V normální hrací době skončil zápas 1:1 po brankách Radima Řezníka a Josefa Hušbauera, který vyrovnal z penalty v nastavení. Rozhodující penaltu proměnil v desáté sérii Pavel Kadeřábek.

První poločas měl vlažný rozjezd, ke kterému přispěl i vytrvalý déšť a komorní atmosféra, protože fandit a hromadně nadávat předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi se v Edenu začalo až po půlhodině. Úvodní dějství se však navzdory obavám z řádění chuligánů obešlo bez větších incidentů, pouze jednou bezpečnostní služba z kotle Sparty vyvedla problémového fanouška, po chvíli ho ale pustila zpátky.

"Přál jsem si, aby se nepřerušovalo. Protože to nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, kdyby se utkání nedohrálo nebo se opakovaně přerušovalo," řekl trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Vlna vulgarismů, která by v minulých týdnech přiměla rozhodčího minimálně k přerušení zápasu, navíc probudila i hráče a v první velké šanci se ve 42. minutě ocitl Kovařík. Po přímém kopu se k němu propadl míč, plzeňský záložník ale prakticky z čáry zamířil přímo do brankáře Vaclíka. Vzápětí stejně dopadl na druhé straně i Lafata, jehož hlavička z malého vápna po rohu skončila v náručí plzeňského gólmana Kozáčika.

O vyrovnání se postaral v nastavení Hušbauer

Po přestávce se začal hrát mnohem otevřenější fotbal a hned v úvodu mohla jít Plzeň do vedení. V 53. minutě totiž vypadl Vaclíkovi po souboji s Kolářem centrovaný míč z rukou, ale plzeňský záložník před prázdnou brankou neuspěl, když trefil stopera Švejdíka. "Byl to pro nás nešťastný zápas. Spartu jsme v podstatě k ničemu nepustili a sami nedali velké šance. Je to škoda, ale fotbal se na 'kdyby' nehraje," uvedl kouč Plzně Dušan Uhrin mladší.

Plzeň byla i nadále lepší, ale do vyložených šancí se nedostávala. Dočkala se až v 74. minutě - Vaclík vyboxoval po rohu míč, ke kterému se dostal Řezník a jeho střela skončila po Švejdíkově teči v brance. Pro obránce Viktorie to byl první gól po roce. "Plzeň nás zatlačila a její aktivita logicky vyústila v branku. Ale kluci bojovali a věřili do poslední chvíle," řekl Lavička.

Plzeň mohla v závěru zvýšit po nůžkách Hořavy a šanci aktivního Petržely, Spartě se ale podařilo v nastavení vyrovnat. Petržela zahrál ve vápně rukou a nejlepší ligový střelec Hušbauer z nařízené penalty vyrovnal a poslal zápas do penalt. "Nejhorší bylo, že k poháru byl kousíček. Přišlo to z poslední akce, takže to bolí," řekl obránce David Limberský. "My jsme měli dvě obrovské šance, zatímco u Sparty si nepamatuji, že by něco měla. Takže lepší tým prohrál," dodal.

Uhrin uznal, že penalty budou muset trénovat

V rozstřelu, který o vítězi poháru rozhodoval popáté za posledních devět let, uspěla Sparta. Letenský celek mohl rozhodnout už v osmé sérii, Mareček však stejně jako chvíli před ním Hubník trefil levou tyč. Po desáté sérii už mohla Sparta slavit, když plzeňského Petrželu vychytal Vaclík a Kadeřábek poté poslal míč do pravé šibenice. Spartě tak zajistil druhý double v historii, když jako jediné se jí to povedlo v roce 2007.

"Věděl jsem, že Plzeň měla v lize problémy s penaltami, takže jsem věřil, že nám to vyjde," řekl Hušbauer. "Dnes jsme měli štěstí, ale za celou sezonu jsme si to stejně jako titul zasloužili," přidal záložník Lukáš Vácha. "Je vidět, že poháry nám jdou, ale penalty budeme muset asi víc trénovat," poznamenal Uhrin.

Finále fotbalového Poháru České pošty:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:1 (0:0), na penalty 7:8
Branky: 74. Řezník - 90.+5 Hušbauer z pen. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Mencl - M. Paták, Příhoda. ŽK: Limberský, Procházka, Horváth, Petržela, Wágner - Vácha, Mareček. Penaltu neproměnili: Procházka, Hubník, Petržela - Švejdík, Mareček. Diváci: 11.752.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář, Kovařík (90. Hubník) - Tecl (89. Wágner). Trenér: Uhrin ml.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš (77. Bednář) - Vácha - Dočkal (77. Přikryl), Hušbauer, Matějovský (66. Mareček), Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.