Nová sezona Bundesligy startuje dnes večer a Bayern ji zahájí duelem s berlínskou Herthou. Nejsilnějším soupeřem úřadujících šampionů by ale měl být Dortmund, který přes léto nelenil a vydatně posiloval.

close Bundesliga začíná info Zdroj: Deník zoom_in „Přivedli kvalitní hráče. Podle mě to bude nejvyrovnanější ročník za poslední dobu. Bylo by dobré, kdyby se stejně jako v minulé sezoně hrálo o titul do posledního kola. Je tam Dortmund, Bayern, ale tady v Německu každou sezonu vystřelí nahoru nějaký jiný klub, takže věřím, že je potrápí ještě někdo třetí,“ míní reprezentační obránce Pavel Kadeřábek, opora Hoffenheimu.

Hodně drahý Koubek

Kadeřábek je jedním ze sedmi Čechů na soupiskách bundesligových celků. Dalšími legionáři na německých pažitech jsou Vladimír Darida (Hertha), Theodor Gebre Selassie, Jiří Pavlenka (oba Brémy), Tomáš Koubek, Jan Morávek a Marek Suchý (všichni tři Augsburg).

Ostře sledovaným novicem bude brankář Koubek, který do Augsburgu přišel z Francie za 200 milionů korun jako čtvrtý nejdražší gólman v historii Bundesligy. Pro provinční švábský klub jde o nebývalou investici, takže se dá čekat, že se Koubek okamžitě octne pod tlakem.

„Bundesliga je skvělá a velká soutěž, po Premier League druhá největší. Lidé z Augsburgu mě přesvědčili o tom, jak hodně mě chtějí a že ve mně mají důvěru,“ popsal reprezentační brankář, tvořící teď v bílozeleném dresu spolu s Morávkem a Suchým českou kolonii.

Exotičtí nováčci

Mezi nováčky této sezony najdeme hned dva pozoruhodné týmy. Jedním z nich je Union Berlín, který se do nejvyšší soutěže probil poprvé od pádu berlínské zdi a sjednocení Německa. „Die Eisernen“ mají jedny z nejvěrnějších fanoušků v Evropě a během posledních dvou dekád kolem klubu vznikl svébytný kult.

Dalším nováčkem je Paderborn, jakýsi „expert“ na střídání soutěží. Ještě v prvních letech tohoto tisíciletí čutali Paderbornští v amatérské regionální lize. Později se vzmohli a působili převážně ve druhé (občas třetí) lize a v roce 2014 senzačně postoupili do Bundesligy. Z té ale okamžitě spadli a ještě loni na jaře hráli jen ve třetí nejvyšší soutěži. Nyní jsou mezi elitou. Bláznivý příběh.

„Je úžasný pocit být zase na vrcholu. V posledních letech se nám lidé v celém Německu hlavně smáli. Prošli jsme si černým obdobím, ale zvládli jsme to,“ řekl kapitán Christian Strohdiek. Rodák z Paderbornu v malém vestfálském klubu strávil (až na jednu sezonu) celou kariéru.

I tato story svědčí o tom, že nový ročník Bundesligy bude všechno, jen ne nudný.