Jak se těšíte na start sezony?
Zima byla dlouhá a už se určitě těšíme. I když zima ještě bude. (úsměv) Příprava je dlouhá, ze začátku se pořád běhá. Nějaké zápasy jsou, ale jsou to prostě jen přáteláky. Jsem rád, že to rychle uteklo, všichni se těšíme. A uvidíme, jak se nám bude dařit.

Příprava probíhala tradičně nebo v ní bylo něco neobvyklého?
Byla klasická. Ze začátku jsme pořád běhali. Jednou týdně v lese, jinak jsme byli pořád na hřišti. Pak jsme jeli na soustředění na Kypr, takže bych to zhodnotil stejně jako minulý rok.

Je něčím specifická zimní 
příprava brankařů? Mají jiný
program než ostatní hráči?
Máme jiný program když jdou kluci třeba běhat do lesa. To míváme s trenérem brankařů svůj trénink.
Každý říká, že výsledky
přípravných zápasů nejsou
vůbec důležité. Zúčastnili jste
se Tipsport ligy, kterou řada týmů brala prestižně.

Byla
 větší motivací i pro vás?
Každý chce vyhrát zápas, i když je to přátelák. Nemůžete do toho jít s tím, že když prohrajete, že se nic nestane, to určitě ne. Chtěli jsme postoupit ze skupiny, protože bychom z druhé skupiny měli kvalitní soupeře jako Jablonec nebo Slavia. Nepodařilo se to, ale jinak jsme byli spokojení. Šanci dostali všichni hráči.

Jaký to byl šok vrátit se 
z Kypru do české zimy?
(smích) Bylo to nepříjemný. Tam bylo dvacet stupňů, tady mínus osm, takže to byl skok o pětadvacet stupňů. Spíš jsme se báli, aby někoho nechytla nějaká nemoc, než se tělo adaptuje na takový teplotní rozdíl. Ale užili jsme si to. Kvalitní soustředění, kvalitní hotel, hrací plochy se postupně zlepšovaly…

S jakými cíly a plány vlétne Dukla do jarních odvet 
Gambrinus ligy?
Jsme šestí, ale rozdíl na sestupová místa je jen sedm bodů. Když prohrajete dva zápasy, tak už hrajete o záchranu. Můj cíl je chytnout začátek a udělat co nejvíce bodů, abychom měli jistou záchranu a pak mohli s chutí dohrát sezonu.

Tabulka je letos hodně vyrovnaná. Na čtvrtou Olomouc 
máte jen pět bodů, ale na 
předposlední České Budějovice zas jen sedm. Co bude v sezoně důležité?
Bude záležet na startu. Ze čtyř prvních zápasů hrajeme třikrát venku. Od prvních pěti šesti kol se to odvine, jestli budeme hrát s tou Olomoucí nebo se spodkem.

První tři zápasy vás čekají proti Teplicím, Slovácku a Příbrami, tedy soupeřům z dolní poloviny tabulky. Nic lehkého to ale asi nebude, že?
V Teplicích to nebude lehké, Slovácko je také nepříjemné. Doma přehrávalo i lepší týmy, které jsou v tabulce výš. Každý zápas je ale těžký, nebudeme se vymlouvat, že hrajeme venku. Určitě bychom ale z těch prvních dvou zápasů chtěli udělat aspoň nějaké body a pak to stvrdit doma s Příbramí.

Jako nováčkům se vám po
návratu do nejvyšší soutěže
dařilo. A to platí i v této sezoně. Cítíte od soupeřů větší
opatrnost, že si vás 
nedovolí podcenit?
První rok se na nás soupeři možná zaměřovali míň a nečekali od nás, že budeme hrát takhle. Teď jsou na nás asi líp připravení a je to těžší, ale na Barcelonu se taky každý připravuje a ono to stejně nejde. Je to ale těžší než první sezonu.

Jaké jsou vaše osobní ambice?
Já  už jsem si svoje splnil. Kdybyste se mě před devíti deseti lety zeptal a řekl mi, že budu chytat první ligu, tak bych tomu na sto procent nevěřil. Chodil jsem po hostováních ve třetí lize a divizi. Cíl zahrát si první ligu jsem měl odjakživa a jsem rád, že se mi splnil a že ji mohu stále chytat.

Hecujete se před začátkem 
sezony s tátou Petrem, 
trenérem Slavie?
(úsměv) Teď si spíš jen řekneme o našich zápasech,  jak jsme hráli. Nehecujeme se, říkáme si jak to vypadalo, jestli jsem udělal chybu a tak.

V pátek jedete do Teplic, proti kterým by vám mohl jako jejich bývalý trenér poradit…
Kdyby tam byl pan Přerost, který to vzal po tátovi, tak by to šlo, protože Teplice zůstaly u stejné taktiky jako za táty. Ale i náš trenér bude připravený a řekne nám jak  na ně a věřím, že tam neprohrajeme.

Smlouvu na delší dobu prodloužil kapitán Patrik Gedeon. Jak moc je důležitý pro váš tým?
Patrika role je ta nejdůležitější. Každý hráč má svojí platnost, ale Patrik je hodně důležitý, je to srdce týmu. Je zkušený, poradí, je to hecíř. Uvidíme, jestli se uzdraví do Teplic, ale doktoři pro to budou určitě dělat všechno.

Na Julisce se přes zimu zrekonstruovaly tribuny, čekáte, že 
se zvýší i návštěvy?
Chtěli bychom hrát hezký fotbal pro diváky, ale ani to nemusí stačit. Lidi musí vědět sami, jestli chtějí přijít nebo ne. My se snažíme hrát každý zápas hezky pro lidi, aby padaly góly. Někdy se to nedaří, to je u každého mančaftu, každý zápas je jiný, ale chtěl bych, aby jich chodilo co nejvíce. A my se budeme snažit, aby z našeho fotbalu i výsledků měli radost.

Jak to vidí před začátkem odvet trenér Dukly Luboš Kozel?

„Příprava byla podobná jako ta loňská, povedlo se nám ji vtěsnat do šesti týdnů. Plán splnila, vše ale ukáží až mistrovské zápasy. Co se týká konkrétního umístění, tak nemáme cíl. Liga je hrozně vyrovnaná. Šesté místo je hezké, ale de facto máme těžký start do jara. Z prvních čtyř kol hrajeme třikrát venku a po dvacátém kole může být tabulka úplně přesypaná. Pro nás je nejdůležitější co nejlépe odstartovat, abychom co nejdříve měli klid na fotbal, neměli starosti s bojem o záchranu a snažili se udržet v klidném středu tabulky. Kádr jsme výrazně obměnili loni v létě a sedlo si to, takže přes zimu nebyl žádný důvod do něj více zasahovat."

Přípravné zápasy Dukly

Tipsport liga:
Dukla - Žižkov 2:2 (1:0). Branky Dukly: Marek 2
Dukla - Hradec Králové 0:2 (0:0)
Dukla - České Budějovice 2:1 (0:0). Branky Dukly: Kalouda, vlastní
Dukla - Táborsko 2:1 (1:1). Branky Dukly: Pospěch, Přeučil

Příprava:
Dukla - Trnava 4:2 (4:1). Branky Dukly: Gedeon, Marek, Borek, Kalouda
Dukla - Pardubice 4:1 (1:0). Branky Dukly: Podrazký, Tenkl, Pospěch, Berger

Soustředění na Kypru:
Dukla - Botev Plovdiv 0:2 (0:0)
Dukla - Korona Kielce 0:1 (0:1)
Dukla - Rostov 1:3 (0:1). Branky Dukly: Pospěch
Dukla - Levski Sofia 2:2 (2:0). Branky Dukly: Malý, Božič

Těžký start Dukly

17. kolo: Teplice – Dukla
18. kolo: Slovácko – Dukla
19. kolo: Dukla – Příbram
20. kolo: Plzeň – Dukla
21. kolo: Dukla – Č. Budějovice
22. kolo: Slavia – Dukla