Slávistickým fanouškům se při jeho zázračných zákrocích musel vybavit legendární dvojzápas s Ajaxem v předkole Ligy mistrů. „Ale já jsem na nic takového nemyslel. Ostrava hrála výborně, bylo to těžké utkání,“ vykládal Martin Vaniak, rozesmátý od ucha k uchu.

Zase v bráně čaroval a společně s fanoušky radostnými gesty slavil. „Je to i divadlo pro ně,“ smál se Vaniak. A dopomohl sešívaným k výhře 3:1.

Překvapila vás Ostrava tím, kolik brankových příležitostí si v Edenu vytvořila?

Potvrdilo se, že jsou velmi dobrým mužstvem. Jen měli smůlu, že v bráně jsem stál já a že se mi takhle dařilo.

Stejně jako vloni proti stejnému soupeři, že?

Pravda, vyhráli jsme 1:0 a zadařila se mi tam jedna věc.

Který zákrok proti střelcům Baníku byl nejtěžší nyní?

Nejdůležitější byly ty ve druhém poločase (především ten, při němž ve skluzu nadvakrát zasahoval proti Strnadovi – pozn. red.). Už jsme vedli 2:1, bylo by hodně nepříjemné to ztratit. Nejhezčí pak asi ten proti hlavičce Neuwirtha.

Už asi všichni viděli míč v síti, vy jste ho ale tygřím skokem vyrazil. Věřil jste si, že se vám něco takového povede?

To je reflex, intuice, mám to zafixovaný. Člověk o ničem nepřemýšlí a vrhne se po míči.

A fanoušci bouří a vyvolávají ho. Pomůže to výrazně psychicky i vám, ostřílenému mazákovi?

Jednoznačně. Pro obranu se jedná spíš o pokárání.

Vy se po vydařeném momentu rád bavíte s fanoušky a vysíláte směrem k nim oslavná gesta. Pomáhají víc vám, nebo jim?

Hlavně jim. Jedná se i o divadlo, aby si zápas užili. I proto dělám ty gesta. I když vím, že někdy by neměly být. I proto, že pak dostanete hloupý gól a pak vypadáte jako pitomec.

Bez urážky a výtek směrem k vám, ale branka, kterou Slavia poté inkasovala, byla z kategorie těch nešťastných. Hned poté jste běžel pořádně vyčinit Belaidovi, o co šlo?

Měl při té standarce stát před míčem jako první, ale nebyl tam, stejně jako při předchozím Lukešově kopu. Pak je jednodušší, aby dal soupeř centr, nemusí ho překopávat. A když se mu povede za obranu takový, jako dal Lukeš, je to pro gólmana hodně těžké, i když míč nikdo netečuje.