O dva měsíce opožděnou oslavu 60. narozenin herce Ivana Trojana, avšak velkolepou za účasti řady osobností, zažil ve středu 21. srpna fotbalový stadion Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku.
Uskutečnila se tam charitativní fotbalová exhibice mezi týmem hvězd Real Top Praha, kde je Trojan kapitánem, a staré gardy Bohemky. V poločasové přestávce došlo i na předání čtyř finančních darů Klubu pacientů s cystickou fibrózou, jehož je herec patronem. Na přímou podporu lidí s tímto onemocněním i na výzkum pro léčby se podařilo shromáždit 1,5 milionu korun.
Podívejte se, co by sám sobě popřál Ivan Trojan do další šedesátky
Zaplněná tribuna tleskala také dění na hřišti; diváci viděli řadu pěkných fotbalových momentů. Po bezbrankovém prvním poločase skončilo utkání remízou 1:1, když Trojan, vlastně přesněji Trojanové, byli u obou gólů.
První vstřelil oslavenec v dresu Bohemky s číslem 2, podruhé byl v akci s šestkou na zádech bílého dresu Realu. To přihrál číslu 23 neboli svému synovi Václavovi, který pak skóroval. Herec si totiž během utkání zahrál za oba týmy – vždy ale v tom správném triku.
Nebyla to jediná mimořádnost exhibičního zápasu. Platilo třeba, že na hráče do velikosti 150 centimetrů se nevztahuje pravidlo o ofsajdu. A k vidění bylo i něco jinde nevídaného: jeden z fotbalistů, právě Ivan Trojan, toho času na střídačce, se během hry objímal s čárovou rozhodčí Terezou Holakovskou (mimochodem známou nejen z působení v ženské lize, ale i z divize mužů a České fotbalové ligy). Nešlo však o projev gratulace šedesátníkovi známého jména i tváře.
Rozhodčí delegované komisí, s níž se blíže nezná, se Trojan přišel omluvit za neúmyslnou nehodu.Když zrovna nehrál, stál u lajny a promlouval do mikrofonu k divákům, zatímco na trávníku se kopalo dál.
Rozhodčí tudíž dělali svou práci, přičemž Holakovská běhala po čáře s očima upřenýma na hru. Netušíc, že má herce za zády (přičemž ani on neviděl ji), do něj vrazila. Že to uznal za svou chybu a ihned, uprostřed proslovu, se šel omluvit, mu vyneslo potlesk.
Podívejte se, co přeje Trojanovi Antonín Panenka
Přímo na hřišti se pak Trojan objal také s předsedkyní Klubu pacientů s cystickou fibrózou Simonou Zábranskou. Oba netajili příjemné překvapení z toho, jak vysokou částku ve prospěch pacientů se podařilo shromáždit.
Jestliže se hrálo na 2x40 minut a poprvé se branková síť rozvlnila v páté minutě druhé půle, bylo to (jak ostatně připomněl i místní hlasatel) ve 45. minutě zápasu. Na vyrovnání – a sotvakdo bude tvrdit, že se v rámci exhibice nejednalo o situaci nahranou – pak došlo o 33 minut později: v 78. minutě utkání: krátce před koncem. Diváci, kteří zaplatili sto korun vstupného, si ale přišli na své: oba týmy se do hry obuly naplno.
Však také z rozhlasu zaznělo hodnocení komentátora, že už během prvních deseti minut bylo k vidění i několik ostrých zákroků.Gólů mohlo padnout více, avšak některé vyložené šance se „neujaly“ a míč zamířil mimo branku nebo nad ni. A povzdechy, jež v takové chvíli zazněly z tribuny, ukazovaly, že s hráči dění na trávníku naplno prožívalo i publikum. Předsedkyně klubu cystické fibrózy Zábranská nicméně Deníku řekla, že na počtu branek tolik nezáleží. „Vítězové jsou v tomto zápasu všichni; tentokrát je to opravdu výhra pro každého,“ zdůraznila.
Byl to krásný večer, pochvaloval si Trojan starší po utkání. „Přišla spousta lidí, vybralo se na charitu, dal jsem gól, nahrál jsem na gól mému synovi,“ pojmenoval sérii velkých momentů.
Obrovský zážitek si odnesl i Vašek: Trojan mladší. Byl to můj sen a jsem rád, že jsem si ho splnil,“ řekl po utkání. „Další jsem si splnil tím gólem, na který mi táta nahrál,“ připomněl. Ale je tu ještě jeden sen: rád by jednou v Ďolíčku regulérně nastupoval v dresu Bohemky…
Jestliže se exhibiční utkání stalo oslavou Trojanova jubilea, nemohla chybět ani přání. Když se ptal Deník diváků před stadionem i pak na tribuně, měli jasno: hlavně zdraví. Jen to umožní, ať se mu dál skvěle hraje na jevišti, před kamerou – i na hřišti.
Mezi gratulanty se objevily třeba legendy Bohemians Karol Dobiáš a Antonín Panenka, v dresu Real Top Praha hráli Jakub Štáfek, Jaromír Bosák, Vojtěch Dyk, Vladimír Šmicer, Patrik Berger, Jakub Voráček a další.
Třeba legendární Antonín Panenka Deníku zdůraznil, že nejdůležitější je zdraví. „A klid, pohodu, aby mu Bohemka dělala radost – a vůbec: aby slyšel jen samé poctivé zprávy a ne žádné ošklivé,“ řekl dále. „A kdyby do šlo, tak ještě jednou tolik,“ připojila jedna z divaček také přání dalších šedesáti let.
Deník se zeptal i oslavence: co by si on sám (po)přál „do další šedesátky“? „Ať je to takhle hezké: ať jsem zdravý a mohu si užívat kus svého života s lidmi, které mám rád; kteří jsou mými přáteli,“ řekl herec bez dlouhého rozmýšlení.
Už v červenci dostal populární herec přímo od klubu svého srdce před prvním zápasem letošní Chance Ligy dres s šedesátkou na zádech.
Za Bohemians 1905 dokonce Trojan nastoupil i k soutěžnímu utkání. V červnu 2009 odehrál sedm minut v posledním kole 2. ligy proti Ústí nad Labem. Vystřídal tehdy Jana Morávka, který odcházel na dlouhé roky do německé bundesligy.
Nevyléčitelná nemoc, za niž mohou geny
Trojanova oslava v Ďolíčku s fotbalovou exhibicí a předáváním symbolických šeků obrátila pozornost veřejnosti k pacientům s cystickou fibrózou. „To je vzácné nevyléčitelné onemocnění,“ řekla Deníku předsedkyně jejich klubu Simona Zábranská. S tím, že jde opravdu o vzácné onemocnění: v České republice postihuje jen něco přes sedm set lidí. Připomněla, že získané peníze budou z podstatné části využity na přímou podporu pacientů.„Pomáháme jim saturovat doplatky na léky, fyzioterapeutické pomůcky, inhalátory… A pak to určitě půjde i na vědu a výzkum, protože ne všichni pacienti mají léky, které by jim mohly pomoci.
Snažíme se tedy, aby se co nejvíce pacientů mohlo dostat k efektivní léčbě takzvaně na míru – která ne že by tu nemoc vyléčila, ale výrazně jim zlepší kvalitu života,“ upřesnila Zábranská.Jakkoli jde o vzácné onemocnění, neplatí, že máme jen mizivou šanci se s ním setkat. „Zhruba každý 33. člověk v této republice je nosičem genu cystické fibrózy; zdravým nosičem. A když se dva takoví lidé potkají, může se narodit dítě s cystickou fibrózou. Ročně se jich u nás rodí kolem 15 až 18; takže každý rok přibývají,“ vysvětlila Deníku předsedkyně klubu.