Čí bude titul?

Po podzimu vede Plzeň, jež má tříbodový náskok před Spartou. Krátký pohled do historie: když byla parta ze západu půlmistrem, pokaždé brala titul. Výhoda Sparty? Se silnými soupeři včetně Plzně či Slavie bude hrát doma. Bookmakeři favorizují Plzeň (u Fortuny 1,7:1, Sparta 2,2:1), sázkaři zatím víc věří sparťanům.

Vrátí se Slavia do pohárů?

Před rokem ho čekalo další šedivé jaro, teď se slávistický národ třese vzrušením. Díky penězům od čínského spolumajitele do Edenu přišlo osm posil, což je suverénně nejvíc z celé ligy. Po podzimu je Slavia pátá a nahrává jí zimní oslabení Boleslavi a Liberce: oba týmy přišly o dva reprezentanty.

Vzkřísí Horník Jablonec?

„Každý si zaslouží druhou šanci," řekl jablonecký boss Miroslav Pelta, když v prosinci představoval nového sportovního ředitele Ivana Horníka, mytickou postavu z obří korupční aféry odhalené v roce 2004. Horník brzy po nástupu škrtl jedno ze dvou soustředění v cizině.

Potká Baník zázrak?

Čtyři body za prvních 16 kol? Hůř na tom byla už jen Dukla v premiérové sezoně samostatné české ligy. Na sestup Baníku se ani nevyplatí sázet: kurz se pohybuje kolem 1,01:1. Nový trenér Vlastimil Petržela si už chystá tým na druhou ligu, Ostrava má nejmladší kádr v soutěži.

Kdo se stane králem střelců?

Sparťanský kapitán David Lafata vládl ligovým kanonýrům už čtyřikrát a teď má šanci na pátý titul. Na podzim nasázel 11 gólů, stejně jako probuzený plzeňský střelec Michal Ďuriš. O trefu zpět jsou boleslavský Lukáš Magera a slávista Milan Škoda.

Bude gólový rekord?

Proč ne? Na podzim padlo o dva góly víc než v rekordní sezoně 2013/2014, v průměru to dělá skoro tři branky na zápas. Podzimní liga nenudila, výsledkem 0:0 skončily jen tři partie. Bude však zajímavé sledovat, jestli jarní mače nesváže spíše taktika.

Najde se nový partner?

Fatální otázka. Skupina Synot kvůli zvýšení daní z hazardu po sezoně skončí jako hlavní partner ligy a fotbal už hledá nového, má na to celé jaro. Svazek trval jen dva roky, Synot ročně dával lize 60 milionů korun.

Osamostatní se liga?

Je to blízko. „Od 1. července chci samostatnou ligu, takže už v březnu bychom měli mít jasnou dohodu," pravil fotbalový šéf Pelta. Kluby si od nezávislosti na strahovských strukturách slibují víc peněz a hlavně budou samy řídit svůj osud: liga by měla mít třeba vlastní disciplinárku, ale komisi rozhodčích ne.

Infografika k jarní části fotbalové ligy

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.

Čtěte také: Sparta ušetřila, přesto je dál v mínusu. Ztráta činí 67 milionů korun

Martin Mls