„Pro nás je to veliká šance ukázat sílu Sparty. V naší situaci je toto derby klíčové,“ líčí kouč Sparty Andrea Stramaccioni. Italský stratég může čerpat zkušenosti od toho nejpovolanějšího, ikony Josého Mourinha, s nímž se potkal během společného působení v Interu Milán. „Jako ještě hodně mladý jsem za ním rád chodil. Dal mi hodně rad a jedna z nich byla i ta, že derby vyhrává z větší části hlava,“ dodává.

Proti jeho svěřencům nastoupí slávisté, kteří sice poztráceli body za několik remíz, ale v domácí soutěži drží úctyhodnou sérii 32 zápasů bez porážky. V nohách však mají čtvrteční náročný souboj v Evropské lize proti Maccabi Tel Aviv. Únava asi nebude tak velká, zvláště po cenném vítězství. „To je pro ně důležité, dodalo jim to pozitivní energii,“ přiznává Stramaccioni.

Derby bude náročnější, atmosféra o hodně bouřlivější

Za pozornost stojí i fakt, že jeho protějšek prostřídal sestavu a na lavičce nechal tradiční opory. „Ten program je velmi nabitý, není jednoduché sehrát v tak rychlém sledu takové dva těžké zápasy,“ vysvětlil Jaroslav Šilhavý, jenž musel vymyslet nový režim. „Na přípravu je krátká doba.

Ti, co hráli většinu zápasu, budou mít regenerační režim, ale ani pro ostatní nebude takové zatížení, půjde spíš o nácvikový a taktický trénink. Potrénujeme standardky. Derby bude náročnější, atmosféra o hodně bouřlivější,“ přibližuje Šilhavý dění během dvou volných dnů mezi dvěma náročnými zápasy.

Příjemné vrásky na čele mu udělal výkon jeho svěřenců proti Maccabi zazářil třeba Eduard Sobol. Bude opět v základu? „Jsem rád, že máme takový výběr kvalitních hráčů,“ usmíval se. A to si Slavia mohla dokonce dovolit i takový luxus, že jen na tribuně zůstal sedět Halil Altintop, jedna z největších posil v historii české ligy. „Prostě to na něj vyšlo, máme z čeho vybírat, jeho šance určitě ještě přijde,“ vysvětloval kouč.

Slavia je podle bookmakerů favoritem, nicméně ne tak velkým, jak by se mohlo zdát. Možná i proto, že oba kluby od sebe v tabulce dělí jediný bod. „Já bych se přikláněl k remíze,“ tvrdí Michal Hanák, hlavní book-maker Fortuny. Z takového výsledku by však měla největší radost Plzeň.

close Infografika derby info Zdroj: Deník zoom_in