„Tak teda v jedenáct vás sem pustíme, jo?“ říká kouč fotbalistů Dukly Günter Bittengel. „Dobře, v pohodě,“ odpovídá mu šéftrenér atletů téhož klubu Radomil Skoumal. Dost netradiční začátek fotbalové přípravy. Zvláště pak, když se neočekává jen tak ledajaká sezona. Slavná Dukla hlásí znovuzrození. Po propojení s Jakubčovicemi bude od podzimu působit ve druhé lize. Po letech strávených v pražském přeboru významná změna. Jenže stadion na Julisce je výsadním panstvím atletů. A Bittengel to plně respektuje. „Záleží jenom na dohodě. Jsme přece profesionálové,“ říká. „My se přece vždycky dohodneme,“ přizvukuje mu Skoumal.

Na samotném stadionu tak vzniká podivná symbióza. Je krátce před desátou, do začátku fotbalového tréninku zbývá jen pár minut. Šance pro diskaře, aby ještě chvíli potrénovali! Poté, co se hráči v modrých a oranžových rozlišovacích dresech rozcvičí, rozdělí se na dvě mužstva a na plochu celého hřiště si to rozdají. „Sestavy jsou namíchané. Z hráčů, které znám, a těch, jež jsou tady před sezonou. Aby se nikdo necítil odstrčený,“ vysvětluje Bittengel.

„Zrychlete to, víc do stran,“ udílí pokyny. A zatímco se plně koncentruje na hru svých svěřenců, přibíhá k němu zezadu desetibojař Tomáš Dvořák. Ten se na oválu ohraničujícím hřiště připravuje na svou tréninkovou dávku. Nejprve Bittengelovi z legrace lehce přišlápne kotník, pak nahodí typický úsměv. „Čau,“ pozdraví se. Dvořák pak u fotbalového kouče chvíli postojí a co chvíli roztáhne ústa od ucha k uchu. „Za ten rok a půl, co v Dukle trénuju, se tady už se všemi atlety znám,“ vysvětluje Bittengel.

A tak nikoho nepřekvapí, když o kus dál spatří tyčkařku Kateřinu Baďurovou, čerstvou držitelku českého rekordu v hodnotě 466 centimetrů. I fotbalisté chtějí dobýt vysoké mety. „Prvním krokem je stabilizace kádru. Myslet moc do budoucna není namístě,“ upozorňuje však Bittengel. Na úvodní trénink dorazily všechny opory s výjimkou zraněného Iva Krajčoviče a asistenta trenéra Jiřího Němce, který je ještě na dovolené. V Bittengelově hledáčku jsou taková jména jako Jiří Novotný, třináctinásobný ligový šampion… Vidina dukelské fotbalové cesty zpět mezi mrakodrapy je lákavá. Ale nesmírně dlouhá. Bittengel o tom dobře ví.

Chci, aby k sobě hráči pasovali

Dejvice - Posledního půl roku strávil na lavičce Jakubčovic. „Šel jsem tam s tím, abych s sebou do Prahy přivedl pokud možno co nejvíc hráčů,“ uvedl Günter Bittengel. Před dvěma lety přišel do Dukly jako hrající trenér, loni v zimě se dostavila nabídka převzetí druholigové licence od Jakubčovic. S tím, že jádro nově vzniklého týmu budou tvořit fotbalisté moravského mužstva.Akluby si plácly.

„Mohl jsem hráče poznat fotbalově i povahově. Chci tým skládat také podle charakterových vlastností. Tak, aby k sobě kluci pasovali, aby táhli za jeden provaz,“ prohlásil poté, co s Duklou včera zahájil přípravu na druhou ligu. Hlásilo se mu čtyřiadvacet hráčů, z toho osm z Jakubčovic, čtyři z loňského kádru Dukly (krajský přebor). Zbytek „zvnějšku“; hodně fotbalistů do Dukly přišlo na zkoušku. „Máme ještě vytipované ligové fotbalisty,“ prozradil Bittengel a zastavil se u nejznámějšího jména, o němž se spekuluje. „S Jirkou Novotným jsme mluvili v neděli. Ale on má určitě další nabídky. Navíc je to otázka finanční,“ nastínil kouč, jak to vypadá s příchodem majitele třinácti titulů, který v poslední sezoně pomáhal zachraňovat druholigové Blšany.

Stávající kádr na první pohled působí mladým dojmem, Bittengel ale odmítá, že by hráči neměli dostatek zkušeností a že by právě proto lanařil sedmatřicetiletého stopera. „Všichni kluci z Jakubčovic jsou ve věku mezi třiadvaceti a osmadvaceti. Tedy už fotbalově něco zažili, ale jsou ještě tvární,“ vysvětlil. Asistenta na trenérské lavičce mu bude dělat vicemistr Evropy z roku 1996 Jiří Němec. Který, stejně jako Bittengel, v Dukle působil také coby aktivní hráč. „I v budoucnu bychom měli využívat osobnosti spojené s Duklou. Jako jsou třeba Ivo Viktor, Honza Fiala nebo pan Masopust,“ připustil Bittengel. Hned se přesunul do budoucnosti blízké, k nadcházející sezoně. „Chceme budovat perspektivní tým a nemít starosti se záchranou,“ řekl. (haj)