Pěl se smutným hlasem poslední profesionální chorál. Ale také píseň nazvaná „Jednou se vrátíme!“

Když se po desetiletém půstu do dejvické stráně Julisky vrátil vrcholový fotbal, stala se tato událost senzací podzimu. Osud se naplnil. Nezdolné skupince věrných, kteří do té doby každotýdenním máváním dukelských zástav podporovali svůj milovaný tým, vyletěly ruce vzhůru.

„Nenechte se strhnout euforií. Znovuoživená Dukla potřebuje čas, potřebuje se naučit znovu žít ve velkém fotbale,“ zněla před sezonou tišící slova nadšení kouče Güntera Bittengla.

A podzim mu dal za pravdu. Jenže. Český fotbal zažil značně nevídanou pozoruhodnost. Na druholigové mapě stanul tým, který vyrostl za pochodu několika týdnu. Který vznikl z útržků jednotlivců. „Před sezonou se mužstvo teprve tvořilo, měli jsme problémy vůbec ho sestavit,“ přitakal Bittengel.

Dukla skončila čtrnáctá s totožnou bodovou cifrou. „Před sezonou jsem si dal za cíl mít po patnácti zápasech patnáct bodů, což mělo být něco jako báze pro jarní záchranné práce. Ostatně pro Duklu v tomto ročníku ani nic jiného nepřichází v úvahu,“ vyslovil se Bittengel.

Bývalého útočníka Dukly a nynějšího trenéra mohly těšit jen domácí bodové zisky. „Těchto výher si cením, ale jako obrovské zklamání beru výsledky z venku. Za celý podzim jsme získali jeden jediný bod v Jihlavě,“ zrekapituloval. Za velké negativum celého klubu se dá považovat i tristní návštěvnost při průměru 676 diváků. „Počet příchozích lidí klesá zápas od zápasu a ke spokojenosti mám daleko. V této věci nás čeká hodně práce,“ prohlásil předseda představenstva Marek Lukáš.

Bittengel: Mužstvo nemá vůdce

V zimě loňského roku definitivně padlo rozhodnutí: Dukla Praha bude nástupkyní jakubčovického zázraku. Do Slezska byl proto vyslán trenér Günter Bittengel, aby cíleně budoval kádr a vyhledával fotbalisty, kteří by potom přešli do Prahy. „Přivedli jsme nakonec sedm hráčů, ale nebyli to ti největší tahouni bývalých Jakubčovic,“ říká kouč druholigového celku.

Jak obtížné bylo připravit zcela nové mužstvo na druhou ligu?

Před sezonou se tým teprve tvořil, nejzásadnější bylo ho vůbec sestavit, až pak jsem hleděl, jak ho nejlépe sehrát.

Souhra se rodila v křečích. Dukla je čtrnáctá, ale brala body skoro výhradně doma, jak to změnit?

Třináct bodů z domácího prostředí ze sedmi utkání je na nováčka velmi dobrý zisk, ale citelně chybí podpora z venku. Nahřištích soupeřů totiž zatím neumímedotáhnout do konce dobře rozehrané zápasy. Kdyby byly alespoň remízy! To je náš největší deficit. Pouze z domácích zápasů se žít nedá.

Co pro to vy i klub chcete udělat?

Vedení Dukly i naši sponzoři o tom vědí a povede-li se sehnat dostatek financí, objeví se vDukle další hráči. Náš cíl je přežít první rok a stabilizovat klub i kádr. Chceme získat co nejdříve do každé řady jednoho hráče, kterýmávíce prvoligových zkušeností a zimu využít k sehrání a odstranění chyb. Abychom mohli třeba hrát jednou nahoře. Mužstvo nemá přirozeného vůdce. (zel, dp)

Günter Bittengel
věk: 41
post: útočník
období v Dukle: 1985 – 1991
starty v Dukle: 159 (21 gólů)
reprezentace ČSFR/ČR: 5 (0)
trenér: Blšany, Xaverov, Dukla

 

Statistika Dukly ve II. lize

Kdo se nejvíc proběhl?
(odehrané minuty)
Svatonský 1308, Daněk 1260, Michal 1235, Rada 1170, Mikula 1149, Ludačka 1051, Hubka 1037, Holub 1026, Kuděla 1021, Palša 973, Kopta 755, Kunc 711, Kuvajt, 696, Hanus 572, Pokorný 367, Plánička 180, Berger 141, Volek, 80, Böhm 70, Hendrych 56
Dukelští střelci
4 – Kulvajt
3 – Svatonský
2 – Holub, Michal
1 – Kunc, Ludačka, Mikula, Hubka
čistá konta brankářů
3 – Rada, 0 – Plánička
Karetní hříšníci – ŽK
4 – Mikula, Kuděla, Daněk
3 – Michal
2 – Kopta, Kulvajt, Palša
1 – Svatonský, Ludačka,
Holub, Hanus, Pokorný
ČK nedostal nikdo.
divácká návštěvnost
průměrná: 676
nejvíce: Dukla – Opava (1468)
nejméně:Dukla–Sokolov (349)
Body
bodů celkem: 14
body doma: 13
body venku: 1
branky celkem: 15
branky doma: 9
branky venku: 6
Zajímavosti
– na Julisce Dukla podlehla v prvním a posledním domácím zápase dvěma slezským týmům – Opavě a Třinci.
– jediný bod venku vykopali v Jihlavě za remízu 3:3. A to do 57. minuty vedli 3:0.
– v kádru zastává pozici brankářské jedničky Filip Rada, syn bývalého obránce Dukly Petra.
Zimní turnaj
– Dukla se nově představí na největším a nejlépe obsazeném zimním turnaji v zemi na Tipsport liga.
– své zápasy odehraje na umělé trávě Slavoje Vyšehrad.
Soupeři ji budou: Slovan Liberec, FK Jablonec a Viktoria Plzeň.
Program Tipsport ligy
Jablonec – Dukla
(sobota 5. ledna 2008, 10.30)
Viktoria Plzeň – Dukla
(středa 9. ledna 2008, 13.30)
Dukla – Liberec
(středa 16. ledna 2008, 14.00)

 

Jak se nechtěný stal potřebným

Jako malý sníval, jak s kamarádem brázdí Evropou v kabině kamionu. Viděl se za volantem dvanáctitunového kolusu s miliony ujetých kilometrů.

Apak doufal v kariéru fotbalisty. „To bylo mé druhé přání. Ostatně jako každého prcka, který začíná,“ říká Tomáš Kulvajt, útočník Dukly.

Prošel mnoha kluby, prošel rukama mnoha trenérů a snažil se prosadit v nejednom prvoligovém týmu. Most, Mladá Boleslav nebo Bohemians 1905 a řada nižších soutěží. Všude zkoušel štěstí. Teď bojuje v Dukle o záchranu. „A třeba i o angažmá v I. lize,“ dodává.

V klubu, který žije slavnou minulostí,mukončí hostování posledním červnem příštího roku. Kam povedou jeho další fotbalové kroky, neví.

„Jestli se vrátím do Bohemky? To záleží na tom, jaká by byla ochota a zájem klubu. Ale trenér Busta sází na jiné, pokud bude v klubu on, nevidím to moc reálně,“ prohlašuje.

V Bohemce byl nechtěným. V dresu Dukly hrál od pátého kola, v devíti zápasech se pak postaral o 5 branek. Tedy celou třetinu, co červenožlutí dali. Stal se konečně potřebným! „Nastupuju v základní sestavě, a to je pro mě důležité.“ (zel)

 

Tomáš Kulvajt
přezdívka: Kule
věk: 28
vzdělání: SŠ ekonomická
fotbalový vzor: Zanetti
fotbalový sen: zahraniční angažmá