close Tabulka Evropské ligy. info Zdroj: Deník zoom_in Dva zápasy, nula bodů a nelichotivé skóre 1:7. Ne, vstup fotbalistů Sparty do základní skupiny Evropské ligy neopravňuje k přílišnému optimismu. Na Letné sice bujaře oslavovali dlouho očekávaný návrat na mezinárodní scénu, jenže duely s Lille a AC Milán poměrně rázně odkázaly sny a naděje fanoušků do patřičných mezí. Postup? V tuhle chvíli by se rovnal menšímu zázraku.

V domácí soutěži sice Sparta před koronavirovou pauzou dominovala, je ale nad slunce jasné, že proti silným soupeřům z elitních zahraničních lig je zapotřebí sáhnout si mnohem hlouběji do rezerv s fyzickými i psychickými silami. A ani to nemusí stačit: zatímco na západ od českých hranic se stále hraje, tuzemské trávníky (zatím) zejí prázdnotou.

„Schází nám herní praxe, pro sehranost týmu je to problém,“ uvědomuje si trenér Václav Kotal. Spolu s početnou marodkou to vede k tomu, že sparťané jsou silnějším sokům schopni čelit (nebo je i přehrávat) jen v časově omezených úsecích zápasů. Pak se pokaždé dostaví „samosabotáž“ v podobě naivních hrubek v obraně.

Bylo to tak v Miláně i doma proti Lille. Změní se to dnes v Glasgow proti Celticu?

Jsme ve výhodě, tvrdí Skotové

Pražané vědí, že vzhledem k vývoji ve skupině už nutně potřebují bodovat. „Jestli chceme ještě bojovat o nějakou šanci na postup, musíme ideálně vyhrát,“ hlásí Ladislav Krejčí mladší, který minulý týden v Itálii chyběl kvůli disciplinárnímu trestu.

Po losování EL znělo z letenské kabiny, že právě slavný skotský klub je zřejmě nejpřijatelnějším soupeřem v jinak dosti nevlídné skupině. Přesto platí, že hlavně doma bude Celtic favoritem. Nerozehranost sparťanů a průchodnost jejich zadních řad hrají zelenobílým „Celts“ do karet. Tým z Glasgow navíc vyválčil bod v Lille.

„Pro Spartu je nedostatek zápasů problém, jen z tréninků nenaberete dostatek kondice a rytmu. Je pak těžké najít ve výkonech konzistenci, navíc když pořád přicházejí o hráče. My hrajeme pořád a máme to tak snazší,“ míní Neil Lennon, trenér (a bývalý kapitán) Celticu.

Už nechybovat, burcuje Kotal

Po porážce 0:3 (vzhledem k průběhu zápasu ještě docela milosrdné) na San Siru vrtěl sparťanský stratég Kotal hlavou. „Pořád opakujeme stejné chyby,“ divil se. Zatímco jeho svěřenci se na každou (polo)šanci v Evropě nesmírně nadřou, soupeři jim střílejí góly s odzbrojující lehkostí. Tady nelze vinit jen malou zápasovou vytíženost.

„Musíme zjednodušit hru a mít lepší výběr místa. Kvalitní výběr místa je základ, protože jinak se sami dostáváme pod tlak. To je náš největší problém,“ říká Kotal.

Už v lize bylo znát, že sparťanská defenziva se pod tlakem vyznačuje nadměrnou drolivostí, jenže silný útok dokázal tuto slabinu zakrýt. V Evropské lize už ale pokulhává i dosud velmi produktivní ofenziva. Vzpomenete si ještě, jak Lukáš Juliš po losu sliboval, že nasází víc gólů než Zlatan Ibrahimovič?

„Musíme být silnější ve finální fázi a proměňovat šance,“ ví Krejčí. Přizvukuje i Michal Sáček, pod Kotalem jeden z nejvytíženějších sparťanů. „Víme, že ty první dva zápasy nebyly dobré. Chceme udržet šanci na postup, takže na Celtic jedeme pro body,“ tvrdí bojovně.

Vyjde to konečně?