Zpět k Anglii. Tým kolem superkanonýra Harryho Kanea se vloni prodral do semifinále mistrovství světa, v kvalifikacích nepadl už deset let. Ale pak přijel do Prahy k zápasu kvalifikace mistrovství Evropy jako favorit.

Přípravné fotbalové utkání: Česká republika - Severní Irsko, 14. října 2019 v Praze. Jonny Evans ze Severního Irska (třetí zleva) se raduje se spoluhráči z gólu.
Po chaosu přišlo probuzení. Přesto Češi se Severním Irskem padli

A tady padl. Doteď je vše v pořádku. Byl to krásný zápas, atmosféra výborná, kazila ji jen volná místa na tribunách. Sakra, to už není možné, že v Česku nedokážeme vyprodat ani Anglii, láteřili fanoušci. Důvod není jeden, jde o směsici všemožných věcí.

Důvody nezájmu

Zaprvé národní tým v poslední době neválel. Prohrál v Kosovu, navíc na kritiku (i tu oprávněnou) reagovali jeho hráči dost popudlivě. To fanoušky nadzvedlo.

Zadruhé to byla cena vstupenek. Dejte za nejhorší lístek tisícovku, za přijatelný dvojnásobek. Vezmete na fotbal děti, k tomu nějaké občerstvení a jste v tom za deset. Ani nevíte jak.

Přípravné fotbalové utkání: Česká republika - Severní Irsko, 14. října 2019 v Praze. Zleva Ladislav Krejčí, Vladimír Darida a Zdeněk Ondrášek z ČR
Vladimír Darida: Snad jsme si fanoušky ve druhé půli udobřili

Navíc nabídka exkluzivních sportovních akcí je v poslední době v Česku nepřeberná. Slavia hraje Ligu mistrů, v níž dostala věhlasné soupeře: Barcelonu, Dortmund a Inter Milán. V Praze se hrál také zápas NHL, i to je atraktivní. Fanoušci prostě dumají, za co vydat finance.

Za třetí je tu celkový obraz českého fotbalu. Ten je brán jako záležitost propletená korupcí, kamarádšoftem, klientelismem, sázkami. Někdy je vykreslován až v moc černých barvách, ale rozhodně v něm není vše čistě bílé. Spíše naopak.

Trenér Jaroslav Šilhavý
První půle devalvovala výkon s Anglií, řekl Šilhavý

I to fanoušky, kteří by měli dorazit na svůj národní tým, odrazuje. K tomu je tady další velmi silný faktor. Poslední zápasy odkopalo mužstvo kouče Jaroslava Šilhavého v Praze. V přesycené Praze, jak už bylo naznačeno.

Zápas se Severním Irskem se zkrátka měl hrát jinde: Jsou tu Liberec, Teplice, České Budějovice, Olomouc. A další adepti. Tuhle šanci český fotbal neproměnil.