„S prvním podnětem přišel tatínek jednoho z malých Tempáků, pan Petrtýl, který má zkušenosti z oblasti fundraisingu. Princip je trochu podobný jako u adopce zvířat v zoologické zahradě. Patroni mohou sledovat, jak „jejich" políčko roste, ale hlavně, co se na něm děje. Při trénincích, při zápasech. Nebo takto mohou dát vzpomenout na to, na jakém postu hráli, odkud dali svůj památný gól," říká Jiří Trunečka, předseda klubu, který byl založen v roce 1928 jako S.K. Lhotka. Pokud vše půjde dobře, mohla by se vybrat částka až milion korun.

O políčka je zájem 

„Během měsíce od spuštění akce byla rezervována a většinou i zaplacena políčka za přibližně tři sta tisíc korun. To je naprosto úžasné. Tím spíš, že na konci roku míváme jiné starosti než fotbal a nové hřiště leží pod sněhem.

V takový zájem jsme si opravdu netroufali ani doufat. Akce poběží do doby, než budou mít všechna políčka svého patrona, nebo než bude nové hřiště i jeho okolí komplet dokončené. To je v obou případech ještě dlouhá cesta," dodává šéf Tempa.

Penaltové body jdou do zvláštní aukce 

Jediný kousek, který si nemůžete okamžitě zaplatit, jsou penaltové body. Ty totiž půjdou do speciální aukce. „Někteří příznivci už avizovali, že se chystají o penaltu zabojovat. Budou to jediné dva okamžiky, kdy se na Lhotce kupuje penalta pro domácí. Takže to budou chvíle skutečně historické," směje se Jiří Trunečka.

Hřiště bylo rozděleno na více než 500 políček, výše příspěvku je od jednoho do osmi tisíc korun. Pořídit si jich můžete i více. Jeden z partnerů klubu si takto zakoupil například celý středový kruh, desítky tisíc mezi sebou vybrali rodiče a trenéři mládežnických celků. „Zájem tempácké veřejnosti nás velmi mile překvapil," těší předsedu FC Tempo Praha.

Peníze jsou nezbytné i pro udržování hřiště

„Hřiště bylo pozdě na podzim oseto. Podle toho, jak mladá tráva přežije zimu, budeme plánovat jeho otevření. Finanční prostředky potřebujeme pro pořízení branek, střídaček, záchytných sítí za jednou brankou, zábradlí kolem hřiště i prostoru pro diváky a dokončení výběhových ploch. Tyto investice jsou pro užívání hřiště nezbytné, takže na zajištění peněz závisí," říká předseda FC Tempo Praha.

„Samozřejmě se budeme snažit získat podporu i z dalších zdrojů, požádali jsme a budeme žádat o dotace dosud jsme celou rekonstrukci realizovali výhradně za vlastní peníze a z úvěru, který jsme si vzali. Zájem o tento projekt nám ale již nyní dává velmi reálnou naději, že než tráva vyroste, budeme schopni tyto nutné náklady pokrýt," dodává.

Fanoušci umí pomoct, to ví hlavně Bohemka 

Pomoc fanoušků svému milovanému klubu je v českých končinách známá, své by o tom mohli vyprávět zejména vršovičtí Bohemians. Tradiční klub byl před krachem, ale s tím se nechtěli smířit jeho příznivci, kteří mezi sebou vybrali tři miliony, čímž výrazně pomohli k tomu, že Bohemka nezmizela z fotbalové mapy.

Stěhování? Založíme si úplně nový klub

Podobný případ bychom našli také v Anglii. Když klub Wimbledon F.C. koupil na začátku tisíciletí Pete Winkelman, radovali se fanoušci z toho, že s novým majitelem přijde zlepšení. Přišlo ovšem něco jiného, stěhování do jiného města.

S tím se fanoušci klubu nechtěli smířit, přestěhovaný klub začali ignorovat a rozhodli si úplně od píky založit vlastní nový, který pojmenovali AFC Wimbledon. Uspořádali konkurz, na který se mohl přihlásit kdokoliv a začalo se hrát od nejnižších soutěží. Fotbal není jenom sport, je to celoživotní láska, vášeň a oddanost milovanému klubu.

Čtěte také: Sparta prodloužila smlouvu s Lafatou. Nahradí zraněného Zahustela Michal Sáček?