Tedy dámy, která mj. ve čtvrtek zveřejnila svůj úmysl podat trestní oznámení na prezidenta republiky Václava Klause kvůli údajné vlastizradě a konání v zájmu cizích mocností.

U zrodu stála Sportovní federace Romů

Dvaadvacítka zúčastněných týmů musí být složena z hráčů žijících v České republice. Podle organizátorů jde o akci, jež nemá v rámci Evropské unie obdoby a má přispět k vytváření multikulturní společnosti.

Tradice fotbalových turnajů národnostních menšin vznikla v roce 1999 z iniciativy pracovníků Senátu, který je dosud pořadatelem, a Sportovní federace Romů. Podílejí se na něm i Unie armádních sportovních klubů, Armádní sportovní centrum Dukla a fotbalový oddíl FK Dukla Praha. Duchovním otcem byl bývalý místopředseda Senátu Ivan Havlíček.

„Turnaj může přispět k otevřenější české společnosti,“ myslí si jeho senátní kolegyně Alena Gajdůšková, jež má letos nad celým kláním na Julisce záštitu.

Hráči se musejí prokázat alespoň povolením k pobytu v ČR

Kromě mužstev reprezentujících evropské národnostní menšiny v Česku se přihlásily i týmy Vietnamců, Číňanů, Arménů, ale i Ghaňanů, Namibijců, Nigerijců, Súdánců, Tožanů a hráčů z Pobřeží slonoviny. Další družstva sestavili Jordánci, Libanonci, Jemenci a Palestinci.

Nechybějí samozřejmě ani čeští Romové. Podmínkou pro postavení hráče je české občanství, nebo alespoň povolení k pobytu.

Titul obhajuje celek Súdánců

Loňské prvenství budou obhajovat Súdánci. Pořadatelé ale nechtěli tipovat letošní favority, protože je kvalita mužstev každý rok zcela jiná. Dokázali to právě Súdánci, jejichž vítězství loni nikdo nečekal.

Náklady se podle pořadatelů pohybují kolem 300.000 korun. Většina této sumy se spotřebuje na odměny personálu, dresy a ceny. Stát to podle pořadatelů nestojí nic. Vše platí sponzor, který si přeje zůstat v anonymitě. Přispívá jen armáda, která poskytuje zdarma stadion Dukly.