Srpen roku 2004, divizní zápas Loko Vltavín – Vyšehrad. Pražské derby v Holešovicích vyhrávají hosté 3:1 zásluhou hattricku útočníka Sochy. Přesněji Karla Sochy…

Listopad roku 2009. O víc než pět let později se hraje tohle derby v Holešovicích znovu, i když už o soutěžní stupeň výš, tedy v ČFL. Pražské derby týmů, jež od sebe dělí šest stanic metra trasy C, vyhrávají tentokrát domácí 1:0. Zásluhou gólu útočníka Sochy. Přesněji Miroslava Sochy…

Rozhodla problematická penalta

„Sami jste to viděli. Poškodil nás rozhodčí, pískal tendenčně ve prospěch Vyšehradu,“ zuřili v roce 2004 holešovičtí funkcionáři.

„Sami jste to viděli. Rozhodla vymyšlená penalta ve prospěch domácí Lokomotivy. Možná podáme oficiální protest,“ zuřili nyní pro změnu hosté z Vyšehradu.

Co se vlastně stalo?!

Inkriminovaný moment nastal v 74. minutě, vodňanský arbitr Miroslav Průcha odpískal po zákroku Tomáše Jurčíka penaltu a Miroslav Socha z ní překonal vyšehradského gólmana Petra Víška. Na podzim se trefil posedmé.

„Penaltový zákrok to rozhodně byl, šlo o faul na Kodra. Stoprocentně. Můžeme jen polemizovat, zda to bylo přesně na hranici vápna nebo deset centimetrů uvnitř,“ řekl kouč vítězů Radek Kronďák.

„Nejenže to bylo vně vápna, ale vůbec ani nešlo o faul. Jurčík jen odehrál balon, stál jsem poblíž,“ řekl stoper a hrající sekretář hostí Kamil Matuszny, někdejší fotbalista Bohemians a Liberce. close zoom_in

Trenéři se komplimenty nezahrnovali

„Tohle je tady už klasika, byli jsme na to připraveni. Ani hráči Lokomotivy tu penaltu moc nechtěli, ale najednou byla. Svým hráčům toho nemohu moc vytknout,“ pravil znechucený lodivod Vyšehradu Jiří Formánek. „Domácí nás ničím nepřekvapili, hráli jen nakopávané balony a spoléhali na standardky. A my jsme své šance nedali,“ doplnil.

„Vždyť nic neměli, až v závěru zápasu,“ oponoval Kronďák.

Posily z Vršovic

Tak docela pravda to ale nebyla, do jasné gólové šance se dostal už tři minuty před poločasem vyšehradský záložník Jakub Frohna, zbrkle však přestřelil branku. Přitom právě on by měl techniku zpracování míče zvládnout lépe než kdo jiný, hraje totiž nejvyšší futsalovou soutěž za Bohemians 1905.

Z vršovického klubu, samozřejmě toho fotbalového, je však také gólman Loko Vltavín Jakub Hrábek. Na podzim uhájil počtvrté čisté konto.
„Bylo to dlouho nula nula, a tak se ve druhé půli vkradla na naše kopačky nervozita. V závěru zápasu, kdy už jsme vedli, Hrábek chytil dva góly,“ pochválil svého brankáře Kronďák.

Holešovičtí jsou tři body nad plán…

Holešovický kouč, jenž si zahrál v 90. letech I. ligu coby stoper Teplic, neskrýval spokojenost. Jeho svěřenci v roli nováčka získali na podzim 25 bodů a „Lokáda“ je šestá v tabulce.

„Dobře se mi o tom mluví, je to nad plán. Naprostá spokojenost a je potřeba poděkovat i vedení, že v klubu vše funguje,“ řekl Kronďák, jenž se mohl mj. spolehnout i na služby zkušeného bývalého záložníka Slavie či Bohemians Tomáše Kuchaře. close zoom_in

Pro Loko Vltavín, jenž přezimuje s 25 body šestý v tabulce, byl přínosem.

…zato „šemíci“ musejí v zimě přebudovat kádr

Zato „šemíci“ přezimují poslední. „Počtvrté nebo popáté jsme prohráli o gól a zase z penalty. To už není náhoda. Záchrana je v tuto chvíli daleko, máme jen třináct bodů, hlavně výsledky venku jsou mizerné. Musíme kádr přebudovat. Tým není typově moc dobře poskládaný, je třeba doplnit i kvalitu,“ uvedl Formánek, jenž až po 6. kole nahradil Jana Bergera.

Dá se očekávat, že v zimě se bude snažit přivést zejména své bývalé svěřence ze Sparty Krč. Samozřejmě že ne z té, která je nyní bez bodu poslední v přeboru, ale z té, jež v sezoně 2007/08 hrála dokonce II. ligu a o rok později ji přivedl ke třetí příčce v ČFL.

Pražské týmy v polovině sezony ČFL

6. Vltavín 25 bodů
7. Slavia B 24 bodů
14. Motorlet 21 bodů
17. Žižkov B 18 bodů
18. Vyšehrad 13 bodů