Skupina A pražské fotbalové 1. A třídy kvačí do finiše podivným tempem.

V předposledním kole prohráli Štěrboholy s vedoucím Újezdem nad lesy 0:11. Ve stejný čas vyhrál druhý ČAFC na půdě Kyjí 12:1, po poločase 2:0.

V tabulce vede stále Újezd o tři góly ve skóre před ČAFC. Co ještě přinese poslední kolo? Trojciferné výsledky?

„Co k tomu můžu říct? Mrzí mě to,“ tvrdí Václav Chvála, šéf pražského fotbalu a člen výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu.

Je nanejvýš pravděpodobné, že utkání neproběhla férově. Že je někdo v něčím zájmu ovlivnil. A že tak učinil do očí bijícím způsobem, který diskvalifikuje celý český fotbal.

V jeho vrcholových sférách před čtyřmi lety vypukla mohutná korupční aféra, která nebyla dostatečně dořešena. Soudy se táhnou. V nižších patrech korupce i ovlivňování výsledků pokračuje.

„Nejde s tím nic dělat,“ tvrdí sportovní ředitel pražských fotbalových soutěží František Vitovský. „Holt takovej je život, to se stává,“ pravil jen šéf pražských rozhodčích Jiří Ulrich, bývalý mezinárodní sudí. A Chvála dodává: „Pokud dám podnět policii nebo státnímu zástupci, za třicet dní dostanu odpověď, že se nic nestalo.“

Pohleďme na průběh dvou nedělních zápasů, začínaly ve stejném čase od 17 hodin.

Štěrboholy – Újezd 0:11 (0:4) „Na sousedním hřišti pořád někdo telefonoval, a pak padal jeden gól za druhým,“ vypráví jeden z dorostenců Zličína, který tam hrál v témže čase .

„Po čtvrtém gólu se domácí sesypali,“ tvrdí jen delegát utkání Zdeněk Buřil. „Ale lidem se to líbilo,“ dodává. To šéf a sponzor štěrboholského klubu Karel Horčík mluví už jinak: „Je to obrovská ostuda. Ale i se starostou jsme se shodli, že v žádné černotě nejeli.“

Štěrboholy na jaře táhly sérii osmi zápasů bez porážky, Horčík dával hráčům 300 korun za vítězství. A teď přišel krach. Vladimír Lacina, vedoucí mužstva Újezdu, řekl: „Divné mi to nepřišlo, to si řešte spíš jinde.“ Tedy v Kyjích.

Kyje – ČAFC Praha 1:12 (0:2) Po půli vedli hosté 0:2. Do konce dostali dalších deset branek. Z toho čtyři v nastaveném čase osmi minut…

Pískal bývalý ligový sudí Ivo Polák. „Nedalo se to na dívat, musel být zacvaknutej. Šel jsem radši domů,“ prohlásil Milan Ladra, sekretář z Kyjí.

„Byla to jednostranná záležitost jednoho týmu a rozhodčí držel linii, víc říct nemůžu,“ doplnil delegát Jaroslav Bureš. „Lidi si dělali srandu. Ale není žalobce, není soudce,“ naznačuje příčinu „nezájmu“. Asistent trenéra Milan Herink z ČAFC přiznal: „Netěšilo mě to, nemá to nic společného se sportem.“

Na přímé otázky chvíli hledá slova. Nezdá se vám ta souhra výsledků divná? „Těžko říct. Každý si udělá obrázek sám.“ Vás to baví radovat se z kupovaných výsledků? „Kupovaných?… No dobře. Nic nevyvracím, nic nepotvrzuju.“

Případem se včera zabýval Pražský fotbalový svaz. Jediné řešení vidí ve změně soutěžního řádu. Aby v případě vyrovnaných výsledků soupeřů (případ Újezda a ČAFC) nerozhodovalo skóre, ale zvláštní zápas, baráž.

Skutečně to stačí?

 

Jak jde o postup
Fotbalová 1. A třída, skupina A
předposlední kolo:


Kyje – ČAFC 1:12


Štěrboholy – Újezd nad lesy 0:11


Čelo tabulky:


1. Újezd 77:19 62 bodů
2. ČAFC 73:18 62 bodů


V posledním kole musí ČAFC vyhrát
rozdílem o čtyři góly větším
než Újezd, aby postoupil.