Stal se čtvrtou letní posilou mistrovské Slavie. Akvizicí suverénně nejdražší.

Přestup dvacetiletého Adama Hlouška z Jablonce je patrně tím vůbec největším, které mezi sebou kdy české fotbalové kluby uzavřely. V době ekonomické krize, kdy experti nepředpovídají nákladné transfery!

Konkrétní suma za Hlouška zveřejněna nebyla. „Ale je srovnatelná s přestupem Václava Kolouška,“ naznačil generální ředitel Slavie Petr Doležal. Koloušek přišel v roce 2004 z Liberce za 25 milionů korun. „Nynější částka může být i vyšší, protože ve smlouvě jsou bonusy,“ doplnil Doležal.

V neděli, krátce po jedné hodině odpolední, si Hloušek slavnostně nasadil sešívaný dres, ještě bez čísla. Pár sekund před tím podepsal kontrakt na čtyři roky. Jeho součástí byl i odchod dua Jablonský – Kovařík do Jablonce. „Jsem přesvědčen, že přestup do Slavie je nejlepším krokem,“ prohlásil levý záložník, člen reprezentace do jedenadvaceti let, který s mužstvem ještě včera odcestoval na kondiční soustředění ve Špindlerově Mlýně.

Klubové vedení o jeho talentu a rychlosti vědělo dlouho, sledovalo ho rok a půl. Přesto by se transfer možná neuskutečnil, nebýt úprku Dušana Šventa do Salcburku. Jeho místomá Hloušek zaujmout.

„Slavii fandí celá moje rodina včetně mě,“ usmál se. „Ale zájem měl i francouzský St. Etiénne a klub z bundesligy. Nakonec jsme upřednostnili sportovní hledisko,“ řekl Hlouškův agent Pavel Paska.

Částka spojená s mladíkovým příchodem je, spolu s „vyhazovem„ kapitána Brabce, největší „bombou“, která ve Slavii v létě vybuchla. A překvapení pokračují. Na soustředění neodcestovalo hned čtrnáct hráčů, kteří buď odešli, nebo si mají hledat jiné angažmá. Je mezi nimi i obránce Dřížďal…

Pohyby ve Slavii

Přišli: Vlček (Anderlecht), Vomáčka (Žilina), Trubila (Most), Hloušek (Jablonec)

Možná ještě přijdou: Čelůstka (Zlín), Rajnoch (Boleslav).

Odešli: Švento (Salcburk), Fořt (Toulouse), Jablonský, Kovařík (oba Jablonec), Gebre Selassie (Liberec uplatnil opci), Diviš (blízko angažmá v Prešově), Brabec, Abraham, Besta, Dřížďal, Cissé, Toleski, Šiklič, M. Vorel (všichni si hledají angažmá).

Příprava: od včerejška na týden v Krkonoších, herní soustředění v Seefeldu.

A příchody? „Jsme blízko dohodě se Zlínem ohledně Čelůstky,“ naznačil Doležal. Kromě toho by měli tým posílit dva ofenzivní hráči. Náhradu za Brabce Slavia nehledá…

Tlaku a konkurence se nebojím

Jeho příchod stál Slavii překvapivě velký balík peněz - kolem 25 milionů.

Záložník Adam Hloušek jí dal přednost před zahraničím. A je si dobře vědom toho, že fanoušci od něj budou očekávat opravdu hodně.

Jenže je vám teprve dvacet a Slavia není Jablonec, kde jste dosud působil. Jste připraven na výrazně zvýšený tlak?

To k tomu určitě patří, budu se snažit diváky nezklamat a podávat co nejlepší výkony.

Ani konkurence se neobáváte?

Měl jsem nabídky i z evropských klubů, tam by byla ještě větší. Já se poperu o místo, toužím propracovat se do základní sestavy.

Sám jste přiznal, že odmalička fandíte Slavii. Co ještě bylo důvodem toho, že jste ji upřednostnil před zahraničím?

Je to pro mě nejlepší klub, co hraje o titul, bude bojovat i o Ligu mistrů, to je první důvod. A další? Chci se fotbalově zlepšit, vyzrát. A když to dobře půjde, jít do zahraničí už jako zkušenější hráč.

V současné době byste si na přechod do ciziny nevěřil?

O tom to není. Spíš se mi zdálo zahraničí jako větší risk. Už jsme viděli u několika mladých hráčů, jak to může být náročné.