Sparťanské jaro začne vzpomínkou na Pavla Srníčka: trenér brankářů nečekaně zemřel na konci roku. Už na středeční tiskovku přišli zástupci klubu se speciálními odznaky se Srníčkovým portrétem a heslem Se Srňou v zádech. Odznaky půjdou i do běžného prodeje - budou stát 25 korun a výtěžek poputuje na charitu.

A ještě jeden důležitý detail: v místě, kde Srníček na Letné při zápasech sedával, bude vyobrazen jeho portrét a iniciály PS. „Pavel s námi sezonu zahájil a chceme, aby ji s námi i dohrál," pravil generální ředitel Sparty Adam Kotalík. „Věříme, že nám bude shora držet palce."

Bude to potřeba: sparťané po podzimu ztrácí tři body na vedoucí Plzeň a navíc je čeká pokračování v Evropské lize s Krasnodarem (18. února doma, 25. února venku). „Máme ale nejsilnější kádr za poslední roky," řekl trenér Zdeněk Ščasný.

Tři posily

Ještě před Vánoci podepsala Sparta uzdraveného stopera Ondřeje Mazucha plus univerzála Ondřeje Zahustela a v lednu přišla jedna z největších hvězd ligy Josef Šural. Jak posily hodnotí trenér Ščasný?

Mazuch: „Vypadá dobře, ale těžko odhadnout, zda bude potřebovat ještě tři týdny nebo měsíc. Zatím bude hrát za juniorku, aby se dostal zpátky do rytmu."

Zahustel: „Samozřejmě jsem slyšel zkazky, že neumí bránit, ale není to tak. Proti těžkým zahraničním soupeřům si v defenzivě počínal suverénně."

Šural: „Nebyl s námi od začátku přípravy, což ho lehce limitovalo, ale v posledních dvou třech zápasech naplnil naše očekávání."

Lafata už je fit

Po zimním posílení panuje na Spartě opatrný optimismus. Kouč Ščasný ho však mírní: „V danou chvíli jsem s kádrem spokojený, ale ve fotbale není nikdy nic stabilní. Časem se může ukázat, že ještě potřebujeme někde doplnit."

Podobně mluvil i kapitán David Lafata: „Jména ještě nikdy nic nevyhrála. Záleží, jak nám to bude klapat na hřišti."

Lafata měl zdravotní trable a na soustředění ve Španělsku si ani jednou nezahrál, ale teď už je fit. „Jsem na 100 procent připravený. Záleží jen na trenérovi, jestli mě využije."

V sobotu čeká Lafatu a spol. premiéra ve Zlíně. Pokud vyhrají, dotáhnou se na Plzeň a před jejím nedělním duelem na Slovácku ji dostanou pod tlak. 

„Zlín je doma nebezpečný, ale nemůžeme si vybírat," pronesl trenér Ščasný. „Pokud chceme titul, musíme uspět hned v prvním zápase," dodal.

Čtěte také: Šural zařídil Spartě vítěznou generálku s Žilinou

MARTIN MLS