Vršovický klub by měl podle nájemní smlouvy platit městu po dobu deseti let roční nájemné 1,5 milionu korun. Nynější kontrakt s majitelem Ďolíčku by "Klokanům" vypršel v létě po skončení ligové sezony.

Čtěte také: Kabajev? Takového hráče potřebuje každý, říká kouč Bohemky Koubek 

"Smlouvu Bohemka podepíše s Prahou jako budoucím majitelem stadionu co nejdříve. Nájemní smlouva potom začne platit ihned po dokončení převodu vlastnictví nemovitosti," uvedl na klubovém webu ředitel Bohemians 1905 Darek Jakubowicz.

Zastupitelé zvažovali i navýšení ročního nájemného o 300 tisíc korun, což byla výše druhé obdržené nabídky. Ta ale podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) nepřišla v požadované lhůtě, zastupitelé ji proto nepodpořili.

"Bohemka už nebude muset žít v trvalé nejistotě, budeme se moci soustředit plně na fotbal a řešit stejné problémy jako ostatní ligoví konkurenti. Hlavní město si zaslouží velké díky za záchranu tradičního stadionu, který patří k Bohemce již téměř 85 let," konstatoval Jakubowicz.

Předmětem sporu pozemek parkoviště

Podle Procházky by nákup stadionu ze strany města neměl být precedensem. "Praha by si měla vytvořit koncepci sportu a říct si, co chce vlastnit a provozovat a co ne. A bude to souviset i s tím, jaké prostředky do majetku bude vkládat," řekl Procházka. Podle něj je logické, že když město vlastní stadion, tak ho nabízí za tržní nájemné nebo ho využívá víc klubů.

O převodu stadionu se jedná od roku 2011 a ligovým fotbalistům způsobovala nejistota značné potíže. Stadion chtěla původně získat městská část Praha 10. Nabízela majiteli směnu za sousední pozemek a doplatek 49 milionů korun, to ale magistrát nechtěl dovolit.

Právě pozemek, který má do správy svěřený městská část a kde provozuje parkoviště, byl předmětem sporu mezi oběma samosprávami. Magistrát požadoval jeho vrácení ze správy městské části, ta zase měla podmínky k jeho budoucímu využití.

Vznikla proto komise se zástupců radnice i magistrátu, která se budoucností této části Vršovic bude zabývat. Městská část žádá zejména zachování parkovacích míst, blokovou zástavbu a zachování biokoridoru podél Botiče.

Čtěte také: Klokani mají smůlu. Útočník Holenda přestupuje do Dukly

Kauza prodeje fotbalového stadionu Ďolíček:

Květen 2010 - Fotbalisté Bohemians 1905 odehráli poslední zápas na svém tradičním stadionu v Ďolíčku, poté se přemístili do sousedního Edenu, na domácí hřiště Slavie. Oficiálním důvodem stěhování byl fakt, že Ďolíček nesplňoval prvoligová kritéria. S přemístěním klubu nesouhlasili fanoušci Bohemians 1905 ani Slavie, kteří podezírali většinového vlastníka klubu ze snahy využít pozemky ke komerčním účelům.

Leden 2011 - Radní Prahy 10 se v programovém prohlášení zavázali, že se pokusí odkoupit Ďolíček od společnosti Bohemians Real, aby jej zachránili pro prvoligový fotbal. Záměr později odsouhlasili i zastupitelé Prahy 10.

Srpen 2012 - Po sestupu do druhé ligy se "Klokani" do Ďolíčku po více než dvou letech vrátili, po velkých investicích do areálu v něm mohli zůstat i po okamžitém návratu do první ligy.

Květen 2014 - Praha 10 se s majiteli Ďolíčku dohodla na výměně za sousední pozemek v hodnotě 60 milionů korun a doplatek 49 milionů korun. Rada hlavního města Prahy však směnu nepovolila, ta tak nebyla zapsána do katastru. Starostka Prahy 10 se následně obrátila na magistrát s žádostí, aby Praha Ďolíček koupila.

Září 2014 - Vlastník stadionu dal fotbalovému klubu výpověď k 30. listopadu. Město vzápětí připravilo nájemní smlouvu na 20 let za korunu ročně, která měla vstoupit v platnost směnou majetku. Později se klub dohodl s majitelem stadionu na prodloužení smlouvy.

Červen 2015 - Zastupitelé Prahy 10 schválili záměr, že zruší původně schválenou směnu pozemků. Zrušením dohody mezi Prahou 10 a firmou Bohemians Real podmínilo vedení hlavního města Prahy, že se pokusí Ďolíček vykoupit.

Březen 2016 - Zastupitelé magistrátu rozhodli, že Praha Ďolíček koupí za 134 milionů korun. Město zaplatí 121,7 milionu, dalších asi sedm milionů doplatí Bohemians 1905. Částka se sníží o daň z nabytí nemovitosti, kterou namísto Prahy zaplatí dosavadní majitel. Praha 10 se dlouho nemohla shodnout s magistrátem na společném memorandu o odkupu stadionu.

Říjen 2016 - Radní hlavního města schválili memorandum o odkupu.

Prosinec 2016 - Praha 10 schválila vrácení pozemku u Ďolíčku magistrátu, což byla podmínka hlavního města, aby stadion koupilo.

Leden 2017 - Zastupitelé hlavního města Prahy schválili budoucí nájemní smlouvu s Bohemians Praha 1905 o užívání Ďolíčku, podle níž by měl klub po dobu deseti let platit roční nájemné 1,5 milionu korun. Mělo by jít o poslední krok k tomu, aby město koupilo stadion od společnosti Safety Real (dříve Bohemians Real).