VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouč Žižkova Trpišovský: Top zápas? Vyřazení Slavie

Praha /ROZHOVOR/ – Zajímavý podzim zažili hráči, trenéři i fanoušci Viktorie Žižkov. Vše začalo famózně, vítězstvím nad exligovou Olomoucí, pokračovalo grandiózně, chvílemi, kdy viktoriáni vyřadili z Poháru České pošty ligové týmy Jihlavy a Slavie. Poté se dobře namazaný stroj zadrhl a vedoucí celek Fotbalové národní ligy ztrácel, aby se v závěru nadechl k brankostrojům a cenné remíze v Pardubicích. Bylo v tom tedy všechno. Jen jedno slovo se nedá o výkonech hráčů zpod vysílače použít, nuda. Anebo se mýlíme? Fundovanější bude pohled kouče. Jak vše viděl první muž žižkovské lavičky Jindřich Trpišovský?

6.12.2014
SDÍLEJ:

CESTU VZHŮRU ukazuje fotbalistům Viktorie Žižkov kouč Jindřich Trpišovský. Dovede svůj tým až do nejvyšší soutěže?Foto: ČTK/Ladislav Adámek

Kdo je Jindřich Trpišovský?Patří k nastupující generaci trenérů, narodil se 27. února 1976. Začínal u mládeže, působil ve Spartě i Bohemians 1905. Na Žižkově byl nejdříve asistentem, v létě 2013 přešel na post hlavního trenéra. Po špatném začátku tým vytáhl na páté místo 2. ligy. Po letošním podzimu se drží Pražané na třetí, první nepostupové příčce. Řádili také v Českém poháru, kde vyřadili prvoligové týmy Jihlavy i Slavie a skončili až v osmifinále po dvojutkání s Mladou Boleslaví.

Trenére, vládne na Žižkově spokojenost?
Jednoznačně, jsme v horní polovině Fotbalové národní ligy, máme 28 bodů, což je o osm víc, než jsme v létě plánovali. V poháru, kromě posledního utkání v Mladé Boleslavi (0:5), jsme odehráli dobré zápasy, dostali se k zajímavým soupeřům, které jsme dokázali dokonce vyřadit.

Pojďme se detailně projít žižkovským půlrokem. Jak vzpomínáte na prázdniny?
Příprava byla relativně vydařená, odehráli jsme v ní velice dobré zápasy s ligovými mužstvy. Náš tým se ukazoval zajímavě. Věděli jsme ovšem, že jsou soutěžní zápasy úplně o něčem jiném, než přípravné. Proto jsme netrpělivě vyhlíželi úvodní utkání s největším adeptem na postup, exligovou Olomoucí. Šlo o ostře sledovaný zápas, do funkce generálního manažera se vracel Ivan Horník. Utkání se nám podařilo zvládnout, což nás nastartovalo.

V dalších dvou jste ale nevyhráli.
Také s Pardubicemi jsme předvedli dobrý výkon, jen jsme nedali góly. Ve Zlíně jsme se potkali s týmem, který hrál maličko jiný styl fotbalu, agresivní, důrazný, chlapský. A my najednou naprosto nestíhali. Po nesporném úspěchu a dvou zklamáních jsme byli trochu rozpolceni. Poté jsme naštěstí třikrát vyhráli.

Školní rok jste zahájili pohárovým vítězstvím nad Slavií. Byl to pro vás top zápas podzimu?
Naši fanoušci nemají se slávistickými úplně nejlepší vztahy. Před utkáním jsem jim proto slíbil, že nedáme soupeřům nic zadarmo, necháme na hřišti duši. Dlouho u nás nebyla taková návštěva. Vše bylo o to hezčí, že jsme hráli vážně dobře s bonbónkem v podobě postupového gólu v 90. minutě. Šlo tedy o náš nejlepší zápas podzimu. Slavii nevyřadíte každý den.

Mluvíte o výborné návštěvě, podle statistik přišlo 2867 diváků. To není bůhvíjaké číslo.
Mohlo přijít více diváků, hráli jsme ale ve velmi špatném čase, ve všední den od 16 hodin. Důvod byl prostý, večer hrál v Praze český národní tým. Nemluvil jsem o počtu diváků, ale o atmosféře na stadionu i o tom, že jsme měli nad slávisty početní převahu. Troufnu si říct, že z těch co přišli, bylo 2000 našich fanoušků a navíc všichni fandili.

Září bylo pro vás obecně úspěšné. Ani jednou jste v něm neprohráli, pouze jednou remizovali s Mladou Boleslaví.
Vrátím se ještě v čase. Po Zlíně jsme si mnohé vyříkali, nakoplo nás vítězství nad Jihlavou v poháru. Najednou nám všechno vycházelo, nebyl nikdo zraněný, hráli jsme dobrý fotbal, mužstvo získalo potřebnou sebedůvěru.

V říjnu všechno tak růžové nebylo. Remíza v Mostě, výprask v Mladé Boleslavi, domácí porážka se Znojmem… Znáte důvody?
V kabině se v té době objevil nějaký virus. Hráči zvraceli, měli cirka třídenní teploty. Během čtrnácti dnů se vystřídal úplně na všech. V Boleslavi jsme nastoupili se dvěma fotbalisty s horečkou, další několik dní předtím netrénovali. Po utkání se Znojmem museli dva hráči na kapačky, když zkolabovali v kabině. Trénovali jsme v osmi lidech a přemýšleli, že seženeme hygienika, který vyhlásí epidemii a my nebudeme muset nastoupit.

Proč jste to neudělali?
Byla zvláštní situace, nemoc měla divný průběh, žádný ji neměl dlouhodobě, po třech dnech odezněla, a pak se třeba za nějaký čas vrátila. Nikdy nás proto nebylo natolik málo, abychom splnili podmínky k odložení zápasu.

Jak se tým zvedal? V listopadu jste se po prohře ve Vlašimi vymanili z výsledkové krize.
Už týden před Vlašimí trénovali všichni hráči. Viděl jsem na nich, že mají chuť opět vyhrávat. Ve Vlašimi to ještě nevyšlo, byli jsme sice lepším týmem, ale neproměňovali šance. Soupeři ze dvou střel dali dva krásné góly. Forma se ale vracela.

Prohra s Boleslaví odstartovala herní i výsledkovou krizi. Nebylo pro váš tým příliš velké sousto nastupovat ve FNL i poháru?
Účinkování mělo na krizi svůj vliv. Hráli jsme s extrémně úzkým kádrem. V osmnácti lidech, včetně dvou dorostenců a dua brankářů, jsme za čtyři měsíce nastoupili do 21 utkání. Někteří hráči byli přetíženi, potřebovali pauzu, ale protože nikdo nebyl, museli na trávník. Na druhou stranu jsme si uvědomovali, že v posledních letech opadl na Žižkově zájem o fotbal a pohárové zápasy pomáhaly k návratu do lepších časů. Po postupu přes Jihlavu a Slavii vylétlo také sebevědomí hráčů.

Jak moc se vám podařilo vrátit diváky do ochozů? Pomohli vám k lepším výkonům?
Na Žižkově se nikdy moc nefandilo, diváci chodili, ale nepovzbuzovali. Měli jsme skupinku, která s námi jezdila na soupeřova hřiště, doma ale pomalu ticho. Proto jsme chtěli zlepšit domácí výkony. Snad se dostavila odezva. Počet lidí v kotli, jeho choreografie, vše má vzestupnou tendenci. V Táborsku jsme zvítězili 4:0, po utkání jsme šli poděkovat našim fanouškům, v jejichž sektoru bylo plno a hlavně dali se tam najít mladí i staří, muži i ženy.

Před sezonou se vrátil na Viktorii Ivan Horník. Šlo o dobrý krok?
Z pozice podřízeného o něm musím mluvit pouze dobře. (směje se) Upřímně musím říci, že znamená pro Žižkov moc. Narodil se tu, je to místní modla, všichni se s ním rádi baví a uvědomují si, že pro tuto čtvrť hodně udělal. Jeho příchod znamenal impuls pro všechny lidi. Já ho poznal jako člověka, který s fotbalem usíná a ráno se s ním probouzí. První je na stadionu a poslední z něj odchází. Jezdí s týmem ven, pořád je po ruce připravený pomoci.

Jeho minulost nese jedno stoprocentní negativum. Vaši soupeři si takřka po každé porážce stěžují na výkony rozhodčích. Jak s tímto image bojovat?
Jsou věci, se kterými se bojovat nedá. Jde o určitou nálepku, kterou neodlepíme. Pokud se dneska pískne penalta v Plzni, tak všichni, aniž by ji viděli, tvrdí, že nebyla. Stejně tak dříve na Spartě. Musíme vyhrát o více branek, aby si nikdo nemohl stěžovat.

Měl jste během podzimu pocit, že vás rozhodčí v nějakém utkání tlačí?
Neměl. Omyly ale přišly. Je to sport, všichni chybujeme, brankář dostane gól ze čtyřiceti metrů, já špatně vystřídám… Rozhodčí odpíská faul, dvacet lidí chce exemplární potrestání viníka, dvacet vidí chlapskou hru a dvacet mluví o simulování. Je to často o úhlu pohledu. Chápu emoce, po prohraném utkání jste v negativních a hledáte důvody neúspěchu. Poslední vás napadne vlastní výkon. Proto jsem se zapřisáhl, že nikdy nebudu komentovat výkony rozhodčích.

Pojďme k týmu. Co nám prozradíte o výkonech gólmanů?
Brankáři měli smůlu, že trpěli zraněními. Vždycky, když se někdo z nich dostal do laufu, tak příště nedochytal. Naše jednička Tomáš Holý udělal proti loňsku obrovský výkonnostní vzestup, uklidnil se. Pro nás je důležitý konstruktivní rozehrávkou. Až na jedno utkání s ním můžeme být spokojeni. David Pokorný letos debutoval ve 2. lize, v Sokolově musel jít na hřiště po zranění Holého a udržel čisté konto. V pohárech se mu dařilo s Jihlavou i Slavií. Propracoval se na místo jedničky. V Karviné se ale zranil a Tomáš ho už do branky nepustil. Přesto zaslouží pochvalu.

Jak pracovala obrana?
To byla důležitá řada, ze všech týmů FNL jsme dostali nejmenší počet branek. Obrana se nám, co se týče krajních hráčů, brzy vykrystalizovala, promluvilo nám ale do ní zranění Bartošáka. Také Marcel Šťastný toho nenahrál tolik, co bychom si představovali. Dařilo se mladým stoperům. Hru jsme měli založenou na kvalitní první rozehrávce od obránců. Vyzvednout musím Ondru Karafiáta, který se svou pílí vyprofiloval mezi našeho dvorního rozehrávače. Ani v jednom utkání nepropadl. Jeho konstruktivnost se často nevidí ani u ligových obránců. Vhodně se doplňovali s defenzivnějším Davidem Hovorkou.

Zdobila vaši hru také záloha?
Záložní řada mě potěšila, zproduktivnila se. Loni měl Zdeněk Folprecht bilanci 0 gólů/2 asistence, letos 8/10. Ze začátku sezony nás gólově táhl Míra Podrazký, pak ho zabrzdilo koleno a jeho úlohu převzal Folprecht. Ten se bohužel také zranil a především v bodově špatném říjnu nám scházel. Střed zálohy ale většinou držel. Horší to bylo se stranami, naši lajnoví hráči měli být hladovější. Konstantní formu si z nich udržel pouze Pepa Bazal. Ke konci podzimu nás osvítil Duch svatý, když se nám podařil tah s posunutím Igora Súkenníka napravo, kde dokázal šestkrát skórovat.

Co útok?
Ten měl být produktivnější. Máme dva elitní útočníky Radka Voltra, jenž byl naším nejlepším střelcem loni, a Pepu Marka, který nás doplnil v létě. Do poháru naskakoval také Karel Hejný. Všichni tři jsou pracovití, každý z nich je z jiného těsta, což je dobře. Oni sami ale dobře vědí, že jsou útočníci hodnoceni podle gólů a těch moc nedali. Na jejich obranu řeknu: Pepa Marek trpěl nerozehraností, v Dukle rok a půl pomalu nehrál. Radek je takový náš malý Lafata, je proto závislý na kvalitních přihrávkách ze strany a ty nepřicházely.

Jaký je program Viktorie po ukončení podzimní části?
Hráči dostali týdenní volno. Poté začal takový udržovací blok, což znamená, že od pondělí do čtvrtka děláme jiné sporty, chodí se na badminton, beachvolejbal, sálový fotbal a podobně. Od 11. prosince do 7. ledna bude opět volno, pak už startuje řádná zimní příprava. Ta bude poměrně dlouhá, první zápas sehrajeme až 8. března.

Už víte, k jakým změnám v kádru dojde?
Všichni hráči, kteří se na podzim ve Viktorii představili, mají buďto platnou smlouvu nebo hostování až do léta. V této chvíli nikdo nekončí. O Pepu Bazala projevila zájem jeho mateřská Slavia, což musíme respektovat. Zapojí se tedy do její přípravy, pokud se ale neprosadí do užšího kádru, tak by měl na jaře hrát opět u nás. Registrujeme zájem také o jiné hráče, zatím nic konkrétního, budu doufat, že nikdo neodejde.

Budete doplňovat kádr?
Rádi bychom si pro jaro udrželi minimálně výkonnost z podzimu. Pokud se nám to má podařit, tak víme, že musíme kádr rozšířit a posílit se. Není ale ekonomicky reálné, aby kdokoliv další přišel.

Patová situace?
Přesně tak, musíme doufat, že se našemu manažerovi podaří nějaký počin z kategorie kouzelných. Tedy příchod kvalitního hráče za podmínek únosných pro Viktorii.

Před sezonou jste hovořil o tom, že ještě není Viktoria připravena pro nejvyšší soutěž. A najednou na ni ztrácíte tři body. Přehodnocujete plány?
Cíle nepřehodnocuji. Těžko můžete po vyhraném silničním závodu přestoupit do formule 1. Něco je sen a něco realita. Náš klub není po žádné stránce připravený hrát 1. ligu. Nejdříve musíme být ekonomicky stabilizováni, vybudovat vlastní portfolio hráčů, infrastrukturu… Na hřišti ale přesto chceme vyhrát všechna utkání.

Další zajímavé statistiky oddílu Viktoria Žižkov přináší dnešní (sobotní) tištěné vydání Pražského deníku.

Autor: David Nejedlý

6.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. 21.10.2017
25

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení