Na jednom místě se ocitli fotbalisté, tenista, cyklista… Hlavními hosty italské ambasády byli manažer Carlo Capalbo (znám z maratonu), plavecký kouč Paolo Bossini (účastník olympiády) a také Andrea Stramaccioni (trenér Sparty).

V Itálii se více dbá na životosprávu

V uvolněné atmosféře se řešila mentalita obou národů, kulturní odlišnosti a samozřejmě také alkohol. Nejvíce v tomto směru pobavil Stramaccioni, který se vytasil s historkou z letenské kabiny: „Na začátku sezony se můj asistent přel s číšníkem, který nesl do šatny dvacet piv. Takhle se tu dřív slavilo vítězství. My v Itálii jsme přísnější a více dbáme na životosprávu.“
Zajímá vás, co si dává kouč po vítězství? Colu. Ne snad, že by Itálie byla plná abstinentů, ale vztah mezi sportovcem a koučem je prý jiný.  Bossini, který se stará o vysokoškolské sportovce, dodal: „Nenapadlo by nás jít slavit s vlastními svěřenci. Úspěch oslavíme v trenérském kruhu.“

Bossini je v ČR rok 

Ze začátku to může skřípat i kvůli jazykové bariéře. Snaha naučit se místní řeč tady je, nicméně… „Čeština není lehká. Tři rody, skloňování. Mate mě to. Vždyť se mění i moje příjmení,“ řekl kouč Sparty.
Zatímco Stramaccioni se objevil v Praze před čtyřmi měsíci, Bossini už je tu rok. „Skoro všemu rozumím, ale ještě neumím moc dobře mluvit. Stydím se za to… Moje dcera začala chodit do české školy, a tak si pomáháme navzájem,“ přiznal.

Bábovka a slivovice 

Všechny převyšuje Capalbo, ale ten v Praze žije od 90. let, kdy stvořil fenomén jménem pražský maraton. Zkušený manažer česky zavzpomínal na setkání na radnici. A povedla se mu (náhodou?) slovní hříčka. „Koukal vyvalil oči.“ Abyste rozuměli: tehdejší primátor se jmenoval Jan Koukal.
Capalbo byl často ve styku s Emilem Zátopkem. „Při prvním setkání mě doma se ženou Danou pohostili bábovkou a slivovicí. A on mi na ubrousku namaloval, jak by mohla vypadat trasa maratonu,“ doplnil.

Řepka nedorazil 

Největší zájem byl upřen na Stramaccioniho. Focení, debata o Spartě. Co také zaznělo? „Je těžké dát dohromady tolik cizinců – máme všechny možné národnosti. Ne, počkat, chybí nám hráči z Jižní Ameriky. To musím panu majiteli říct a třeba to změníme,“ usmál se italský kouč.
Mezi hosty byl také Luboš Kubík, který se při debatě o Spartě ošíval. „Jsem slávista,“ upozornil někdejší hráč, který v Itálii strávil dvě sezony. Lépe by se asi cítil bývalý sparťan Tomáš Řepka, jenže ten nakonec nedorazil.