Unie evropských fotbalových asociací zrušila pravidlo o gólech vstřelených na hřišti soupeře, které ve vyřazovací části pohárů rozhodovalo o postupu při nerozhodném skóre. UEFA to oznámila po čtvrtečním zasedání výkonného výboru.

Pravidlo bylo zavedeno v sezoně 1965/1966 a podle předsedy UEFA Aleksandera Čeferina je zastaralé. "Už neplní původní smysl, protože domácí týmy zejména v prvních zápasech kvůli němu hrají opatrně, aby nedaly soupeři před odvetou výhodu," uvedl na webu unie.

"Pravidlo také bylo kritizováno jako nespravedlivé, protože pokud domácí tým v prodloužení inkasoval, musel pak vstřelit dvě branky. Navíc je na místě říct, že domácí prostředí dnes už není tak výrazná výhoda jako v minulosti," dodal Čeferin.

Změna platí už od nastávajícího pohárového ročníku, takže si ji brzy vyzkoušejí Sparta ve druhém předkole Ligy mistrů a Plzeň se Slováckem v nové Konferenční lize.

Kritika postupně sílila

Po zrušení pravidla nyní bude při nerozhodném skóre v pohárových dvojzápasech následovat prodloužení a případně penaltový rozstřel.

Branky ze hřiště soupeře zůstanou jako jedno z kritérií pro určení konečného umístění v tabulce, ale už se nebudou počítat góly ze vzájemných zápasů, ale ze všech utkání.

"Zrušení gólů ze soupeřova hřiště jsme za poslední roky řešili několikrát. A i když nepanuje stoprocentní shoda, tak pravidlo kritizovala řada trenérů, činovníků i fanoušků. Proto jsme došli k závěru, že už není správné, aby branka z venku měla větší hodnotu než gól vstřelený doma," řekl Čeferin.

Dřív bylo cestování dobrodružstvím

Jedním z prvních klubů, kteří na tehdy nové pravidlo doplatily, byla pražská Dukla v roce 1965 v Poháru vítězů pohárů. Doma prohrála s Honvédem 2:3, v Budapešti pak uspěla 2:1 a dál tak šel při celkovém skóre maďarský tým. 

V době vzniku v 60. letech mělo pravidlo o gólech na hřišti soupeře smysl. Kluby nejezdily příliš často do ciziny, cestování bylo náročnější než dnes a hrát doma tak bylo o poznání výraznější výhodou. 

To se ovšem během dalších dekád postupně měnilo. Bez vlivu na zrušení pravidla nebyla ani pandemie koronaviru, kvůli které se řada pohárových duelů hrála na neutrální půdě.