Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metropole má v ČFL čtyři místa se dvěma béčky

Praha - Za poslední čtyři sezóny postoupilo do druhé ligy dohromady pět pražských týmů. Přidá seněkdo v té nadcházející?

7.8.2008
SDÍLEJ:

BEZSTAROSTNÍ ŠEMÍCI. Fotbalisté Slavoje Vyšehrad si na tréninku během letní přípravy žádné starosti nepřipouštěli. Otázkou je, zda jim dobrá nálada vydrží i během podzimních bojů v ČFL.Foto: GetPhoto/Martin Salajka

Celkem pět postupujících do II. ligy z řad Pražanů v posledních čtyřech sezonách vyprodukovala ČFL. V roce 2005 šel výš dodatečně druhý Xaverov, o rok později se díky administrativnímu zásahu fotbalového svazu posunuli do profesionálního fotbalu čtvrtí Bohemians 1905. Loni v červnu vyhráli ČFL Bohemians Praha, s nimi ale postoupila i druhá Krč. Letos pro změnu triumfovala v nejvyšší amatérské soutěži rezerva Sparty.

Jak tomu bude v nadcházející sezoně? Metropole má v osmnáctičlenné ČFL čtyři želízka v ohni, ze druhé ligy sestoupivší Krč, Slavoj Vyšehrad, Slavii B a poprvé v historii také Viktorii Žižkov B, jež si zajistila historický postup z divize. Vyprodukovat i letos dalšího postupujícího do II. ligy bude tentokrát asi nadmíru těžké, minimálně Krč se chce ale o to pokusit.

Sparta Krč se bude opět učit, jak vyhrávat

KRČ – Nejvýznamnější sezonu ve své historii má za sebou malý klub z Prahy 4. Bohužel, nelze dodat, že zdárně. Sparta Krč vydržela ve II. lize jedinou sezonu a po roce je zpátky v amatérské sféře našeho fotbalu. Tedy v ČFL. Proč? Podstatné důvody jsou dva, oba spolu úzce související. Vyhrála jen čtyři zápasy, z toho jen polovinu doma. I když doma… Ve strahovském vyhnanství. Teď se ale vrací domů. „Větrnou hůrku“ si připomene jen zápasem s béčkem Slavie.

„A pak až za rok zase ve druhé lize proti béčku Sparty,“ řekl tak trochu v žertu nový krčský šéftrenér Jiří Formánek. Jeho optimismus je pro klub, jenž si za rok moc radosti neužil, nadějným signálem. I on, dosavadní asistent Juraje Šimurky a v závěru sezony Martina Hřídela, je víceméně součástí letních změn. Krč bude mnohem „krčštější“ než loni, jednak návratem na vlastní stadion, jednak odchodem řady hráčů sice možná zvučných jmen, ale s nulovým vztahem vůči klubu. A ke všemu jsou zpátky i některé z bývalých opor. Brankář Nigoš, Havlíček, Kunt, Hrubý.

„Uvidíme, co udělá sestup z druhé ligy s psychikou našeho týmu. Musíme se rychle naučit zase vyhrávat, protože se chceme v ČFL pohybovat co nejvýš. Máme na to, být nahoře. Vě-řím, že forma je dobře načasována,“ dodal odhodlaně Formánek.

Brankáři Frydrych, Nigoš. Obránci M. Nešpor, Šrámek, Havlíček, Horkavý, Waldhauser, Soukup, Brandejs. Záložníci Viskup, T. Kunt, Kordiak, O. Dubský, T. Kounovský, Hubený, Hrubý. Útočníci Matějka, Vojtíšek.
Přišli Frydrych (Hradec Králové), Brandejs (Roudnice), O. Dubský (Hořovicko), Šrámek (Čáslav), Havlíček (Votice), T. Kunt (Vyšehrad), Hrubý (Německo).
Odešli Diviš (Slavia), Šmerda (Sokolov), Valášek (Teplice), Pikl (Prešov), T. Dubský (Kladno), Bureš, Dejmek (Liberec), pravěpodobně odejde na hostování i brankář Švec.
Trenér Jiří Formánek, asistent Tomáš Zmatlík, vedoucí mužstva Vlastimil Chládek.

Šemíci začínají zase znovu od nuly

VYŠEHRAD – Sto a jeden rok k tomu čítá historie fotbalového Slavoje Vyšehrad a právě ten poslední byl ze všech nejúspěšnějším. Tým „šemíků“ skončil skončil dvanáctý, udržel se tedy ve třetí nejvyšší soutěži. Po podzimu to tak ani nevypadalo, v zimě však vedení klubu sehnalo řadu kvalitních posil a na jaře patřil Slavoj k nejlepším. To už ale zase neplatí.

„Dá se říct, že začínáme znovu od nuly,“ přiznal trenér Jiří Hruška. Před rokem funkcionáři i hráči napěchovaný Vyšehrad se začal postupně znovu vylidňovat. Signálem k tomu byl už na jaře odchod nejdůležitějšího sponzora Pavla Dragouna. Toho teď následoval do Řevnic, k nováčkovi středočeského přeboru, i manažer Josef Zvonič. Sportovní ředitel Petr Voženílek, bez něhož si nešlo v posledních letech Vyšehrad představit, přijal nabídku Martina Lafka, nového majitele Dukly, kde nastoupil coby generální ředitel.

„Děláme to teď tady v mnohem užším okruhu lidí, podmínky jsou amatérské,“ přiznal Hruška. Ten přišel i o svého asistenta Zenkla, jehož nahradil Rostislav Grossmann z Písku.

S odchody funkcionářů se uvolnila i stavidla hráčských odchodů, takže trenér je vděčný alespoň za to, že se podařilo udržet obrannou linii v dosavadním složení. „Velkým problémem je útok,“ řekl Hruška. Oba nejlepší střelci Bošanský se Zajacem jsou pryč a hostování z Čelákovic ukončil i další forvard Dalekorej. Je to znát, Vyšehrad v přípravě moc neuspěl. Svoji střeleckou mušku bude muset oprášit hrající sekretář Kamil Matuszny, největší hvězda týmu. Pokud ne, může být problém.

Brankář Ancin, Víšek, Válek. Obránci Budějský, M. Hendrych, Janda, R. Šourek. Záložníci Frohna, Ježdík, Pechar, Matuszny, Prošvic, Homolka. Útočníci Řehák, L. Kučera, Mergl.
Přišli Řehák (Olomouc), L. Kučera (návrat z Vlašimi), Ancin, Mergl (oba Roudnice), Homolka, Prošvic (oba dorost). V jednání: Sobíšek (Slavia), bratři Zinhasovičové (Kladno).
Odešli Zajac (Č. Budějovice), Dalekorej (Čelákovice), Voborník (Vršovice), Bošanský (Řevnice), Chalupa (Kypr), Stibůrek (Vlašim), Tošovský (Bohemians 1905), Samuel (Slavia).
Trenér Jiří Hruška, asistent Rostislav Grossmann, vedoucí mužstva Jiří Novotný.

Slavia se vrací na Strahov, ale s rezervou

STRAHOV – Historie osmnáctičlenné ČFL zná pouze jeden tým, který odehrál všechny její dosavadní ročníky od počátku 90. let až po dnešek. Béčko Slavie. Chybělo ale tak málo, aby to od nadcházející sezony už nebyla pravda. Radost z čerstvého zisku mistrovského titulu málem zkalil slávistům pád B-týmu do divize, ten se ale podařilo doslova v hodině dvanácté odvrátit.

Trenér Daniel Šmejkal, který před sezonou převzal B-tým od Luboše Kozla, přišel od dorostu Slavie, a tak měl zajistit kontinuitu přechodu hráčů do dospělé kategorie. Kozlův tým však vedení Slavie samo doslova rozprášilo, hráči se rozutekli do I. a II. ligy. A nastal problém. Po třetím jarním kole a sérii devíti zápasů bez výhry byl Šmejkal odvolán a nastoupil Miroslav Janů. Společně s Ivo Knoflíčkem stihli B-tým v ČFL zachránit, stálo to však hodně úsilí a nervů. Za 14 kol vytěžili 22 bodů, a to stačilo.

Po letech se nyní tým stěhuje z Xaverova. „Tamní hřiště bylo s oplocením jako v kleci. Na Strahově to bude lepší, je tam i větší hřiště, a to by nám mělo vyhovovat,“ řekl Janů. Jak se zdá, stadion Evžena Rošického slávistům není až tak protivný, jak se roky prezentovalo.

Tým slávistické juniorky sužují před startem ČFL zranění. „Ze zápasu s Kyprem má Petr Kobler nakopnuté koleno, Michal Held má zraněné lýtko a Petr Novotný svalové problémy,“ vypočítával Miroslav Janů.

První mistrovské utkání hraje Slavia B v sobotu na půdě nováčka v Písku, tým má ale řadu zraněných. Bayer laboruje s třísly a trénuje individuálně, Milan Černý je po artroskopii kolena a zatím absolvuje kondiční přípravu. Klavíka sužuje viróza, Kerek zase střevní potíže a tréninkové manko dohání i Gulajev. Naopak s tréninkem už začal Zelinka.

Brankáři Berkovec, Hanuš. Obránci M. Gabriel, Held, J. Hošek, Starý, Švamberg, Šulc. Záložníci Bayer, M. Černý, Dostál, Javorek, Kobler, Koreš, P. Novotný, Šimeček, Vagrčka, Zahálka. Útočníci Gulajev, O. Honka, P. Hošek, Klavík, Krajčovič, Kerek, Zelinka.
Přišli O. Honka (Sparta), Javorek (Kolín), Gulajev (Uničov), Kerek (Videoton Fehérvár/Maď.), Zelinka (návrat z Č. Budějovic), Bayer, Held (oba návrat ze Sokolova), Berkovec, Dostál, Koreš, Krajčovič, P. Novotný, Šimeček, Šulc (dorost),
Odešli J. Kučera (Motorlet), Vukovič (Jablonec), Kovařík (Č. Budějovice), Komárek (Písek), V. Marek, Vojtěch.
Trenér Miroslav Janů, asistenti Ivo Knoflíček, Pavel Dvořák, vedoucí mužstva Petr Rak.

Veselého sedmičky budí respekt i v ČFL

HORNÍ POČERNICE – Když viděl Roman Veselý své budoucí svěřence poprvé, nemohl asi věřit svým očím. Béčko Viktorie Žižkov před rokem a půl dostalo na zimním turnaji Dragoun Cup nakládačku od Slavie B 1:7 a působilo žalostným dojmem. Na jaře se mu ale podařilo tým výrazně oživit a skončil sedmý, daleko od hrozby hanebného pádu z divize do přeboru. A dnes? Rezerva Viktorky se chystá na svoji historicky první účast v ČFL.

Suverénní jízda celou uplynulou sezonou se nakonec zastavila na zisku 70 bodů v divizi A. Tým získal 77,77 % možných bodů, čímž se nemohl pochlubit nikdo jiný v republikových soutěžích, tj. od I. ligy až po divize. To už budí respekt i o soutěž výš, přesto kouč zůstává nadále střízlivý. „Béčko Viktorky dosud nikdy třetí ligu nehrálo, takže půjde v první řadě o udržení této soutěže,“ řekl Veselý. Přitom by měl právo být sám se sebou spokojen, už i kvůli tomu, že de facto neměl odkud brát. Pokud má totiž někde fotbalový Žižkov achilovku, pak je to jeho mládež. Dorostenecké týmy hrají jen divizi.

Kouč, který sám ještě hraje v dresu Sokola Zápy středočeský přebor, si vytipoval a přivedl hráče, kteří mu jeho důvěru oplatili. A někteří se pod jeho vedením vypracovali až do kádru prvoligového áčka, například gólman Kolář a Folwarczny. Ožili i starší hráči, například Blaha se stal nejlepším střelcem B-týmu. A teď má vytáhlý forvard dokonce šanci získat angažmá ve II. bundeslize.

Jak se zdá, na co Veselý během žižkovského angažmá sáhne, promění ve zlato. Ani změna ve vedení klubu nevadí. „S Pavlem Kukou jsme hráli spolu ligu ještě za Cheb, rozumíme si,“ řekl o novém sportovním řediteli. A výsledek? Tvář B-týmu zůstane zachována. „Ze silného jádra by měli všichni zůstat,“ dodal Veselý.

Brankář Š. Kolář, Šilhánek. Obránci Biško, Šimr, Balík, M. Novák. Záložníci Walter, Knobloch, J. Novák, Hřebeček, Pokorný. Útočníci Stoszek, Z. Turek, Blaha.
Přišli Šilhánek (Plzeň), M. Novák (Sokolov), Hřebeček (Radotín), Pokorný (návrat z Čáslavi).
Odešli brankář Kudrna (Admira), Votava (Hořovicko), M. Kočí (Itálie), Hottek (Nitra), Dos Santos (návrat do Brazílie), Folwarczny do A-týmu, Jan Kučera (návrat do Sparty), Mlejnek, J. Kopic (bez angažmá).
Trenér Roman Veselý, asistent a vedoucí mužstva Miloš Trinkmoc.

Autor: Denis Postler

7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení