Jako ve svém předchozím působišti v chladném severočeském Liberci se musel cítit nový trenér fotbalové Slavie Jindřich Trpišovský. Jakmile totiž zahájil svůj úvodní trénink v Edenu, spustila se vydatná bouřka doprovázená kroupami a silným vichrem.

„To ještě nic nebylo,“ usmíval se mezi novináři kouč, na kterého bude v jarní části upřena dost možná největší pozornost ze všech prvoligových kormidelníků.

Co říkáte na počasí, které vás v Edenu přivítalo?

Pro hráče i novináře asi nic moc, ale my trenéři jsme ho brali ještě jako mírumilovné. (usmívá se) V Liberci jsme byli zvyklí na rolby během tréninku a kličkování mezi bagry stahujícími sníh.

Prozradíte svou úvodní řeč v kabině Slavie?

S většinou kluků jsem se z ligy už znal. Hovořil spíše sportovní ředitel Honza Nezmar. Takhle dlouho mluvit jsem ho ještě neslyšel. Připomněli jsme si, proč jsem přišel a čeho chceme dosáhnout.

Klub oznámil, že končí trojice Altintop, Rotaň a Švento. Do jejich odchodů už jste zasahoval?

Toto rozhodnutí padlo už před mým příchodem. Honza Nezmar má nějakou vizi a koncepci, první nástřel změn tedy přišel ještě přede mnou a já se s ním ztotožnil.

Blíží se kádr vašemu ideálu?

To ještě nejde říct, máme za sebou teprve první záběhový trénink. Vím, že některé posty jsou předimenzované a je na nich obrovská konkurence. Zejména v útoku, kde máme čtyři výborné útočníky, i když je každý z nich jiný. Naopak na křídelních pozicích tolik hráčů nemáme. Důležitý bude způsob hry, kterým se chceme na jaře prezentovat.

Jaký má být?

Chtěli bychom se blížit takzvanému totálnímu fotbalu, kdy v jedenácti lidech bráníte a ve stejném počtu útočíte. Důležité je pojetí hry, na rozestavění nezáleží. Musíme poznat fotbalisty, abychom věděli, kde jsou nejužitečnější. A jestli někdo nový přijde, musí jít o hotového hráče na konkrétní post, aby to s ním nebyl běh na dlouhou trať.

Jaké hráče byste rád přivítal?

Musí přijít mladí kluci kolem dvaceti nebo zkušení rovnou do základní sestavy.

V minulosti jste odmítl dva velké kluby, Plzeň a Spartu. Co rozhodlo pro Slavii?

Neberu to tak, že jsem nějaká angažmá odmítl. Vždy jsem chtěl působit tam, kde to mám rád. Z Liberce se mi neodcházelo jednoduše. Honza Nezmar mě tam přivedl a já situaci vyhodnotil tak, že pokud mám odejít, tak společně s ním. V Liberci jsem byl spokojený, naprosto všechno tam fungovalo, ale osoba Honzy Nezmara a jednání Slavie mě přesvědčilo o tom, že se posunu dál.

Můj nejhorší týden

Jak hektické byly vánoční svátky?

Vždycky jsem si říkal, že můj nejhorší týden byl úplně první v Liberci. Přišel jsem z druhé ligy rovnou do evropských pohárů, do úplně jiného světa. Teď jsem to měl ale daleko horší, protože se mi sešlo úplně všechno a řešil jsem navíc třeba i stěhování.

Na čem byste chtěl ve Slavii nejdříve zapracovat? Na podzim v Edenu často chyběla větší variabilita a přímočarost.

Nezlobte se. K tomu, co bylo, se rozhodně nehodlám vracet. Šlo o práci jiných lidí, kterou svým způsobem hodně obdivuji. Jarda Šilhavý odvedl skvělou práci.