Hned po ranním tréninku totiž odletěl brankář Martin Dúbravka do Newcastlu, kde si jej klub rychle proklepl, jelikož v Anglii v poslední lednový den končil přestupní termín.

Zdravotní prohlídka dopadla dobře, slovenský reprezentační gólman se stal hráčem Premier League a vedení Sparty muselo do branky okamžitě sehnat náhradu. Tou se stal rumunský Florin Nita, doposud hájící barvy celku FSCB, následovníka slavné Steauy Bukurešť.

Nita přiletěl ze Španělska, kde jeho klub rovněž absolvoval soustředění, do Prahy na testy, a jelikož i ty dopadly dobře, může se brzy vrátit na Pyrenejský poloostrov, ale už za svými novými spoluhráči.

Na rozdíl od jiných hráčů se Spartě s Dúbravkou povedl výhodný obchod. V létě totiž přišel na Letnou z Liberce zadarmo jako volný hráč a podle zákulisních informací Newcastle za Dúbravkovo hostování do konce této sezony poslal do Prahy dva miliony eur, navíc další čtyři miliony by mohly přiletět v případě uplatnění opce na přestup.

Další krok v kariéře

Sám slovenský reprezentant neskrýval z přesunu do jedné z nejlepších soutěží na světě nadšení.

„Cítím se naprosto úžasně. Je to velký krok nejen v mé kariéře, ale i v mém životě,“ rozplýval se poté, co na sebe po podpisu nové smlouvy poprvé navlékl dres jednoho z nejstarších anglických klubů.

„Úplně cítím energii ze všech lidí v klubu. Na mně je teď tvrdě pracovat, abych dokázal, že si zasloužím v takovém mužstvu být,“ vzkázal novému zaměstnavateli i jeho fanouškům.

Radost z posily do branky měl i slavný trenér Newcastlu Rafael Benítez. „Má hodně zkušeností, ale stejně jako všichni hráči, kteří k nám přicházejí ze zahraničí, si musí rychle zvyknout,“ okomentoval trenér jeho příchod. „Je velmi agilní a umí hrát dobře nohama. Zvýší konkurenci v brance, přesně tohle jsme potřebovali,“ chválil Dúbravkovy přednosti.

Bude-li na něj uplatněna opce, vydělá Sparta přes 150 milionů korun, jeho následovník Nita údajně vyjde na třetinovou sumu, okolo 50 milionů korun. „Moc dobře si to zde pamatuji z doby, kdy jsem tu hrál proti Spartě před rokem a půl. Jen jsem šel na hřiště druhou stranou schodiště,“ usmíval se Nita při procházce letenským stadionem.

Ristič a kdo další??

Včera byl konečně dotažen i dlouho očekávaný přestup srbského záložníka Mihaila Rističe, který už je v Praze několik dnů. Odchovanec CZ Bělehrad přišel přes ruský Krasnodar na roční hostování s opcí

Nita i Ristič už jsou sparťany, teď je na programu dotáhnout přestup gabonského záložníka Guélora Kangy, který už má také za sebou nezbytné lékařské procedury.

Společně s Nicolaem Stanciuem by se tak mohla rozšířit cizinecká legie. Tentokrát vedení sází na ověřená jména. Půjde ze Sparty opět strach? Nebo její další zahraniční posilování nedopadne lépe než na podzim? Vypadá to, že by se nákladný mezinárodní projekt mohl na Letné konečně rozjet k očekávaným výkonům i výsledkům. Nechme se překvapit, česká nejvyšší soutěž startuje už za dva týdny.