„Sparťané vyřvávali ,Jude raus!´ (ve smyslu Židi ven! – pozn. red.),“ řekl Deníku šéf sportu České televize Otakar Černý. Reportéři Deníku navíc sami zaznamenali další dvacítku vulgárních a pět rasistických skandování.

Nejzávažnější bylo sparťanské pětinásobné skandování „Jude Slavie“. Ty k pokřiku inspiruje slávistická hvězda připomínající označení Židů v nacisty okupovaných zemích za 2. světové války.

I proto ČT poprvé v historii vypnula mikrofony.Azvažuje, zda zápasy z Letné dál vysílat.

Sparta se nechystá bezprostředně reagovat. „Prosazujeme legislativní změny, aby se zvýšily pravomoci klubů. Jako v Anglii,“ říká ředitel komunikace Sparty Jakub Otava. Klub má sice kamery zaměřené přímo na fanoušky, ti se ale prý nedají nachytat.

Šéf tvrdého jádra sparťanských Ultras, známý jako Ufon, fandy hájí. „Rasistická hesla jsme nekřičeli. Maximálně ,anti Slavia´. Zkuste si ve sto lidech zařvat ,anti Slavia´, zazní to úplně stejně jako ,Jude Slavia´. Ať nám to prokážou,“ řekl včera Deníku.

Reportéři Deníku však dávají za pravdu ČT. Na Spartě v pondělí zazněla rasistická hesla. A nebylo to poprvé. Například po utkání proti londýnskému Arsenalu si na rasistické skandování stěžovala i Židovská obec v Praze. „Užití německého názvu pro Židy – Jude – nenechává na pochybách, že je míněno hanlivě jako nadávka,“ napsala obec vedení klubu.

Ani slávističtí fandové nezůstali s hrubostmi pozadu.

close zoom_in

Jude Slavie vs. Horváthe ty jsi Hovado

„Horváthe, ty jsi hovado!“ skanduje opakovaně kotel slávistických příznivců. „Jude Slavie,“ odpovídají sparťanští fanoušci. Průzkum reportérů Deníku přímo mezi fanoušky jasně ukázal: Každé páté skandování je buď vulgární, nebo rasistické. A české kluby ani policie nejsou schopné s tím něco udělat.

„Fyzické násilí se nám ze stadionů podařilo vytlačit. Ale s verbálními projevy nesnášenlivosti je to mnohem složitější,“ přiznává šéf ligy Ivo Lubas.

Bývalý fotbalový reprezentant Ladislav Vízek současnou situaci na stadionech ostře odsuzuje. „Hlavně sparťani se v pondělí opět chovali velmi špatně,“ říká. „A vezměte do takového prostředí třeba malé dítě,“ dodává Vízek.

Jak ale odhalit viníky? „Pokud se předpokládá, že dojde na nějakém zápase k rasistickým projevům, bereme s sebou soudního znalce a ten pak analyzuje, jestli to projev rasismu je, či nikoliv,“ říká Jarmila Hrubešová z Preventivně informační skupiny policie ČR. Přesto viníci policii unikají.

„Výroky, které zazněly při fotbalovém derby, by přitom mohly naplnit skutkovou podstatu trestného činu podněcování rasové nenávisti. Je na orgánech činných v trestním řízení, aby to prokázaly,“ řekl včera Pražskému deníku advokát Josef Lžičař.

Sámje ale skeptický. „Jak je v našich končinách známo, tyhle věci se velmi špatně dokazují. De facto by se k nim člověk musel sám přiznat. Proto také nebyly podobné výroky nikdy potrestány,“ dodal právník.

Fanoušci totiž dobře vědí, jak policii obelstít. Malý příklad: skupinka vyřvává sprostá hesla, ale je ukrytá pod transparentem nebo vlajkou. „A trestně odpovědný přitom může být jen jeden člověk, ne celá skupina,“ vysvětluje Hrubešová.

Každý jednotlivý fanoušek pak řekne, že on nic neskandoval a své kolegy neudá.A policie je na něj krátká.

close zoom_in

close zoom_in close zoom_in close zoom_in

Česká televize: Jednat se Spartou? Proč?

Už jednou proti fotbalové Spartě tvrdě vystoupil. Když kapitán Tomáš Řepka napadl kameramana ČT, řekl šéf sportovní redakce České televize Otakar Černý: „Řepka nemá v českém fotbale co dělat!“ Poté, co pondělní derby proti Slavii narušily rasistické pokřiky z letenského kotle, pohrozil Spartě opět. „Je velmi reálné, že přenosy z Letné nebudeme dál vysílat.“

Budete s fotbalovou Spartou jednat?

Aproč? Jaká ligová utkání budeme vysílat, to je v kompetenci naší a marketinkové společnosti STES.

Ze sparťanské strany sice létalo „Jude Slavie“, ale z té slávistické zase „Smrt Spartě“.A mnohem častěji…

Ano, je to stejně blbej pokřik. Ale nemá rasistický rozměr.

(haj)

Sparta: Chceme rasismus na stadionech řešit

I přes opakované výzvy se Spartě nedaří vytlačit z letenského stadionu rasismus. „Problémy jsou stále,“ přiznává Jakub Otava, ředitel komunikace pražského klubu.

V derby proti Slavií se ze sektoru domácích fanoušků ozývaly rasistické pokřiky. Jak je to možné?

Měli jsme na stadionu nasazené svoje lidi, v pohotovosti byl i kamerový systém, ale je strašně těžké fanoušky, kteří to dělají, nachytat. Maskují se a nedá se určit, o koho jde.

Víte, o jak početnou skupinu jde?

Jsme přesvědčeni, že za podobnými výstupy stojí jen menšina fanoušků, které na Spartě nechceme.

Jak se proti podobným věcem Sparta snaží bojovat?

V rámci boje proti rasismu prosazujeme legislativní změny, aby se zvýšily pravomoci klubů. Stejně jako třeba v Anglii. Prevencí se snažíme, aby se tohle nedělo.

Přispívá vedení klubu příznivcům na transparenty a choreografii?

Ne. Žádné finance z klubu tímto směrem nesměřují.

(dh)