Český reprezentant a čerstvý držitel ocenění Fotbalista roku nasimuloval pád v poslední minutě utkání 21. kola a z následného pokutového kopu rozhodl o výhře domácích záložník Bořek Dočkal. „Trest přijímám. Ale vyjadřovat se k tomu už nebudu, už toho bylo napsáno dost," řekl novinářům po jednání disciplinárky na Strahově Lafata, který pokutu za simulování dostal podruhé v kariéře. V září 2011 musel zaplatit 30 tisíc korun.

„Padesát tisíc je zatím nejvyšší pokuta za podobné provinění. Alespoň podle historických zápisů disciplinární komise," řekl předseda komise Richard Baček. O zastavení činnosti disciplinárka neuvažovala. „Řády nám sice teoreticky umožňují udělit v podobných případech až čtyřzápasový distanc, ale vzhledem k předchozím trestům v podobných případech jsme o tom ani nehlasovali," do­dal.

Lafata na webu Sparty dva dny po incidentu přiznal, že pád v pokutovém území Teplic nafilmoval. „Pád jsem přihrál, přestože mu předcházel kontakt s protihráčem. Uvědomuji si, že to nebylo správné, a opravdu na to nejsem pyšný. Lidé, kteří mě dobře znají, vědí, že to není můj styl," uvedl.

„Moje jednání vyplynulo částečně z frustrace z vývoje důležitého utkání a také z toho, že mi nebyla uznána regulérní branka," připomněl Lafata okamžik z 65. minuty, kdy mu asistent rozhodčího Robert Hájek chybně odmával ofsajd.

Čtěte také: Lafata, nový Fotbalista roku: Měl jsem dětské sny, ale tohle… Užívám si to

Právě toto prohlášení bylo jednou z polehčujících okolností pro letenského kapitána. „Vzali jsme v úvahu přitěžující okolnost, že utkání bylo zásadním způsobem ovlivněno. Stejně jako jsme vzali v potaz polehčující okolnost, že David Lafata napomohl objasnění provinění a vyjádřil lítost," uvedl Baček.

Sparta se proti trestu odvolávat nejspíš nebude. „Klub stejně jako David Lafata trest přijímá a nepředpokládám, že bychom se odvolávali. Sám hráč to nepožaduje, takže budeme víceméně fungovat v součinnosti s naším kapitánem," prohlásil mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Komise ve čtvrtek také udělila pokutu deset tisíc korun Bohemians 1905 za nevhodné chování části fanoušků v utkání v Hradci Králové. „Votrokům" disciplinárka trest neudělila, ale doporučila jim odstranit nedostatky v pořadatelské službě.

V druhé lize si za čtyři žluté karty v následujícím kole nezahrají Martin Breite z Varnsdorfu, sokolovský Stanislav Hofmann, opavský Tomáš Mrázek a Adi Mehremič z Frýdku-Místku.

Čtěte více: Sparta jednala a Lafata se přiznal: Ano, přihrál jsem to. Byla za tím frustrace