„Vážně si myslíte, že já jsem ten pravý, kdo by měl mladýho hodnotit?" smál se Frýdek starší v pátek dopoledne. „Ale ano, zahrál slušně. Do všeho šel po hlavě, hrál hladově a agresivně. Nebylo to špatné," poznamenal.

Jeho chvíle přišla ve 13. minutě, když si ztlumil nahrávku od Lafaty a z voleje napálil skákající míč do sítě. Exkluzivní gól! Svojí slabší pravačkou se trefil podruhé v životě.

V tu chvíli se potkala minulost se současností. Frýdek senior si vzpomněl na 6. listopad 1991, kdy zásahem z podobné vzdálenosti pomohl porazit Marseille v nultém ročníku Ligy mistrů. „To víte, kouzlo genů," chechtal se. „Je to krásná paralela, hřeje mě."

Mladý Frýdek začal jaro v parádní formě, v Evropské lize se trefil podruhé za sebou: na konci února postrčil sparťany k postupu přes Krasnodar. Ač hrává i v obraně, proti Laziu zářil uprostřed zálohy, stejně jako kdysi jeho táta.

Šance žije

Když mu o půlnoci ze čtvrtka na pátek zavolal, uslyšel kromě pochvaly i lehké pokárání: „Co jsi to prováděl ve druhé půli? Proč jsi nestřílel? Proč jsi nepřidal druhý gól?" Mladší z rodu Frýdků byl tři metry za vápnem nachystaný na střelu, místo toho si ale ještě narazil míč s Váchou.

„Škoda, 2:1 by byl příjemnější výsledek," litoval Frýdek senior. Mimochodem, italská média už vidí Lazio ve čtvrtfinále. Sparta musí v Římě vyhrát nebo remizovat při skóre 2:2 a výš. Oba slavní Frýdkové se shodují: „Šance žije."

Frýdek starší je vicemistr Evropy a krátce ochutnal Bundesligu, zbrzdily ho ale zdravotní problémy. „Martin mě může překonat úplně v pohodě, nebude to až tak těžké," vypráví.

„Zatím má čas. Opakuju mu, ať se teď soustředí na Spartu. Pořád jsou ve hře v Evropské lize a doma se perou o titul. A v červnu je Euro, což je velké lákadlo: kdyby si na něm Martin zahrál, byla by to fantazie," dodal.

Třetí Frýdek

Pozor, brzy se může mluvit o dalším Frýdkovi. Jmenuje se Christian a s tátou ve čtvrtek večer hltal bráchu přímo na Letné. Asi vás nepřekvapí, že Christian pokračuje v rodinné tradici a hraje za Spartu, patří i do reprezentační sedmnáctky.

„Má před sebou ještě dlouhou cestu. Něco v něm je, ale pořád je ještě teenager," říká táta Frýdek o mladším synovi, jenž nejčastěji hraje pod hrotem.

Nabízí se dojemná představa, že otec jednou uvidí Martina a Christiana společně na hřišti. Nebo ne, pane Frýdku? „Bylo by to nádherné. Ale nemyslete si, šťastný táta jsem už teď."

Patent na krásné góly? aneb Když Sparta bavíSledovat v březnu fotbalovou Spartu znamená i tleskat krásným gólům: před týdnem v lize proti Jablonci luxusně trefil vítězství záložník Lukáš Vácha, ve čtvrtek večer poslal sparťany do vedení proti Laziu Řím univerzál Martin Frýdek.

Ani jeden z nich to takhle nezamýšlel, obě nádherné branky byly dílem kouzla okamžiku. „Tohle je zatím asi nejhezčí gól, co jsem dal. Myslím, že to takhle už asi nikdy netrefím," líčil Frýdek reportérům.

Mladému blonďákovi se povedla parádní křížná střela na zadní tyč, po dlouhé přihrávce od kapitána Lafaty mu hodně pomohl první dotyk. „Pak jsem jen mířil na zadní tyč. Nečekal jsem, že to tam takhle zapadne."

I Váchův zásah byl výstavní, trefil se z 25 metrů a minimálně na chvíli se vymanil ze škatulky frajírka, který dráždí fotbalový národ jedovatými poznámkami na sociálních sítích a strahovský boss Pelta mu vyčítá vlastní módní kolekci. 

Ani Vácha skvostný gól neplánoval: „Hlavně jsem chtěl trefit bránu…"

Čtěte také: Sparta vedení proti Laziu neudržela, remizovala. Ščasný: Doufal jsem v nulu

Martin Mls