Na tomto území polykali letenští fotbalisté tréninkové dávky pod vedením nového realizačního týmu v čele s Andreyou Stramaccionim. Proběhlé tréninky se dají popsat různě, dva názory ale převládají cvičení jsou velmi důkladná, profesionálně vedená a dbá se při nich na každou maličkost.

Týden byl velmi náročný 

A pro sparťany rozhodně nešlo o procházku růžovým sadem. „Týden byl velmi náročný, připomínal mi tréninky v dřívějších dobách. Běhalo se prakticky pořád bez balonu. Máme za sebou pořádnou porci kilometrů, intervalové běhy, navíc se přidal cross-fit, který jsem v Česku nezažil.

S ostatními jsme rádi, že už to pomalu máme za sebou. V sezoně budeme mít z čeho čerpat," svěřil se během předposledního dnu pobytu v lázeňském městě obránce Michal Kadlec. Soustředění v Česku je pro něj stejně jako pro ostatní hráče vcelku novinkou, po sedmi letech se Sparta rozhodla nestrávit první část přípravy v cizině.

K dispozici byla dvě hřiště 

„Potřebovali jsme změnu, proto se koná první kemp doma, druhý bude v zahraničí. Podmínky jsou tady ideální," vysvětloval vedoucí týmu Miroslav Baranek. I největší odpůrce všeho hezkého by s tímto názorem musel souhlasit. Malebné prostředí západočeského městečka, všudypřítomná zeleň a spíše jarní počasí po celý týden dodávaly energii na první pohled. Prvotřídní měli hráči i zázemí pro fotbal.

K dispozici byla dvě hřiště, která se nachází pouze půl kilometru chůze od hotelu, disponující trávníkem jako v Anglii. Problémem tak byla jen chybějící posilovna v okolí, letenské vedení si však poradilo po svém.

Rosický je legenda

„Vyřešili jsme ji multifunkčním stanem, všichni v něm tráví spoustu času. Hráči jsou spokojeni, v budoucnu budeme situaci řešit stejně," chválil nápad Baranek. Právě zde byl k nalezení nejčastěji Tomáš Rosický, který se po zranění stále připravuje individuálně.

„Tomáš je legenda a já velice oceňuji, jak tvrdě dře. To, aby byl na hřišti, je velmi důležité, rozhodně však nechceme jeho návrat uspěchat," vyjádřil se na adresu hvězdného záložníka Andrea Stramaccioni.

Veřejně přístupný trénink byl spíše odměnou 

Samotné tréninky probíhaly každý den dvoufázově, často na obou hřištích najednou. Fyzička se nabírala při cross-fit cvičeních, kdy kondiční trenéři vytvořili několik stanovišť, na kterých hráči vždy minutu pracovali. Každé absolvovali celkem třikrát. Některé dny dril obsahoval i taktické nácviky přechodu přes střed hřiště či rozehrávku obranné řády.

Veřejně přístupný trénink byl spíše odměnou za celotýdenní dřinu a odpočinkem před přípravným zápasem. Fotbalisté absolvovali klasickou rozcvičku, po ní následovala kopaná obdoba volejbalu a tenisu, ve kterých hrála malá družstva proti sobě.

Hlavně komunikovat

I tak bylo poznat, jak moc je kladen důraz na vzájemnou komunikaci. Hráči se na sebe snažili mluvit při každé přihrávce, hojně je k tomu nabádali i jednotliví trenéři, kteří mohli při svém počtu dohlížet na každou skupinu zvlášť. Nejvýraznějším rysem tréninku však byla prakticky neustále znějící angličtina. „Nejde o problém, stejné je to v každém zahraničním celku. Bude se to hodit i mladým klukům, kteří půjdou časem hrát do ciziny. Pojmy používané ve fotbalovém prostředí navíc nejsou náročné," vidí klady Michal Kadlec.

Otevřeného tréninku se už účastnil drobný srbský křídelník Srdjan Plavšič, nejdražší posila v historii české ligy Tan Bel Chaim se k týmu připojí v pondělí. „Tvoří se nový tým. Je důležité, aby mohl nějaký čas společně pracovat a připravit se na kvalifikaci Evropské ligy. Snažím se tlačit na vedení a snad budeme co nejdříve pohromadě," věří i s ohledem na další možné posily Stramaccioni.

Čtyři roky působí LUKÁŠ VÁCHA (28) v pražské Spartě. Rozsáhlé změny mu dodaly novou motivaci: Trénujeme na úrovni evropských klubů. Cizinci přinesli kvalituLetenský kádr se výrazně obměňuje prakticky každé léto. Spoluhráče, se kterými Lukáš Vácha ve Spartě začínal a stále v týmu působí, by mohl spočítat na prstech jedné ruky. I jeho přesto překvapil rozsah změn, které příchodem trenéra Stramaccioniho nastaly. Situaci nicméně vidí jako příležitost vyzkoušet si působení v klubu mezinárodní úrovně, problém nespatřuje ani v mnohonásobně vyšším platu hvězd. „Pro hráče to může být motivace dostat se do ciziny a brát stejné nebo větší peníze," říká.

V čem vidíte největší změnu oproti předchozím letním přípravám?
Trenér má svou filozofii, kterou chce zavést, přestože českou mentalitu respektuje. Trénujeme na úrovni evropských klubů. Všechno je pestřejší, přinesl novinky jako cross-fit, posilování s vlastním tělem, nebo delší intervalová cvičení. Máme za sebou kondiční blok.

Na co kouč Stramaccioni nejvíce dbá?
Důraz klade zejména na komunikaci. Má být hodně intenzivní, hlavně fotbalisté ze zadních řad, kteří mají mít naši hru na povel.

Jak se vyrovnáváte s tréninky vedenými v angličtině?
Fotbalová angličtina není problém, všichni ji zvládáme. Nově příchozí hráči se navíc zajímají, jak se základní věci řeknou v češtině. Také trenér se už naučil nějaká slovíčka a používá je.

Překvapily vás masivní změny, které nastaly v hráčském kádru, a změnila se nějak vaše pozice?
Překvapilo nás to úplně všechny. Nicméně jde o věc vedení a snažím se ji neřešit. Pro mě osobně se nic nemění, stále mám platnou smlouvu.

Změnila se atmosféra v kabině?
Zatím se stále vytváří struktura a chemie nového týmu. Dva náročné týdny přípravy nás hodně stmelují. Konkurence je veliká, udržuje nás na špičkách, hrát chce každý. Jsme ale jeden tým a táhneme za jeden provaz.

Opravdu je možné vytvořit fungující kabinu, když jsou v týmu hráči z celého světa?
Bude záležet na charakteru každého z nás. Trenér hráče důkladně vybíral. Tým by měl být skládačka, do které každý zapadá. Funguje to stejně i v jiných světových klubech.

Nemůže dělat problém mnohonásobně větší plat cizinců?
Jestli sem chodí fotbalisté ze zahraničí hrát za velké peníze, tak to prostě je. Každý český hráč by měl mít sen zahrát si venku. Měli bychom se snažit, aby se nám to povedlo a brali jsme stejné, ne-li větší peníze než oni.

Váš spoluhráč Josef Šural prohlásil, že se už vlastně jedná o mezinárodní tým a může jít o zkoušku před zahraničním angažmá. Souhlasíte?
Vše se bude odvíjet od výsledků a dalších věcí. Určitě jde o velkou zkušenost pro všechny a možnost si zvyknout na podmínky v klubu mezinárodní úrovně.

Pomůže angažování zahraničních hráčů také české lize?
Liga je dnes hodně podceňovaná. Přišla velká jména, hráči s obrovskými zkušenostmi a hvězdy národních týmů. Soutěž bude mít jistě svou kvalitu a uvidíme, jak bude vypadat. Dobrá vizitka pro český fotbal.