Nejvíce spokojený byl zřejmě kouč Andrea Stramaccioni, který přiznal: „Je to důležitá výhra.“ Sparta totiž dala v neděli alespoň trochu zapomenout na nezdar v derby se Slavií. Poprvé dala tři góly a italský trenér nemusel odpovídat na otázky, zda se náhodou nebojí o místo. „Byl to nejlepší zápas od mého příchodu. Minimálně co se týče hry dopředu,“ prohlásil Stramaccioni.

Hrdinou se stal Václav Kadlec

Ano, pořád to bylo trochu upracované. Zvláště na začátku. Jako první se navíc mohli prosadit hosté už v deváté minutě Rezek v gólové pozici minul branku. Jak se později ukázalo, víc toho tým ze severu Čech nepředvedl. Zbytek první půle se odehrával de facto jen podle sparťanských not a do šaten se odcházelo za stavu 2:0.

Postaral se o to prudkou střelou z bezprostřední blízkosti Václav Kadlec a v závěrečných vteřinách úvodního dějství svým ojedinělým čichem na góly ve skrumáži před brankou kanonýr David Lafata. Sedm tisíc fanoušků bylo vcelku spokojeno.

Na tribunách to pak zahučelo i během druhé půle zmiňovaný Kadlec zaměstnával obranu soupe-ře a na rozdíl od derby se potkával s balonem více než často. „Říkal jsem, ať tam všichni nechají úplně vše. Povedlo se,“ poznamenal Stramaccioni. Důkaz? Krátce po přestávce šel Kadlec sám na Grigara, ale míč si moc předkopl. Byl naštvaný, ale chuť si spravil o chvíli později, kdy se prosadil zblízka hlavou po přiťuknutí Zahustela 3:0!

Sparťané si tak mohli dovolit něco, co se jim v letošní sezoně nepoštěstilo: tedy v klidu zápas dohrát a užít si ho. Tepličtí zkusili občas vystrčit růžky, leč až na výjimky se nedostali ani před brankáře Dúbravku. „Sparta byla lepší, přímočařejší a zaslouženě vyhrála,“ zhodnotil mač hostující kouč Daniel Šmejkal.

Stramaccioni vnímal protesty fanoušků

Teplicím nyní patří desáté místo. Sparta je zase čtvrtá… Ale co zajímá veřejnost více: fotbalisté v rudých dresech ukázali, že na hřišti jim to může fungovat (a nemusí zrovna sázet jen na Tomáše Rosického, který v neděli chyběl).

Půjde to i na tribunách? Komornější atmosféra vadila málokomu. „Jsem šťastný, po derby to nebylo snadné, ale poradili jsme si,“ uvedl Stramaccioni, který nakonec řekl i několik slov na adresu „stávkujících“ příznivců. „Vnímal jsem jak transparent, tak i protesty proti mě. Sparta je tři roky neúspěšná a fanoušci jsou nespokojení. Naše situace mě netěší, ale lidi potřebujeme. Jejich podpora je pro nás hodně důležitá,“ dodal.

Tým z Letné teď čeká zápas na Dukle a pak si na čas oddechne. Dojde na reprezentační sraz, kdy si mohou hráči vyříkat, co se zlepšuje. Na pohodu každopádně zapomeňte: Sparta hned po pauze vyzve Plzeň. Bude se blýskat na lepší časy?