Vstřelit gól na půdě soupeře, tedy věc, která je v pohárové matematice velice cenná, hrála ve všech případech do karet soupeřům českých celků. Dlouho se zdálo, že celek z Letné bude mít v tomto případě nejlepší pozici. Jenže fotbal se hraje devadesát minut a Sparta v závěru odpadla.

„Došly nám síly a z toho asi plynula menší nekoncentrovanost. Udělaly jsme dvě zbytečné individuální chyby,“ litoval kouč Václav Jílek.

Čekání na střídání

Také on však nese podíl na nezvládnutém závěru, i když na trávníku s hráči nebojuje. Jeho střídání nepřišla v ideální chvíli. V tom směru ho předčil jeho protějšek, jenž změnami v sestavě pomohl svému týmu.

Jílek vyčkával až do osmdesáté minuty, i když někteří hráči tahali nohy už dlouho předtím a třeba Trávník se navíc trápil i herně. „Nechtěli jsme střídat, ono moc nebylo kým. Potřebovali jsme oživení ve středu pole, ale na tu pozici jsem nikoho typologicky vhodného neměl,“ vysvětloval Jílek.

Pozdě ale přišlo i střídání Tetteha, i když zrovna jeho náhradník Kozák nepředvedl zhola nic. Se třemi stopery na lavičce se klidně mohla i vyztužit defenziva. Bránit ve dvojzápase domácí výhru 2:0 přece není ostuda. Dlouhá vyčkávaná na střídání týmu nepomohla.

Sparta po remíze 2:2 může v odvetě spoléhat na to, že po většinu zápasu byla lepším celkem a na tureckém soupeři byla znát nerozehranost.

„Nehráli ostré zápasy a bylo vidět, že to pro ně není ideální. Sparta měla skoro celé utkání pod kontrolou. Podala nejlepší výkon z českých týmů, ale paradoxně má nejhorší pozici,“ okomentoval duel kouč reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Mrzet mohla Spartu tradičně také koncovka. Její náskok mohl klidně být už v poločase tříbrankový. „Byli jsme ukvapení na poslední třetině hřiště a v přechodové fázi. Při vedení 2:0 pak zbytečně hektičtí a jednoduché ztráty nahrávaly soupeři. Schází nám lepší řešení si- tuací,“ posteskl si Jílek.

Naděje neumírá

Na rozdíl od Sparty herně absolutně propadla Plzeň, která v Antverpách odehrála již třetí utkání v řadě bez vstřelené branky. Mužstvo, jehož chloubou byla dlouhou dobu ofenziva, se nyní trápí. A zde se opět vracíme k důležitosti vstřelené branky na půdě soupeře.

„Mají teď určitě výhodu, ale postupové šance jsou pořád otevřené. První gól v Plzni může hodně napovědět, ať už ho dá kdokoliv,“ uvedl trenér Viktorie Pavel Vrba.

Skórovat se venku nepovedlo ani Mladé Boleslavi. Remíza 0:0 je o trochu slibnější, i když i ona velí doma vyhrát. Středočeši musí vy- užít situace v rozklíženém FCSB, které hledá již přes týden nového kouče, a sestavu tak tvoří známý kontroverzní boss Gigi Becali.

„Boleslav má nejlepší pozici, ale věřím, že se všechny tři týmy o postup ještě poperou. Určitě jsou schopné s výsledkem něco udělat, stále je to jen poločas,“ podotkl Šilhavý.

Bude třetí předkolo pohřebištěm českých týmů, nebo ještě zazáří?