Ze vzájemných zápasů fotbalistů Žižkova a Českých Budějovic by se mohly napsat romány: „O nedobytné tvrzi rytířů Jana Žižky “ nebo „Jak Budějovičtí jsou ze statistik k uzoufání.“

Jihočeši na Žižkově v samostatné české lize totiž ještě nikdy nevyhráli, pouze jednou remízovali. Ani včera se průlom nekonal. Viktorka vyhrála brankami Kaloda a Tingy 2:0 a přeskočila svého soupeře v tabulce.

„Jsem hodně zklamaný. Náš plán byl úplně jiný. Chtěli jsme urvat body, jako Viktorka na podzim u nás. Domácí ale hrají velice agresivní a jednoduchý fotbal. Viktorka vyhrála hlavně kvůli důrazu,“ měl na vysvětlenou kouč hostů František Straka.

Zní to paradoxně. Zvlášť u kdysi zarputilého beka a stejně smýšlejícího trenéra, jenž motivuje hráče snad vším možným a který staví na důrazu po celých 90 minut.

„První poločas jsme Viktorku skoro k ničemu nepustili. Ale zato druhou půli nám dokázala, že je doma dominantní. Tady jde o osobní souboje a o nasazení. My chtěli hrát po zemi a kombinačně i s vědomím špatného trávníku,“ pokračoval charismatický kouč.

První trefa a vedení přišla chvíli před poločasem. Krásnou akci načal Kušnír, zleva potáhl balon na roh malého vápna, odkud ho neservíroval před branku. Balon sice brankovištěm proletěl, ale tam už byl přichystaný Stracený, který vrátil Kalodovi a ten z metru zavěsil pod břevno.

„Moc nám pomohl úvodní gól. Uklidnili jsme se a začali jsme dominovat. Jsem z výhry moc spokojený. Další tři body a další nula v obraně jsou v konkurenčním prostředí moc důležité,“ upozornil trenér Žižkova Griga na zisk deseti bodů z pěti zápa-sů. „Šli jsme do jara se šestnácti a Budějovice měly 21. Teď máme o dva více. Tady se názorně ukazuje, co dokáže pět kol při tomto bodovém systému,“ řekl Griga.

Budějovice místy zbytečně vysouvaly obranu a Viktorka z toho brejkově těžila. Stejně jako v 67. minutě.

Stracený vyslal Švancaru, který přenechal míč Tingovi a Brazilec v brejku přesprintoval Homoláče. Navíc ustál faul, načež zblízka Kučerovi předvedl kličku po brazilsku a pohodlně zvýšil – 2:0.

„Trápíme se v zakončení. Stále je znát, jak moc nám uškodily odchody Černého a Radziněvičiuse,“ přiznal Straka. Teď může přijít i o kapitána. Už po poločase se totiž musel poroučet stoper David Horejš. „Při souboji s Kalodem jsem si něco udělal se žebry. O přestávce se mi na boku udělala boule, nemohl jsem ani dýchat. Pojedu do nemocnice, ani nevím jestli do Budějovic, nebo tady v Praze,“ řekl kapitán.

"Teď jedeme do Mostu. Musíme bejt dominantnější, víc si věřit. Čekají nás klíčové zápasy. My musíme bodovat. Všechno se to bodově srovnává. Potřebovali bychom se čapnout. Pak přijde Bohemka, to bude o bytí a nebytí," doplnil Straka.