„Když přijde nový trenér, tak to vždy v první moment pomůže, ale tady je to něco navíc. Cítím v kabině neskutečně přátelskou atmosféru u trenérů i u hráčů. To je jedna věc, ale druhá je to, abychom začali hrát, co chceme,“ říká Ščasný.

Pavel Hapal byl ještě v neděli večer trenérem slovenské reprezentace do 21 let, ale telefon hodinu před půlnocí mu nasměroval kariéru úplně jiným směrem.

„Moje první myšlenkou bylo, že to chci zkusit, ale nevěděl jsem, jestli mě uvolní slovenský svaz. Musím mu poděkovat za vstřícnost, rozešli jsme se v dobrém a přede mnou je teď nová šance a posun dál,“ těší nového kouče Sparty.

Rozržka? Nebyla

Italskými médii proběhla informace, že o poločase nedělního zápasu Sparty s Brnem proběhla v kabině před hráči roztržka mezi Ščasným a Stramaccionim .

„Trenér po mně a Tomáši Rosickém vždy vyžadoval, abychom se o poločase potkávali a říkali mu náš pohled shora. Potkali jsme se sami v posilovně, tedy vůbec ne v kabině a vůbec k ničemu nedošlo,“ kroutil Ščasný nechápavě hlavou nad drby, které konec italského kouče provázely.

Současný sportovní ředitel Sparty ani na vteřinu nepřemýšlel, že by se vrátil k trénování. „To jsem avizoval hned po mém nástupu do funkce a ani minutu jsem o tom neuvažoval. Ať společně se Stramaccionim, nebo sám,“ přiznává.

Nalít čerstvou krev

Pavel Hapal je vyhlášeným odborníkem, který má vynikající přehled o hráčích i evropských soutěžích. Rozhodně tedy nejde do neznámého prostředí.

„Musím co nejrychleji poznat hráče a nalít jim do žil čerstvou krev, dodat jim novou motivaci. Času moc není, soustředíme se na víkendový zápas v Karviné, to je teď náš cíl,“ říká trenér, který se na Spartu vrací po osmnácti letech.

V úterý absolvoval první trénink, který byl kvůli počasí přesunut do haly na Strahov. Jeho noví svěřenci jsou poskládaní ze všech koutů světa a v předchozí části sezony byla v šatně úředním jazykem angličtina.

„Domluvím se, ale můj jazyk to není. Vždy jsem říkal, že zahraniční hráči by se měli alespoň trochu naučit česky. Když bude potřeba, pomohou kluci, co anglicky umějí dobře,“ přiznal kouč, který nemá problém s němčinou či španělštinou.

Sparta hraje o víkendu v Karviné a příští týden je na programu derby proti Slavii!  „To je ještě daleko, teď myslíme pouze na Karvinou,“ řekl. Sílu má sparťanský kádr obrovskou. Dokáže-li ho Pavel Hapal probudit, budou Letenští opět postrachem soupeřů.

Byla chyba pouze v trenérovi?
Přesto, že hlavní zodpovědnost za výsledky týmu nese vždy trenér, tak by rozhodně nebylo férové ukázat prstem na Stramaccioniho a říci: „Za to může on.“ Problém Sparty je totiž o hodně hlubší.

Měl to být návrat na úplný vrchol českého fotbalu a razantní nástup do Evropy. Mezinárodní pokus ale nevyšel a letenského kormidla se chopí český kouč Pavel Hapal.

Stramaccioni dostal v létě balík peněz na nákup posil a přivedl jich hned jedenáct. I když mu každou musel „posvětit“ generální ředitel Kotalík, tak Ital měl prakticky neomezené možnosti a výběr hráčů byl na něm.

A tady může být ten problém. Odečteme-li krátkou epizodu Tomáše Požára, tak na Letné dlouho chyběl sportovní ředitel, který by dal změnám v kádru pevný řád a smysl.

Nyní je tato funkce v rukách Zdeňka Ščasného s Tomášem Rosickým a zdá se, že hráčské pohyby budou pod kontrolou odborníků.

Jestli chce být ale Sparta zpět na špičce, musí být profesionální i ve vrcholném managementu klubu a nesmějí proti sobě stát dva znesvářené tábory, jak tomu bylo ještě nedávno.

Po odchodu Strama-ccioniho se teď do role nepřítele číslo 1 radikálních fanoušků vrátí Adam Kotalík. Uzná majitel Křetínský i jeho podíl viny na současném postavení Sparty?