„Němci si vytvářeli šance a my jsme měli štěstí, že Jirka Pavlenka zachytal výborně. Jinak by to skóre bylo vyšší,“ uznal trenér Jaroslav Šilhavý. „Jürgen nás skvěle podržel,“ využil spoluhráčovu přezdívku obránce Jakub Brabec.

Proč Jürgen? Odpověď je nasnadě. Jiří Pavlenka už čtvrtou sezonu chytá za Werder Brémy. Ve velké zemi si vydobyl respekt, je jasnou jedničkou v tradičním (byť nyní vrávorajícím) klubu.

„Jirka je vynikající, je odolný, chytá vlastně bez přerušení. Má silnou pozici,“ potvrzuje hráčův agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest. „I když se Werder zachraňoval v baráži, on udělal úžasnou sezonu a vysloužil si novou, krásnou smlouvu,“ prozradil.

V Německu má Pavlenka vskutku velmi dobré jméno. Už se mluvilo o jeho posunu do většího klubu. Zatím to nedopadlo, asi i proto, že Brémy patří mezi tradiční exkluzivní značky.

Gólman, jenž začínal chytat ligu v Ostravě a poté si ještě zvýšil reputaci ve Slavii, má však dozajista potenciál jít na ještě lepší adresu.

Komplexní gólman

„Je trošku podobný jako Tomáš Vaclík,“ srovnává Pavlenku s aktuální reprezentační jedničkou Tomáš Poštulka, bývalý brankář Sparty i národního mužstva. „Je v klidu. Neřekl bych, že má něco jako například úplně fantastický odraz. Je to komplexní, spolehlivý gólman, který dokáže mužstvo podržet,“ doplnil.

To se ukázalo také v Lipsku. Především v prvním poločase. „Byl vynikající, kdyby nestál v bráně soupeře on, výsledek mohl být výraznější,“ napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Poštulka, samozřejmě, souhlasí: „Byl to náš nejlepší hráč. Nebýt jeho, rozdíl ve výsledku by byl mnohem vyšší. Jak ustál sólo těsně před přestávkou, to byl asi nejlepší zákrok.“

Pavlenka se už od týmu odpojil. Brémy ho chtějí mít kvůli koronavirovému nebezpečí zpět.