„Jednomyslně jsme zvolili hlavním trenérem reprezentace Ivana Haška,“ oznámil šéf českého fotbalu Petr Fousek. „Vybrali jsme na základě lidských a hráčských zkušeností i trenérských úspěchů. Byl to i můj osobní kandidát, známe se třicet let.“ 

„Je pro mě obrovská čest trénovat český nároďák. Je to vrchol kariéry. Musel jsem tu výzvu přijmout,“ pronesl Hašek.

Fanoušci se ve čtvrtek po poledni dozvěděli i jména dalších členů realizačního týmu: asistenty budou Jaroslav Köstl a Jaroslav Veselý, na brankáře dohlédne Radek Černý. 

„Chtěl jsem k sobě někoho, koho znám. Jaroslav Veselý bude asistentem určitě půl roku, po Euru se budeme bavit dál,“ upřesnil Hašek.

Jednání o nástupci Jaroslava Šilhavého, jenž skončil v listopadu po postupu na Euro 2024, se táhla několik týdnů. Padla varianta s Martinem Svědíkem, funkcionáři také zamítli možnost vytažení trenérů z mládežnických reprezentací. Nakonec si plácli s Haškem.

Někdejší fotbalista má pestrý životopis: trenérskou kariéru začínal ve Spartě, následně působil ve Štrasburku i Japonsku. Po anabázi v roli svazového předsedy, kdy si dokonce odskočil na lavičku národního týmu, se odstěhoval na Blízký východ. Koučoval řadu týmů v Emirátech i Kataru, vedl také reprezentaci Libanonu. Loni oslavil šedesátiny.


Nahrává se anketa ...

Nedvěd post manažera odmítl

Hlavní slovo při výběru nového kouče měla pracovní skupina složená z pěti mocných bossů (předseda asociace Petr Fousek, místopředsedové Jiří Šidliák a Jan Richter, technický ředitel Erich Brabec, člen výkonného výboru a šéf Viktorie Plzeň Adolf Šádek).

Funkcionáři si přáli u týmu také Pavla Nedvěda, ale někdejší legenda nabídku na post manažera odmítla

Fotogalerie: Nový trenér fotbalové reprezentace Ivan Hašek

Nového trenéra čeká debut v březnu. Vrcholem letošního roku bude Euro, které uspořádá Německo. Češi ve skupině narazí na Portugalsko, Turecko a vítěze baráže.

V červenci, po šampionátu, bude čas a prostor na analýzu. Kvalifikace o mistrovství světa začíná až v roce 2025. „Po Euru si určité věci vyhodnotíme,“ předeslal Fousek.

Smlouvu má Hašek do konce kvalifikace o MS, tedy do listopadu roku 2025. Je tam však opce na případnou baráž či závěrečný turnaj.

„Co se týče koncepce, mám dva roky. Doufám,“ usmál se nový kouč, který ohlásil, že jeho prvním a velmi důležitým úkolem bude stmelit tým. „Všichni mají šanci, dveře do reprezentace jsou otevřené,“ vzkázal.