Dá se to zvládnout během jediného odpoledne stráveného v pohodlném křesle a u počítače. „Základní licenci je možné získat i přes internet, pomocí online kurzu, který zabere osm až deset hodin, a zájemci si mohou následně sami vygenerovat certifikát," popisuje nejjednodušší postup Antonín Plachý, šéf trenérsko-metodické komise FAČR.

Kdo má vyšší ambice, musí podstoupit delší kurz 

V České republice je evidováno přes sedmnáct tisíc trenérů. S platnou licencí jich je však zhruba jen polovina. Ne vždy je totiž cesta k trenérské židli jednoduchá. „Online kurz je zaměřený na mládež do jedenácti let. Jde o ideální variantu pro tatínky, kteří se chtějí podílet na fotbalovém vývoji svých synů a jejich spoluhráčů," říká Plachý.

Kdo má vyšší ambice, musí podstoupit delší kurz, za nějž se samozřejmě musí víc zaplatit. „Nejdražší licence vyjde na sedmdesát tisíc korun. Následně je potřeba ji stejně jako ostatní každé tři roky obnovovat. Navíc je u profesionálních licencí nutné se vzdělávat v rámci akreditovaných seminářů," poukazuje.

Ty však nejsou jen o stavění kuželů a taktické přípravě. Nedílnou součástí vzdělávacího procesu jsou i základy první pomoci, psychologie, ale i anatomie nebo pedagogiky. „Naším cílem je, aby se budoucí trenéři vzdělávali nejen v učebnách, ale i na hřišti. Proto se snažíme postupovat od praxe směrem k teorii," vysvětluje Plachý.

Není trenér, jako trenér

„Pokud hráč nemá dostatečné vzdělání a dostane první velkou výplatu, kterou proinvestuje do hloupostí, ani trenér se znalostmi psychologie ho neuchrání. Na podobné situace by byl potřebný spíše ekonomický poradce," upozorňuje na fakt, že ani trenéři nejsou všemocní.

Podle fotbalových zákonů musí mít každý, kdo je v zápise o utkání uvedený jako trenér či asistent, příslušnou kvalifikaci. Výklad jednoznačný, přesto v praxi často obcházený. „Bohužel, systém je nastavený tak, že uvedený musí být pouze vedoucí mužstva, který sice v utkání zodpovídá za výchovu hráčů, ale trenérskou licenci nepotřebuje," poukazuje na mezeru v pravidlech.

Na hřišti pak často udávají pokyny trenéři bez příslušné licence a orgány federace nemohou zasáhnout. Kromě toho často záměrně přimhouří oči. „Existují způsoby, jak kluby potrestat. Na druhou stranu pokud víme, že má klub s trenérskou základnou potíže a finanční postih by byl likvidační se snažíme všechno řešit jen domluvou," přiznává muž, který je autorem publikace, jak správně trénovat mladé fotbalisty.

Výsledek je až na druhém místě

Nové trenéry hledá asociace pomocí dlouhodobého inzerátu na svých stránkách. Tady však veškerá aktivita končí a jak Plachý přiznává, vůle získat licenci by měla být především u samotných trenérů. „Každý, kdo chce trénovat, by měl mít licenci. Bohužel, systém je nastavený jinak," lituje, že mnoho koučů povinnost obchází. Navzdory faktu, že za ně kurz může uhradit klub.

„Licenci (za 6000 korun pozn. red.) jsem si zaplatil sám, ale nelituji toho. Práce s dětmi mě baví," usmívá se Raphael Belei, mládežnický trenér Fotbalové akademie Alexe Zbura. „Dál se snažím vzdělávat i pomocí různých seminářů, videí a knih," pokračuje. A co nutí trenéra jedenáctiletých k absolvování kurzu a pravidelnému doplňování znalostí?

„Fotbal miluju a jsem rád, když mohu svým svěřencům předat něco, co jim v kariéře pomůže. To, že hráči dokážou převést do praxe věci, které jim říkám, a jsou schopní na hřišti ukázat týmového ducha, je pro mě největší odměnou. Výsledek utkání je v tu chvíli až na druhém místě," uzavírá Belei, který je jedním z necelé pětitisícovky držitelů UEFA licence B. Ve čtvrtek 8. června si v rámci devátého dílu seriálu řekneme, jaké jsou nejnovější trendy ve výchově fotbalových adeptů.

close Kolik stojí trenérská licence. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in