Otec nebyl jen symbolem nejlepšího fotbalisty, nejlepšího střelce na světě, ale zároveň synonymem čestnosti. Odmítl spolupracovat s nacisty i komunisty a raději zvolil práci s lopatou, než aby se jim podvolil," vzpomíná na svého otce syn Ivan. „Pepiho" srdce naposledy dotlouklo ve zmiňovaný den roku 2001 a život jeho manželky Jarmily pak vyhasl přesně o deset let později, 12. prosince 2011.

Legendární kanonýr nastřílel 1468 branek 

„Bylo to tak přesně na den, jejich úmrtí od sebe v tento den dělila necelá hodina. Maminka vždy říkávala, že měli krásný život, když byli mladí. Že byl táta opravdu frajer, populární, dobře vypadal a byl to úžasný kavalír. Že i přes problémy v komunismu prožili celkově hezký život," přidává Ivan Bican další vzpomínku.

Legendární kanonýr podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků nastřílel v oficiálních zápasech 1468 branek, což je historický rekord. Za svůj počin byl oceněn také trofejí „Nejlepší střelec století". Této pocty se dostalo pouze třem fotbalistům. Kromě Josefa Bicana se vyznamenáním můžou pyšnit rovněž Pelé a Uwe Seeler.

Čtěte také: Před 15 lety zemřel nejlepší střelec fotbalové historie Bican