo málo, disciplinární komise svazu potrestala béčko Příbrami odečtem 17 bodů vinou chybné registrace hráče a tři připadly Loku. Teď jsou pět bodů za postupem. A trenér Kronďák je rád, že neuposlechl vnitřní hlas. „Jarní část začneme normálně, bez velkých změn,“ hlásili z klubu.

Koně kulhají. Bude se posilovat

Zbyl na ně nevděčný primát – titul nejhoršího pražského týmu v divizi. „Mě ale spíš zajímá naše skupina, co se děje v jiných tabulkách, na to nehledím,“ řekl kouč Karel Jeřábek. Admira napřesrok bude slavit 100 let své existence a „darovat“ sami sobě sestup nikdo v Kobylisích nechce.

To ale nepůjde bez posil. Trenér, vedení i samotný klub si to uvědomují. „Musíme posílit na každém postu, od brankáře počínaje,“ pronesl Jeřábek pro portál Pražského fotbalového svazu. „Máme tipy z přeboru a divizí. Ale chtěli bychom přivést i nějakou zkušenost. Aspoň jednoho hodně ostříleného kluka z třetí ligy, který by převzal tu pomyslnou taktovku a řídil mužstvo na hřišti. Náš tým je hodně mladý. Na jaře v zápasech o všechno nemůžeme spoléhat na to, že nás potáhnou devatenáctiletí kluci.“

Utrpění z pohledu na tabulku rmoutí hlavně Jeřábka. Několik posledních let se pral o postup s Meteorem v přeboru, po postupu s ním ale přesedlal na „jiného koně“. Hořkost divize však pocítil poté, co ho „jeho“ Meteor drtivě vypráskal 1:5. „Víceméně jsme působili trapně,“ řekl potom.

POŘADÍ PO PODZIMU

Divize, skupina A

1. Tatran Prachatice 38:12, 33 b.
2. Motorlet Praha 31:7, 33
3. Domažlice 30:17, 29
4. Loko Vltavín 35:16, 28
5. Strakonice 1908 26:22, 26
6. Tachov 30:28, 24
7. Hořovicko 17:22, 24
8. Meteor Praha 22:22, 22
9. Votice 23:34, 20
10. Třeboň 27:23, 19
11. Benešov 30:34, 19
12. Milevsko 13:22, 16
13. Admira Praha 25:33, 15
14. Příbram B 15:30, 14
15. Klatovy 13:37, 10
16. Vejprnice 15:31, 9

Divize, skupina B

1. Ovčáry 31:12, 31.
2. Hradec Králové B 26:21, 28
3. Pěnčín-Turnov 22:10, 26
4. AFK Chrudim 27:18, 26
5. Nový Bydžov 18:16, 24
6. Dvůr Králové 22:28, 24
7. Bohemians 1905 B 20:19, 23
8. Horní Měcholupy 21:16, 22

9. Živanice 18:17, 22
10. Tesla Pardubice 20:11, 20
11. Převýšov 16:18, 18
12. Týniště n. Orl. 14:16, 18
13. Kunice 24:25, 16
14. Velim 18:31, 14
15. Kolín 18:27, 13
16. Holice 14:44, 8