Dřina, pot a slzy. Fotbalistům ligových Bohemians Praha nastala tvrdá zimní práce. Ze všech týmů nejvyšší soutěže jako prvním.A začala zostra. Testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu.

„Jsme tu určitě první. A má to svoje souvislosti,“ říkal při startu přípravy kouč Luboš Urban.

Třeba dlouhé volno po konci podzimní části soutěže?

Podívejte, liga skončila 30. listopadu. Týden měli kluci volno. Pak jsem spíš měli lehčí tréninky s doplňujícími sporty, byli jsme v hale a na hokeji. Poté šestnáctidenní souvislá dovolená. Navíc na fakultě bývá leden totálně obsazený dalšími mančafty. I pro nás trenéry je pak snadnější připravit tréninkový plán.

Stává se, že vaši hráči přijdou na začátek přípravy v „bídném“ fyzickém stavu?

Tahle generace hráčů je profesionálnější než jsem byli my. U nás v Bohemians je to otázka maximálně dvou hráčů. Všichni věděli svou váhu před dovolenou a není možný, aby přišli s dvěma nebo více kily navíc. Pak by asi následoval citelný zásah do peněženky.

Setkal jste se během kariéry s nějakým vyloženým průšvihářem, který měl problémy s nadváhou?

Třeba v Dukle tím byl pověstný Láďa Vízek. Ten měl po vánocích vždycky problémy. Teď pro mě jako pro trenéra možná Pavel Macháček. Patří mezi ty typy¨, co rychle nakynou.

Vadil vám tenhle zimní dril jako hráči?

Mě běhání nikdy nevadilo. A že jsme toho s Duklou naběhali daleko víc. Každý den v oboře Hvězda. Vůbec mám všechny ty obory a lesíky v Praze pěkně proběhnuté.

Teď se trenérská věda posunula dál…

Ale vychází to od klubu, jeho zázemí a možností. Ten náš se v těchto věcech rozjíždí. Zažili jsme během tří let tři postupy. Ve třetí lize testy nejsou nutností. V první lize už je to povinnost. Navíc trenérovi usnadňují práci. Po testech dostane hráč sportestry, z kterých už si můžeme vybírat údaje a víme, jak kdo při trénincích pracuje. Nedá se to oklamat.

A můžete srovnávat údaje z let předešlých?

Ano. Akorát že dvě třetiny z týmu jsou na zátěžových testech na fakultě poprvé. Ale po letošní zimě už budeme moct porovnávat.