Natolik, že z prakticky beznadějné pozice jim chybí už jen poslední krůček záchraně. Z posledních pěti zápasů vytěžili 11 bodů za tři výhry a dvě remízy při skóre 10:3. Skvělý finiš…

Díky němu teď Motorletu stačí, když v neděli uhraje na půdě už jistého sestupujícího v Horažďovicích remízu. Spíš ale nebudou potřebovat ani to, neboť jejich vzdálený a poslední sok v boji o záchranu, kterým je Trutnov v divizní skupině C, musí v derniéře porazit Velim 13:0. A to už by musela být vskutku monstrózní fraška. Kde je tedy příčina tak zázračné změny k lepšímu?

„Pro mě je to jasné, příchod trenéra Kokošky. To byl ten rozhodující zlom. Předtím jsme si nevěřili, nemělo to šťávu. To se pak ale brzy změnilo,“ uvedl devatenáctiletý pravý záložník Tomáš Mašanský. Přitom právě on je tím, kdo v současnosti svými brankami zachraňuje Motorlet v divizi.

„Asi to tak je, navíc při rozlučce po sezoně mě to bude něco stát… Ale že bych se kvůli tomu cítil být nějakým spasitelem, to zase ne. Vždyť na ty výsledky dře celý tým,“ řekl Mašanský. Jenomže před týdnem vyrovnal z penalty na hřišti Bzové na 1:1 a naposledy se hned dvěma trefami postaral o vítězství 2:1 nad Třeboní.

„Za stavu 0:1 mi poslal Pepa Rezek balon do středu zálohy za obránce Třeboně a ze sólového brejku se mi podařilo vyrovnat,“ popsal gól na 1:1.

V poslední minutě kopal jeho spoluhráč Michal Lexa trestný kop, míč trefil ruku jednoho z hráčů hostí a mladý hráč Motorletu, podobně jako předtím proti Bzové, neměl problémy s exekucí. 2:1, konec zápasu, tři body. A především na 99 % záchrana v divizi…

„Tomáš i na tréninku penalty vcelku s přehledem proměňuje. Vím, je to devatenáctiletý kluk, ale kolikrát ti mladší tyhle klíčové situace unesou psychicky líp než starší a zkušení hráči,. To je prostě povahou,“ řekl Kokoška.

Boj o záchranu je tedy velkým dílem věc psychiky. „Ano, ta hraje u kluků velkou roli. Asi ještě nikdy takovou situaci dosud nezažili. Já sám jsem ješt jako hráč tenhle boj o záchranu zažil kdysi už v Chebu, tehdy jsme byli úspěšní. Hrali jsme s Bohemkou o setrvání v první lize, nakonec jsme se ale zachránili oba a spadla Plzeň. Jako trenér jsem si to už dříve okusil na Xaverově, kde jsem ale dostal angažmá až na posledních sedm kol,“ vzpomněl lodivod jinonického družstva.

Slavit se svými svěřenci však zatím ještě nemůže, konec sezony dosud není. V podzimní derniéře Motorlet doma rozstřílel tým Horažďovic 6:0, to ale u toho Kokoška s Mašanským ještě nebyli.

„Nesmíme to podcenit. Horažďovice sice sestupují, přesto nám nedají nic zadarmo,“ dodal Mašanský. Sám ale v divizi nechce zůstat, rád by určitě výš. „Jsem hráčem Sparty, která mě na podzim poslala na hostování do Kolína, tam mi ale trenér Kocourek nedal moc šancí. Tak jsem vzal zavděk divizí. Teď chci ale výš. Něco se už rýsuje.“

CITÁT

„Trpěli jsme až do konce, šli jsme však štěstí naproti.“

Luděk Kokoška, trenér Motorletu