„Práce s brankáři v oddílech, kde nejsou specializovaní trenéři, je na velmi nízké úrovni. Není každý trenér gólmanů, kdo se koukne na video nebo si pročte knížku. Je to o opravování návyků a občas tito lidé nadělají více škody než užitku.“

To říká Marek Justa, trenér fotbalových brankářů druholigového Mostu. On a další dva zkušení gólmani pod vedením vicemistra Evropy Petra Kouby tvoří brankářskou školu, která se bude mladým hráčům věnovat celoročně.

Čech… a pak dlouho nic

„Nejlepším gólmanům v lize je nad třicet a pod nimi nic. A pozor na to, abychom něco měli, až ti nebudou chytat. Aby se u nás neříkalo jenom Petr Čech, Petr Čech a pak… Ano, Čech je dobrá reklama, ale musíme k němu vychovat další. Dneska máme sto gólmanů na profesionální úrovni a ta není tam, kde by měla být,“ říká bývalý reprezentant Petr Kostelník.

A Marek Justa dodává: „Je to celé o tom, že gólmanům nebyla věnována dostatečná pozornost, ať už z ekonomických či jiných důvodů. Brankář musí pořád pracovat, být připraven, být psychicky odolný… To je komplex věcí, které ve výsledném efektu podporují výkon gólmana na hřišti.“

Nechodit z donucení

Za pomoci Pražského fotbalového svazu oslovili kluby jako Duklu, ČAFC nebo Braník. Ty k nim posílají svoje mladé brankáře, aby se zlepšili. „Pro nás je důležité aby kluci odcházeli z tréninků spokojení. Aby nechodili z donucení – taťka zaplatil a já musím,“ říká Kostelník.

Oba trenéři přiznávají, že Česko nemůže konkurovat úrovni tréninků například v Německu nebo v Nizozemsku, a proto se i oni snaží předávat zkušenosti kolegům. „Mám myšlenku pomáhat klukům, kteří by chtěli trénovat a nemají takové zkušenosti, ale zatím si to raději nechám pro sebe,“ tváří se tajemně Kostelník.

STANISLAV NOVOTNÝ