Jedna z největších osobností českého fotbalu v historii se narodila 9. února 193 v dnes již neexistujících Střimicích u Mostu, jako nejstarší ze šesti dětí horníka. S fotbalem začínal v Baníku Most, kde už jako dorostenec nastupoval v A mužstvu dospělých.
Ještě v dorosteneckém věku zamířil do sousedních Teplic a odtud na vojnu do Dukly Praha, kde strávil nejlepší léta své velice úspěšné hráčské kariéry. Startoval na MS v Chile v roce 1962, kde hrál ve slavném finále s Brazílií. Dal gól, ale Československo prohrálo.
Následně převzal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy, což se od té doby z Čechů povedlo jen Pavlu Nedvědovi v roce 2003.
Masopust proslul nejen fotbalovým uměním, ale i gentlemanským chováním, díky kterému získal i přátelství fotbalových velikánů Pelého, Eusebia a dalších. "Masopust hrál jako Brazilec. Vypadal, choval se a hrál, jako by se narodil u nás. S míčem byl opravdu skvělý," prohlásil o Masopustovi Pelé. "Josef Masopust? Velký fotbalista. Skvělý člověk. Dobrý přítel!" řekl před lety Eusébio.
Titul s Brnem, průkopník v Indonésii
Za svůj vzor považuje Masopusta i jiný držitel Zlatého míče a současný šéf UEFA Michel Platini. "Narodil jsem se v době, když už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor," řekl Platini.
Po konci hráčské kariéry byl Masopust úspěšný i jako trenér. V roce 1978 dovedl k titulu Brno, v letech 1984-87 vedl národní tým Československa a přispěl i k rozvoji fotbalu v Indonésii, kde trénoval juniorskou reprezentaci.
V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století před Josefem Bicanem a Ivem Viktorem. Za svého nejlepšího hráče v historii ho vybrala i FAČR k 50. výročí UEFA a mezi 100 nejlepších fotbalistů historie ho zařadil také Pelé.
"Nikdy přitom nezapomněl, že se narodil do velmi skromných, ne právě záviděníhodných poměrů. Při úspěších, kterých na fotbalovém hřišti dosáhl, zůstal obyčejným, poctivým a vlastně nenápadným člověkem. Nikdy nikomu neublížil a nepovyšoval se, i když slávy, pochopitelně z obou jejích stran, líce i rubu, si užil více než dost," stojí v jeho životopisné knize Fotbal jménem Masopust.
Z týmu "chilských" vicemistrů světa 1962 tak už zůstalo jen šest žijících pamětníků: Josef Jelínek, Josef Kadraba, Vladimír Kos, Jan Lála, Václav Mašek a Jiří Tichý.