Co jste dělal těch pár dnů, kdy nejprve vedení Dukly oznámilo kompletnímu realizačnímu týmu: „Konec“ a krátce poté z vás udělalo nového hlavního trenéra?
Uprostřed týdne jsme skončili a pak se následující pondělí mělo začít s tréninkem. Bylo řečeno, že nám nabídnou určité funkce nebo posty v klubu. Já slyšel, že by klub byl rád, abych se v pozici asistenta podílel na novém realizačním týmu. Šel jsem na trénink, ale dal dopředu vědět, že budu chtít s novým hlavním koučem mluvit, abychom si řekli co a jak a nevypadalo to, že jsem špicl. V pondělí odpoledne byl první trénink, vedl jsem ho a čekalo se, jak dopadne jednání o novém trenérovi. Hned druhý den mi řekli, že může nastat varianta, že to povedu já. A to se za pár dnů také stalo.

Vaše premiéra v roli hlavního kouče prvoligového týmu tedy přišla hodně rychle.
Bylo to samozřejmě nečekané. V kariéře jsem ale zažil skoky i pády se vším všudy, takže vím, jak to funguje.

Určitě to pro vás musí být veliká výzva…
Výzva to je. Pro mě bylo důležité, koho budu mít za spolupracovníky, musím si s nimi rozumět i lidsky. Nakonec všechno dopadlo dobře a uvidíme, jak to bude šlapat.

Zmiňoval jste, že byste rád měl asistenta z Německa.
Ano, jmenuje se Dietmar Hirsch a všechno je na dobré cestě. Potřebuje si vyřídit pár věcí a připojí se.

Jakou svým svěřencům naordinujete letní přípravu?
Po sezoně měli hráči tři týdny volna a teď jsme v přípravě, která trvá celkem pět neděl. Jsem rád, když je hodně fotbalová, samozřejmě máme zapojené i náročnější tréninky bez balonu.

Letní přestávka je čím dál kratší, že?
Ano, zkracuje se a příští sezona bude delší. Důležité je, jak si hráči dokážou odpočinout psychicky. Budeme do 15. prosince hrát, pak budou mít dva týdny volno a zase začneme trénovat. Skončíme jaro a zase začneme. V Německu jsem zažil krátkou zimní pauzu, ale v létě jsme pak měli pět týdnů volna. Čtrnáct dnů měli hráči klid, mohli si dělat cokoliv chtěli a pak na sobě začali tři týdny pracovat. Jsem zvědavý, jak to hráči v hlavě mentálně zvládnou. I hlava potřebuje odfrknout a na to moc prostoru nebude.

Jaký je váš názor na změnu herního systému a rozšíření počtu zápasů?
Všichni jsme napnutí, jak to bude vypadat. Zhodnotit se to dá za rok, nikdo nemůže vědět, jak vše dopadne. Takže u mě je spíš očekávání než kritika.

Jedním z důvodů rozšíření bylo, aby se až do konce sezony o něco hrálo. V minulé to tak ovšem bylo i v klasickém systému…
Loni hrálo pár týmů o poháry a zbytek o padáka.

Nebudíte se ještě ze spaní při vzpomínkách na závěr uplynulé sezony? Co pro vaši záchranu tehdy bylo klíčové? Výhra na Baníku a doma s Libercem?
Začal jste dobře. Na Baníku to byl základ. S Libercem se to pak hodně lámalo, body se nám pak hodily a se Slavií a Plzní jsme mohli hrát bez sestupových starostí.

Byly to veliké nervy?
Někteří hráči z toho byli hodně vyšťavení. Já osobně zažil daleko větší tlak v Německu. Chodí tam víc lidí, víc se píše a cizinec musí být lepší než Němec. Takže tlak byl o hodně horší.

Jak budete chtít posílit kádr?
Chtěl bych hráče na tři posty, uvidíme. Máme to rozjednané a je možné, že první přijde brzy. Nechci ale konkretizovat ani post ani jména.

Dukla se neprodá Těsně před koncem minulé sezony oznámil majoritní akcionář Dukly Praha Petr Paukner, že má dva adepty na prodej klubu a že se pro jednoho z nich rozhodne. Nakonec ale z prodeje sešlo a tým z Julisky i nadále zůstává v rukou jeho společnosti Carbounion. „Představy o podmínkách vstupu jednajících stran se rozcházely, a klub tak pokračuje ve své činnosti v normálním režimu,“ oznámil Petr Paukner fanouškům i médiím.