Liberci chyběli hráči hostující ze Sparty i několik marodů a trenér Trpišovský tak musel "slepovat" sestavu. Do branky se místo Koubka postavil Hladký, v záloze si odbyl ligovou premiéru devatenáctiletý Machuča, na stoperu musel hrát Mudra a poprvé od šestého kola se v lize představil Delarge.

Sparta rovněž sáhla ke změnám. Po delší době nastoupila v rozestavení s třemi beky, na trávník se vrátil uzdravený Frýdek, pouze na lavičce začal Matějovský a Krejčí nebyl ani tam…

Jak se na zápas díval domácí lodivod Jindřich Trpišovský? "Stály proti sobě dvě síly. Na jedné straně obrovská fotbalová kvalita Sparty, na druhé nezdolné válečnictví libereckých hráčů."

Zprvu měli Letenští navrch. Už ve druhé minutě přiťukl Fatai balon Marečkovi a Hladký poprvé podržel svůj tým, když křížnou střelu vykopl.

Chyby v obraně

Domácí v úvodu před osmi tisícovkami fanoušků dělali chyby v obraně a v jedenácté minutě se po jedné z nich dostal ke střele Lafata, mířil však těsně nad. V 21. minutě šli hosté dva na jednoho, Frýdek přiťukl doleva Hybšovi, ale Hladký proti němu vyběhl a velkou šanci zneškodnil.

"Až na maličkosti nemám klukům co vytknout. Myslím, že jsme hráli velmi dobře a byly tam výborné pasáže proti obětavě hrajícímu Liberci," vykládal hostující trenér Zdeněk Ščasný. "Na rovinu musím říct, že Sparta byla kvalitnější v kombinaci a nebezpečnější," souhlasil Trpišovský.

Liberec až na Bakošovu hlavičku spoléhal na brejky, ale žádný nezakončil a nebezpečná byla jen Machučova střela vedle.

I po přestávce pokračovala Sparta v tlaku. Dvakrát se na levé straně ocitl volný Hybš, jenže pokaždé zakončení prováhal.

Ukázkový volej

Slovan se postupně vymanil z bloku a v 64. minutě nečekaně udeřil. Bartošák našel centrem ve vápně Delarge a ten se ukázkovým volejem trefil milimetrově do horního rohu. Skóroval poprvé od červencového předkola Evropské ligy. Mužstvo zpod Ještědu po gólu ožilo a za chvíli pálil těsně vedle Machuča.

Sparta se brzy oklepala a začala závěrečný tlak. Deset minut před koncem se Letenští marně dožadovali penalty po zákroku na Lafatu a víc už v hektickém závěru i prodlouženém nastavení nezvládli.

"Porážky patří k fotbalu, ale nyní to bylo po mimořádně dobrém výkonu. Podle způsobu hry je to úplně jiná porážka než se Slavií nebo z Plzně," uvedl sparťanský kouč.

Pokles v tabulce

Ano. Jeho svěřenci neuspěli ve čtvrtém venkovním soutěžním duelu po sobě a přišli o první místo v tabulce, které drželi od třetího kola. Na vedoucí Plzeň ztrácejí tři body. Čtvrtý Liberec neprohrál se Spartou doma počtvrté za sebou a přiblížil se k Letenským na rozdíl tří bodů.

"Za týden se to zase může úplně změnit. Jestli budeme po podzimu první nebo druzí, není až tak rozhodující. Rozhodující bude, na jakém místě budeme na konci," vzkázal Ščasný.

Naopak domácí byli v euforii. "Jako člověk, který vzešel z nižšího fotbalu, jsem snil, že porazím Spartu, a povedlo se. Ovšem jsme realisti a víme, že na velkou dvojku zatím nemáme," řekl Trpišovský.

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:0

Branka: 64. Delarge. Rozhodčí: M. Paták - Kotík, Kubr - Příhoda, Marek. ŽK: Bakoš, Machuča, Rabušic, Bartošák - Hybš, Dočkal, Frýdek. Diváci: 8165. Poločas: 0:0.

Liberec: Hladký - Coufal, Mudra, Pokorný, Bartošák - Machuča, Pavelka - Delarge (90. Kerbr), Bakoš (86. Soungole), Josef Šural - Rabušic (90.+2 Luckassen). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Bičík - Holek, Brabec, Costa - Mareček (83. Juliš), Jiráček (75. Matějovský), Dočkal, Frýdek, Hybš (70. Breznaník) - Fatai, Lafata. Trenér: Ščasný.