Sparťanští fotbalisté v omlazené sestavě hned na úvod jarní části sezony ztratili body za domácí remízu 1:1 s Příbramí. Letenští favorité sice rychle vedli, ale dvanáct minut před koncem po hrubé chybě obrany hosté vyrovnali. Sparta, v jejíž sestavě si tři hráči odbyli prvoligovou premiéru, se i tak ujala nejméně do neděle vedení v ligové tabulce.

Základní sestava Sparty byla obrovským překvapením. Složení středové řady totiž nepřipomínalo poslední ligové zápasy a proti závěru podzimu byla zcela nová: vedle očekávaného startu Sionka se překvapivě na hřišti objevila trojice náctiletých Folprecht, Hejda, Krejčí. Byl to důsledek toho, že k řadě zraněných se přidali v předvečer s nemocí Vacek a Zeman.

I proto Sparta v úvodu nepůsobila kompaktně, soupeře zaměstnávali jen Sionko s Lačným. V sedmé minutě se Letná sice poprvé radovala, ale Kušnírova branka kvůli ofsajdu platit nemohla, na druhé straně se zase ukázal vydařenou ránou sparťanský odchovanec Šmejkal.

Po čtvrthodině se ale začal sparťanský stroj zahřívat a několikrát hostující obrana jen s námahou odolala náporu. Ve 22. minutě už ale novic Lačný hrudí vyslal na zteč parťáka Wilfrieda a jeho rána z dvaceti metrů zapadla přesně k tyči.

Sparťané byli aktivnější i ve zbytku poločasu, Lačný se často tlačil do koncovky, ale nečekaně se do šance dostali hosté a znovu to byl obránce Šmejkal, jehož lob hlavou skončil na břevnu.

A hosté si počínali aktivně i po pauze, zatímco domácí jako by se začali strachovat o výsledek. Blažek musel několikrát vypomoci přetížené obraně. Domácím se začala vracet ofenzivní síla až s příchodem Kadlece, který se rázem dvakrát dostal do koncovky a dobře si rozuměl s dalšími sparťanskými mladíky, jenže jeho šance vyzněly do ztracena.

Sparta nakonec nepropadla v záloze, ale zklamala překvapivě její zkušená obrana. Jednu hrubku předvedl ještě bez následků Řepka, další špatnou komunikaci zachránil Blažek, ale právě jeho chybná domluva s Brabcem stála domácí body: dvanáct minut před koncem se po jejich hrubce dostal po pár vteřinách na hřišti k míči střídající Wágner a jeho úkol dostat míč do prázdné branky nebyl složitý.

Domácí pak nasadili k závěrečnému tlaku, ale hosté někdy i se štěstím cennou remízu ubránili, přestože už nastoupili bez svého kanonýra Huni, jenž vyjednává o přestupu do Číny.

Sparta - Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 22. Wilfried - 78. Wágner. Rozhodčí: Matějek - Gallo, Vysloužil. ŽK: Hejda - Hušbauer, T. Pilík, Tarczal. Diváci: 10.066.

Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamič - Sionko, Folprecht (86. Kalouda), Hejda (86. Hoheneder), Krejčí - Wilfried, Lačný (70. Kadlec). Trenér: Chovanec.
Příbram: Krbeček - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Šmejkal (83. Videgla) - Hušbauer, Tarczal, T. Pilík (76. Wágner), Rodrigues - Fantiš, Klesa (90.+3 Borek). Trenér: Marko.

Bohemians Praha - Slavia 0:1 (0:1)

Fotbalisté mistrovské slavia zažili vítězný vstup do jarních bojů první ligy. V dnešním utkání 17. kola zvítězili na Strahově nad Bohemians Praha brankou Petera Grajciara 1:0.

Na podzim slávisté vyhráli venku jen dvakrát, ale tentokrát nastoupili v dobře známém prostředí na pražském Strahově, kde měli donedávna dlouhodobý náhradní azyl a kde nyní mají svůj "domov" Bohemians Praha.

Při absenci zraněných Vomáčky a Hoška nastoupili ve středu hostující obrany nováčci Kopic a Lafrance a do branky se postavil třetí debutant Senecký.

Tým z Edenu mohl jít do vedení hned ve druhé minutě, ale hlavička Trappa z malého vápna mířila do náruče gólmana Belaně. V jedenácté minutě po střele Vlčka sice už domácí brankář kapituloval, ale gól kvůli ofsajdu neplatil.

Z branky se hosté radovali až před uplynutím půlhodiny hry. Aktivně hrající Grajciar napřáhl z osmadvaceti metrů a Belaň na míč nedosáhl. To však již nebyl na hřišti reprezentant Hloušek, který se zranil. Vystřídal jej Milan Černý.

Po inkasovaném gólu začali být nebezpečnější i hráči střížkovského klubu. Po centru Dobeše hlavičkoval Pospíšil přímo do Seneckého, potom Dobeš prošel ve vápně mezi několika obránci, ale vystřelil slabě. Slavia mohla zvýšit, ale Grajciar místo přihrávky na lépe postaveného Vlčka zbrkle vystřelil vedle.

Krátce po přestávce po kombinační akci zakončoval Vlček a jeho střela se otřela o boční síť. Na druhé straně po nedorozumění obrany Slavie měl na kopačce vyrovnání Ibe. Šel sám na Seneckého, ale vystřelil vedle levé tyče.

Senecký podržel Slavii po hodině hry. Střelu Macha vyrazil jen před sebe a vzápětí skvěle zlikvidoval dorážku Pospíšila z malého vápna. Slavia sice měla míč častěji na svých kopačkách, ale do zakončení se více dostávali domácí. Doplatili ale na nepřesnost. Po dobré kombinaci pohrdl vyrovnáním třeba Kincl, který z malého vápna vystřelil vedle. Na druhé straně v samém závěru ještě Milan Černý nastřelil tyč.(ČTK)

Branka: 26. Grajciar. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Mencl. ŽK: Mach, Jeslínek, Belaň, Ibe, Fenyk, Devátý, Kincl - M. Černý. Diváci: 4568.

Bohemians Praha: Belaň - Flachbart, Lencevič, Horáček, Grznár - Jeslínek (46. Fenyk), Demeter, Dobeš (77. Devátý), Mach - Pospíšil (61. Kincl), Ibe. Trenér: Jindráček.
Slavia: Senecký - Krajčík, Lafrance, Kopic, Hubáček - Grajciar, Janda, Trapp (61. Ragued), Hloušek (22. M. Černý) - Šenkeřík (86. Kysela), Vlček. Trenér: Jarolím.

Jablonec - Bohemians 1905 3:0 (2:0)

Fotbalisté Jablonce si lepší start do jarní sezony sotva mohli představit. V prvním utkání po zimní přestávce vedli po devíti minutách nad Bohemians 1905 už 2:0 a výhra 3:0 po střelách Pavlíka, Lafaty a Kovaříka je při zakolísání Sparty a Teplic vynesla do čela tabulky.

Jablonec začal velmi aktivně a již ve třetí minutě stálo při hostech štěstí, když Drskovu střelu zablokoval jeden z obránců. Vzápětí se do šestnáctky probíjel Vošahlík, na její hranici ho fauloval Cseh, sudí nařídil pokutový kop a Pavlík ho proměnil. Sňozík sice vystihl směr a na míč si dokonce sáhl, ale ten i přesto skončil za jeho zády. O tři minuty později už vedli domácí o dvě branky, když po přihrávce Vošahlíka přesně po zemi zamířil Lafata.

Jablonec udával tempo hry, probudili se i hosté, ale Špita vážněji neohrozili. Naopak to mohl být Lafata, který mohl zvýšit vedení, ale z úhlu trefil jen boční síť. V 19. minutě se v týmu hostí uvedl nejlepší druholigový střelec Bálek. Zamotal obranu Jablonce, ale jeho centr na malém vápně marně hledal adresáta.

Na druhé straně velmi dobře hrající Kovařík unikl po pravé straně, jeho centr mířil na hlavu Lafaty, ale v posledním okamžiku zasáhl Sňozík. Domácí měli otěže zápasu pevně ve svých rukách, soupeře k ničemu nepustili a několikrát provětrali jeho obranu.

Po přestávce však domácí viditelně polevili a málem je za to stihl trest. Bálek, který se do Ďolíčku vrátil z Vlašimi, mohl snížit, ale po Drskově chybě a Škodově přihrávce však ve skluzu na míč nedosáhl. V 63. minutě diváky pobavil brankář Sňozík, kterému míč při rychlém vyhazovaní vyklouzl, ale překvapený Haurdič ve snaze trefit prázdnou branku zbrkle zakončil velmi nepřesně.

Domácí se však přece jen brzy dočkali třetího gólu. V 69. minutě vypálil z osmnácti metrů Kovařík a tečovaná střela skončila v síti. Na závěr zápasu vyběhl na trávník k premiéře v domácím dresu útočník Pekhart a hned hlavičkou připravil šanci pro Lafatu. Zkušený kanonýr sice tváří v tvář Sňozíkovi neuspěl, ale diváci mu to při tříbrankovém vítězství nepochybně odpustili.

Jablonecký trenér Josef Komňacký se po utkání netvářil jako kouč vedoucího týmu tabulky. "Nejsem si jist tím, že to z naší strany bylo nějak nadprůměrné. Ty dva góly to utkání dovedly do pohody, ve které jsme být chtěli, ale chybělo více přesnosti, kombinace, pohybu, ale i větší snaha po vstřelení gólu," posteskl si domácí trenér. Připustil, že hosté nebyli bez šance na lepší výsledek. "Bohemka nás z rychlých protiútoků dostala do nepříjemností a jen díky štěstí nebo její nepřesnosti jsme uhájili čisté konto," řekl Komňacký.

Trenér poražených Pavel Hoftych už před jarním startem hovořil o Jablonci jako o největším favoritovi na titul. ale sám asi netušil, že start pro jeho tým bude tak krutý. "Těšili jsme se, i když jsme věděli, že hrajeme proti silnému soupeři. Utkání prakticky skončilo v 9. minutě, kdy jsme dostali druhý gól. Pak už je velmi složité takové utkání otočit a zvláště v Jablonci," řekl Hoftych.(ČTK)

Branky: 6. Pavlík z pen., 9. Lafata, 69. Kovařík. Rozhodčí: Hrubeš - Hojsík, Košec. ŽK: Ibragimov (Bohemians 1905). Diváci: 4812.

Jablonec: Špit - Krejčí, Drsek, Huber, Jablonský - Haurdič (82. Michálek), Loučka, Pavlík, Kovařík (70. Jarolím) - Vošahlík (78. Pekhart), Lafata. Trenér: Komňacký.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Cseh, Rychlík - Štohanzl (71. Moravec), Kaufman (61. Ibragimov), Róth (46. Bartek), Pávek - Škoda, Bálek. Trenér: Hoftych.