Spousta šancí, dvě břevna. Sešívaní až do poslední vteřiny zápasu s francouzským Lille věřili, že mohou uspět. Jenže efektivita rozhodla. Výhra 2:1 na postup do hlavní fáze nestačila.

Minimálně pro některé však spolurozhodl hlavní sudí. Nepotkáte moc slávistů, kteří by jej pochválili. Kouč Jindřich Trpišovský kroutil hlavou a říkal: „Bylo tam spousta zdržování a přezkoumávání.“ Kapitán Jan Bořil vzkázal: „Ovlivnil to, bohužel.“

Už v úvodu bylo znát, že Slavko Vinčič si nepřijel dělat problémy. Slovinský arbitr sem tam pustil hru, jindy ji kouskoval. Ignoroval evidentní zdržování Lille a přes obvyklé gesto o zastavených hodinkách celkem nastavil pouhých sedm minut (2+5).

„Na rozhodčího posílám řeporyjskou tajnou službu,“ reagoval bezprostředně po zápase na sociální síti X Pavel Novotný. Fanoušek Slavie a politik - starosta jedné z okrajových městských částí české metropole.

Do fotbalového lynče se vložil i někdejší hokejista Jakub Voráček.

Nepříjemná vzpomínka na Dynamo Kyjev

Kritických hlasů směrem k muži s píšťalkou bylo mnohem víc. Objevovaly se výrazy jako smeták, tragéd. „Nejhorší rozhodčí od dvojzápasu s Dynamem Kyjev,“ napsal fanoušek Ondřej Dobešek.

U této vzpomínky je záhodno zůstat.

Někteří si jistě vybaví, že po Dynamu v roce 2018 provolávali takřka všichni na stadionu heslo UEFA mafia. „Takto bych postoupit nechtěl. Rozhodčí hrubě ovlivnili oba zápasy. UEFA se nesmí se divit, co fanoušci oprávněně skandují ve spojení s jejím jménem,“ vyťukal tehdy na sociální síť Twitter slávistický boss Jaroslav Tvrdík.

Sešívaní nepostoupili, vypadli. Před šesti lety šlo o 3. předkolo Ligy mistrů, které z pohledu Pražanů skončilo 1:1 (doma) a 0:2 (venku). Slavia cítila křivdu, načež ještě od funkcionářů z Nyonu dostala za zmíněnou urážku pokutu ve výši zhruba 1,7 milionu korun.

Hrozí něco takového znovu? Toť otázka.

Ve středu se totiž tento pokřik ozýval z tribun znovu. Byl sakra slyšet zvláště po sporných momentech. Napočítali byste jich dost. Otočené fauly, neudělené karty, diskutabilní sražení Tomáše Chorého ve vápně… Zdržování soupeře, zakopávání míče.

Zkušenosti z finále Ligy mistrů i venkova

Vinčič je Slovinec (stejně jako šéf UEFA Aleksander Čeferin). Sice na jaře odřídil finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Borussií Dortmund, leč převážně píská hodně nevýznamné duely na domácí scéně.

Potkává hráče z klubů jako Rogaška nebo Aluminij. Na stadionech s mizerným zázemím, kam chodí pár stovek diváků.

Je možné, že se mu leccos promine. Třeba fakt, že ignoruje nařízení od šéfa rozhodčích Roberta Rosettiho. Někdejší italský sudí totiž loni vyhlašoval: „S rozhodčími mluvíme, aby popoháněli hráče. Nechceme zdržování a dlouhá nastavení.“

Lille to zkusilo. Tahalo čas, což čtvrtému týmu Ligue 1 z ročníku 2023/2024 u sudích prošlo. Bez karty.

„Rozhodčí, zdržující Lille. Palec dolů,“ reagoval televizní expert a někdejší fotbalista Zdeněk Folprecht.

Ještě přísnější byl rozhlasový reportér Jaroslav Plašil: „Rozhodčí stejní grázlové, jako tehdy při duelu Slovan Liberec - AC Milán.“ Tolik pro změnu vzpomínka na rok 2002, který na hřišti zažil Antonín Kinský. Táta současného gólmana Slavie.